Olympiáda se na Sáblíkové nepodepsala, tvrdí Novák. Má to v hlavě srovnané

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 10. 2016 15:10
Rychlobruslařka Martina Sáblíková se v loňské sezoně stala vítězkou Světového poháru, vyhrála vicebojařské mistrovství Evropy i světa a na světovém šampionátu triumfovala také na jednotlivých tratích 3000 a 5000 metrů. "Podobný cíl má i v začínající letošní sezoně,“ tvrdí její trenér Petr Novák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martina Sáblíková před sezonou 2016-17
Martina Sáblíková před sezonou 2016-17 | Foto: ČTK

Nepodepsalo se na Martině Sáblíkové v Riu marné čekání na účast v olympijské cyklistické časovce?

Pro Martinu to bylo hodně bolestivé období. Na olympiádu se moc těšila, připravovala se dlouho a s maximální svědomitostí, najezdila spoustu kilometrů, ale už je to minulost. Řekli jsme si, že vracet se k této hodně smutné události už nebudeme. Máme před sebou něco úplně jiného.

Neutrpěla tímto těžko vysvětlitelným verdiktem její psychika?

Znovu zdůrazňuji, že to pro ní bylo hodně bolestivé, ale velice jí pomohla úžasná psychická odolnost. Není náhoda, že každým rokem je mistryní světa a v závodech Světového poháru stále nachází cestu na stupně vítězů. V hlavě to má přímo fantasticky srovnané. Není to sportovec, který jednou či dvakrát zazáří a potom zhasne.

Jaký byl váš program po návratu z Brazílie?

Doma jsme byli jen tři dny a hned začala příprava na rychlobruslařskou sezonu. Nejprve tradičně ve známém horském prostředí v Itálii a po měsíci jsme se přesunuli do Německa. Často se říká, že všechno zlé je často pro něco dobré. Náročná cyklistická příprava Martiny na olympiádu se výrazně podepsala na jejím výborném vystoupení na kontrolních závodech v německém Inzellu.

Myslíte si tedy, že má stejně dobrou formu jako před rokem?

Letos je v lepší formě. V zmíněném Inzellu vytvořila na své oblíbené tříkilometrové trati rekord dráhy, skvěle zajela patnáctistovku a báječně také kilometr i poloviční trať. Je v pohodě a daří se jí.

Co vás čeká v nejbližších týdnech?

Začátkem příštího týdne odletíme do Číny, kde v půli listopadu začíná nový ročník Světového poháru. Dva týdny přípravy na ledě by jí měly stačit, aby vyladila techniku, zvykla si na časový posun, který nemá ráda, a do zimní sezony vstoupila úspěšně. Z Číny se vydáme do japonského Nagana a potom do kazašské Astany.

A s jakým závěrečným vystoupení byste byli oba po sezoně spokojeni?

Martina má na to, aby už pojedenácté se stala vítězkou Světového poháru a přivezla si medaile z evropského i světového šampionátu. Pokud možno, ty nejcennější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy