Oklepala se z tragédie, nakopla ji Vlhová. Shiffrinová byla hrdinkou mistrovství

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 2. 2021 10:09
Sama netušila, co všechno se v jejím životě může stát za pouhé dva roky od mistrovství do mistrovství. Zatímco v Äre prožívala Američanka Mikaela Shiffrinová okamžiky maximálního štěstí, o dva roky později na světovém šampionátu v Cortině d'Ampezzo závodila s vědomím, že jsou důležitější věci než lyžování a všechny medaile jsou jen bonus. Nakonec si odvezla čtyři.
Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová | Foto: Reuters

Na jaře 2019 byla dvojnásobnou olympijskou vítězkou, pětinásobnou mistryní světa a trojnásobnou královnou Světového poháru. Působila jako superžena na lyžích. 

Jenže pak se její životní štěstí pustilo ze svahu dolů a ztratilo se. V letní pauze se rozešla s přítelem, kterým byl francouzský lyžař Mathieu Faivre. Ještě před startem sezony přišla smutná zpráva. Zemřela babička z matčiny strany Pauline. Bylo jí úctyhodných 98 let, Mikaela ji odmalička milovala a přezdívala jí Nana. 

Jenže ani to nebylo všechno, dostala ještě silnější ránu. Zatímco Shiffrinová a její maminka i trenérka v jedné osobě byly pryč a připravovaly se na další závody, tatínek Jeff při domácích pracích spadl ze střechy a těžce se zranil. Celá rodina za ním ještě stihla zajet do nemocnice, kde ale v 65 letech zemřel.

Pro lyžařku to byl šok. Tatínek, civilním povoláním anesteziolog, s ní objížděl závody a byl jí často nablízku. Sama ale nechtěla dlouho truchlit a chtěla mu vzdát hold na závodech, jenže pandemie koronaviru její úmysly zhatila.

"Nešlo o body ani o prize money. Byly to závody, které měly pomoct mému srdci, důležitější než Světový pohár nebo olympiáda," uvedla Shiffrinová v rozhovoru pro Bleacher Report.

Poté její návrat na lyže odložilo zranění zad a ona si tak dala závodní pauzu neuvěřitelných 300 dnů. V aktuální sezoně ale vyhrála dva závody a pečlivě časovala formu na mistrovství světa v Cortině.

Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo.
Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo. | Foto: Reuters

Těsně před šampionátem trénovala po boku české lyžařky Ester Ledecké v Ahrntalu. "Jezdila tam skvěle. Bylo vidět, že sice nezávodila, ale rozhodně rychlostní disciplíny trénovala," chválila ji pražská rodačka.

Ledecká: Jezdí jako z učebnice

A pověsti nelhaly. Shiffrinová v Cortině získala zlato z kombinace, stříbro z obřího slalomu a dva bronzy ze slalomu a super-G. 

"Je to neuvěřitelné, nikdy by mě nenapadlo, že si odtud odvezu čtyři medaile. Tahle sezona byla pro mě zvláštní, jindy bych z ní byla smutná, ale teď už vím, že jsou důležitější věci než medaile, a užívám si každý šťastný okamžik," zhodnotila šampionát Shiffrinová.

Pětadvacetiletá Američanka ukázala na vrcholu sezony komplexnost, zářila jak v rychlostních, tak točivých disciplínách.

"Jezdí tak čistě a má tak vybroušenou techniku, že ať už jede cokoliv, slalom, obřák, super-G, tak technika ji podrží. Je to jako z učebnice lyžování," pokračovala ve slovech obdivu Ledecká.

Kariéra Shiffrinové nese i trochu československou stopu. V jednom z rozhovorů americká lyžařka přiznala, že když před čtyřmi lety naplno vlétla do slalomů mladičká Petra Vlhová, byl to pro ni impuls, jak se ještě zlepšovat v technice, protože Slovenka ji mezi tyčemi porážela.

"Lyžovala jsem, jak nejlépe jsem dovedla, a stejně mě porážela," zavzpomínala Shiffrinová.

S Ledeckou ji pojí zase stejný výrobce materiálu, ale i kamarádský vztah. V roce 2018 byl anesteziolog Jeff Shiffrin ve Vailu u operace záprstní kůstky české reprezentantky. Ta se od americké hvězdy teď učí.

"A jsem za to moc ráda. Já si myslím, že Mikaela je přinejmenším hrdinka tady toho mistrovství. Ale myslím, že je celkově hrdinka z nás největší," dodala Češka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy