Oklepala se z tragédie, nakopla ji Vlhová. Shiffrinová byla hrdinkou mistrovství

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 2. 2021 10:09
Sama netušila, co všechno se v jejím životě může stát za pouhé dva roky od mistrovství do mistrovství. Zatímco v Äre prožívala Američanka Mikaela Shiffrinová okamžiky maximálního štěstí, o dva roky později na světovém šampionátu v Cortině d'Ampezzo závodila s vědomím, že jsou důležitější věci než lyžování a všechny medaile jsou jen bonus. Nakonec si odvezla čtyři.
Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová | Foto: Reuters

Na jaře 2019 byla dvojnásobnou olympijskou vítězkou, pětinásobnou mistryní světa a trojnásobnou královnou Světového poháru. Působila jako superžena na lyžích. 

Jenže pak se její životní štěstí pustilo ze svahu dolů a ztratilo se. V letní pauze se rozešla s přítelem, kterým byl francouzský lyžař Mathieu Faivre. Ještě před startem sezony přišla smutná zpráva. Zemřela babička z matčiny strany Pauline. Bylo jí úctyhodných 98 let, Mikaela ji odmalička milovala a přezdívala jí Nana. 

Jenže ani to nebylo všechno, dostala ještě silnější ránu. Zatímco Shiffrinová a její maminka i trenérka v jedné osobě byly pryč a připravovaly se na další závody, tatínek Jeff při domácích pracích spadl ze střechy a těžce se zranil. Celá rodina za ním ještě stihla zajet do nemocnice, kde ale v 65 letech zemřel.

Pro lyžařku to byl šok. Tatínek, civilním povoláním anesteziolog, s ní objížděl závody a byl jí často nablízku. Sama ale nechtěla dlouho truchlit a chtěla mu vzdát hold na závodech, jenže pandemie koronaviru její úmysly zhatila.

"Nešlo o body ani o prize money. Byly to závody, které měly pomoct mému srdci, důležitější než Světový pohár nebo olympiáda," uvedla Shiffrinová v rozhovoru pro Bleacher Report.

Poté její návrat na lyže odložilo zranění zad a ona si tak dala závodní pauzu neuvěřitelných 300 dnů. V aktuální sezoně ale vyhrála dva závody a pečlivě časovala formu na mistrovství světa v Cortině.

Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo.
Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo. | Foto: Reuters

Těsně před šampionátem trénovala po boku české lyžařky Ester Ledecké v Ahrntalu. "Jezdila tam skvěle. Bylo vidět, že sice nezávodila, ale rozhodně rychlostní disciplíny trénovala," chválila ji pražská rodačka.

Ledecká: Jezdí jako z učebnice

A pověsti nelhaly. Shiffrinová v Cortině získala zlato z kombinace, stříbro z obřího slalomu a dva bronzy ze slalomu a super-G. 

"Je to neuvěřitelné, nikdy by mě nenapadlo, že si odtud odvezu čtyři medaile. Tahle sezona byla pro mě zvláštní, jindy bych z ní byla smutná, ale teď už vím, že jsou důležitější věci než medaile, a užívám si každý šťastný okamžik," zhodnotila šampionát Shiffrinová.

Pětadvacetiletá Američanka ukázala na vrcholu sezony komplexnost, zářila jak v rychlostních, tak točivých disciplínách.

"Jezdí tak čistě a má tak vybroušenou techniku, že ať už jede cokoliv, slalom, obřák, super-G, tak technika ji podrží. Je to jako z učebnice lyžování," pokračovala ve slovech obdivu Ledecká.

Kariéra Shiffrinové nese i trochu československou stopu. V jednom z rozhovorů americká lyžařka přiznala, že když před čtyřmi lety naplno vlétla do slalomů mladičká Petra Vlhová, byl to pro ni impuls, jak se ještě zlepšovat v technice, protože Slovenka ji mezi tyčemi porážela.

"Lyžovala jsem, jak nejlépe jsem dovedla, a stejně mě porážela," zavzpomínala Shiffrinová.

S Ledeckou ji pojí zase stejný výrobce materiálu, ale i kamarádský vztah. V roce 2018 byl anesteziolog Jeff Shiffrin ve Vailu u operace záprstní kůstky české reprezentantky. Ta se od americké hvězdy teď učí.

"A jsem za to moc ráda. Já si myslím, že Mikaela je přinejmenším hrdinka tady toho mistrovství. Ale myslím, že je celkově hrdinka z nás největší," dodala Češka.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 22 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy