Oklepala se z tragédie, nakopla ji Vlhová. Shiffrinová byla hrdinkou mistrovství

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 2. 2021 10:09
Sama netušila, co všechno se v jejím životě může stát za pouhé dva roky od mistrovství do mistrovství. Zatímco v Äre prožívala Američanka Mikaela Shiffrinová okamžiky maximálního štěstí, o dva roky později na světovém šampionátu v Cortině d'Ampezzo závodila s vědomím, že jsou důležitější věci než lyžování a všechny medaile jsou jen bonus. Nakonec si odvezla čtyři.
Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová | Foto: Reuters

Na jaře 2019 byla dvojnásobnou olympijskou vítězkou, pětinásobnou mistryní světa a trojnásobnou královnou Světového poháru. Působila jako superžena na lyžích. 

Jenže pak se její životní štěstí pustilo ze svahu dolů a ztratilo se. V letní pauze se rozešla s přítelem, kterým byl francouzský lyžař Mathieu Faivre. Ještě před startem sezony přišla smutná zpráva. Zemřela babička z matčiny strany Pauline. Bylo jí úctyhodných 98 let, Mikaela ji odmalička milovala a přezdívala jí Nana. 

Jenže ani to nebylo všechno, dostala ještě silnější ránu. Zatímco Shiffrinová a její maminka i trenérka v jedné osobě byly pryč a připravovaly se na další závody, tatínek Jeff při domácích pracích spadl ze střechy a těžce se zranil. Celá rodina za ním ještě stihla zajet do nemocnice, kde ale v 65 letech zemřel.

Pro lyžařku to byl šok. Tatínek, civilním povoláním anesteziolog, s ní objížděl závody a byl jí často nablízku. Sama ale nechtěla dlouho truchlit a chtěla mu vzdát hold na závodech, jenže pandemie koronaviru její úmysly zhatila.

"Nešlo o body ani o prize money. Byly to závody, které měly pomoct mému srdci, důležitější než Světový pohár nebo olympiáda," uvedla Shiffrinová v rozhovoru pro Bleacher Report.

Poté její návrat na lyže odložilo zranění zad a ona si tak dala závodní pauzu neuvěřitelných 300 dnů. V aktuální sezoně ale vyhrála dva závody a pečlivě časovala formu na mistrovství světa v Cortině.

Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo.
Mikaela Shiffrinová s medailemi, které získala v Cortině d'Ampezzo. | Foto: Reuters

Těsně před šampionátem trénovala po boku české lyžařky Ester Ledecké v Ahrntalu. "Jezdila tam skvěle. Bylo vidět, že sice nezávodila, ale rozhodně rychlostní disciplíny trénovala," chválila ji pražská rodačka.

Ledecká: Jezdí jako z učebnice

A pověsti nelhaly. Shiffrinová v Cortině získala zlato z kombinace, stříbro z obřího slalomu a dva bronzy ze slalomu a super-G. 

"Je to neuvěřitelné, nikdy by mě nenapadlo, že si odtud odvezu čtyři medaile. Tahle sezona byla pro mě zvláštní, jindy bych z ní byla smutná, ale teď už vím, že jsou důležitější věci než medaile, a užívám si každý šťastný okamžik," zhodnotila šampionát Shiffrinová.

Pětadvacetiletá Američanka ukázala na vrcholu sezony komplexnost, zářila jak v rychlostních, tak točivých disciplínách.

"Jezdí tak čistě a má tak vybroušenou techniku, že ať už jede cokoliv, slalom, obřák, super-G, tak technika ji podrží. Je to jako z učebnice lyžování," pokračovala ve slovech obdivu Ledecká.

Kariéra Shiffrinové nese i trochu československou stopu. V jednom z rozhovorů americká lyžařka přiznala, že když před čtyřmi lety naplno vlétla do slalomů mladičká Petra Vlhová, byl to pro ni impuls, jak se ještě zlepšovat v technice, protože Slovenka ji mezi tyčemi porážela.

"Lyžovala jsem, jak nejlépe jsem dovedla, a stejně mě porážela," zavzpomínala Shiffrinová.

S Ledeckou ji pojí zase stejný výrobce materiálu, ale i kamarádský vztah. V roce 2018 byl anesteziolog Jeff Shiffrin ve Vailu u operace záprstní kůstky české reprezentantky. Ta se od americké hvězdy teď učí.

"A jsem za to moc ráda. Já si myslím, že Mikaela je přinejmenším hrdinka tady toho mistrovství. Ale myslím, že je celkově hrdinka z nás největší," dodala Češka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko podle Evropského soudu pro lidská práva stálo za smrtí zběhlého ruského agenta Litviněnka v Británii v roce 2006. Byl otráven plutoniem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy