Čtvrté místo z MS juniorů Havlíčková oplakala. Přesto ho považuje za velký úspěch

Petr Paseka
31. 1. 2018 7:51
Věkem stále ještě dorostenka, přesto je Barbora Havlíčková čtvrtou nejlepší běžkyní na lyžích na světě i ve srovnání se závodnicemi o kategorii staršími. Na MS juniorů ve švýcarském Gomsu to ukázala v závodě na 5 km klasickou technikou. Radost z výtečného výsledku se ale mísila i se zklamáním, k vysněné medaili totiž chybělo jen 1,4 sekundy. “Bylo to mých skoro nejlepších pět kilometrů v životě, ale zároveň i nejhorší čtvrté místo v životě,” zhodnotila naděje českého lyžování svůj výsledek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Havlíčková
Barbora Havlíčková | Foto: Milan Kammermayer

Čtvrté místo je nepopulární, ale zároveň je i dokladem velice kvalitního výkonu. Jak ho vnímáte?

Určitě kladně. Poslední dny jsem sváděla boj hlavně sama se sebou, necítila se úplně dobře, takže jsem strašně ráda, že jsem ten boj nad sebou vyhrála a mohla startovat. Kdyby mi včera někdo řekl, že budu čtvrtá, tak bych tomu vůbec nevěřila. Na druhou stranu, když dojedete do toho cíle a zjistíte, že jste čtvrtá, tak jsou ty pocity smíšené.

V cíli jste neskrývala obrovské zklamání, došlo i na slzy. Zaznělo dokonce, že byste byla raději dvacátá. Jak to vnímáte teď s větším odstupem?

Já ty emoce prostě dávám najevo a myslím, že to k tomu patří. Být čtvrtá nejlepší juniorka na světě, když vlastně ještě ani juniorka nejsem, je naprosto úžasné. ALE… mít jen vteřinu na pódium, to je těžké. Navíc jak říká moje maminka: "Stačí když kape, nemusí hned pršet."

Ještě v polovině trati jste figurovala až na 17. místě a ztrácela 21 vteřin, v druhé půlce jste ale zajela druhý nejrychlejší čas, který byl srovnatelný i s pozdější vítězkou. Byla to taktika?

Já byla ráda, že na tom startu vůbec stojím, takže jsem si řekla, že prostě pojedu podle toho, jak se budu cítit. Věděla jsem, že prvních 1500 metrů trati je, jak řekl náš kouč Ilka, "pro děti" a ten zbytek "pro dospělé", tak jsem se snažila rozjet to v klidu. Mně navíc byla celý závod strašná zima, takže jsem ani tak nevnímala to ostatní a hrozně mně to uteklo. Když se ta pětka jede v celku a ne na okruzích, tak to ubíhá nějak rychleji. Neřekla bych ani, že jsem nějak zrychlovala, spíš jsem si držela konstantní tempo. Samozřejmě pak ke konci, když na mě začali křičet, že jedu o medaile, tak jsem jela úplně na maximum.

Sama jste zmínila, že věkem nejste ještě ani juniorka. Máte před sebou další dva roky, kdy budete moci závodit v této kategorii. Je mezi soupeřkami vůbec někdo mladší než vy?

Pro mě už to je vlastně druhé MS juniorů. Loni v Americe jsem možná i nejmladší byla, letos už to tak není. V poslední době prakticky pořád soupeřím se staršími, takže to vůbec nevnímám. Je to moje volba, moje cesta a jsem ráda, že to jde a je tady ta možnost. Pro mě je určitě lepší závodit se staršími a rychlejšími, protože mě to pořád žene dál a dál.

Tratě tady v Gomsu jsou všemi označovány za extrémně náročné. Prudké výjezdy, střídají technické sjezdy a ostré zatáčky. Vyhovuje vám to?

Určitě. Já jsem typ závodnice, že čím delší trať a čím horší podmínky, tím lepší pro mě. Tady mi to naprosto vyhovuje. Po výjezdech ihned následují náročné sjezdy, kde si taky neodpočinete, rovina tady prakticky není. Myslím, že ve skiatlonu bude hodně důležité udržet si tu ekonomiku jízdy a pošetřit sílu na té první pětce klasickou technikou, protože se bude určitě rozhodovat až na té bruslařské.

Zmínila jste skiatlon, který je na programu ve čtvrtek. S čím do něj půjdete?

Dneska jsem si potvrdila, že s tou špičkou dokážu jet vyrovnaně, takže do skiatlonu půjdu s čistou hlavou a budu se snažit užít si tu atmosféru i závod celkově, co nejmíň zmatkovat a jet takticky. Nekladu si na sebe ale žádné nároky. Určitě do toho nejdu s tím, že teď jsem byla čtvrtá, tak chci medaili, to v žádném případě. Budu spokojená, když se mi zase podaří držet kontakt s nejlepšími.

K úspěchu na MS jsou určitě zapotřebí i dobře připravené lyže. Dnes se mi zdálo, že čeští závodníci měli jedny z nejlepších. Souhlasíte?

Dnes to bylo naprosto super. Už na těch posledních OPA cupech se našemu servisu dařilo a dneska to bylo úplně špičkové. Měla jsem obrovskou radost i z toho, jak trenéři i servisáci zareagovali na ten můj výsledek. Byla to taková odměna pro všechny, nejen pro mě.

V cíli byli všichni, v tu chvíli asi kromě vás, nadšeni z vašeho výkonu. Chválil a utěšoval vás i trenér a bývalý mistr světa Martin Koukal. Jak je důležité mít ho v týmu?

S Martinem máme skvělý vztah. Myslím si, že čím déle spolu jsme, tím lepší je. Já víc poznala jeho a on zase mě. Je super, že on má ty zkušenosti. Není to tak dávno, co ukončil kariéru, takže se dokáže hodně vcítit do role závodníka.

Nedávno byla potvrzena vaše nominace na olympijské hry. Co to pro vás znamená?

Dozvěděla jsem se to po nominačních závodech v Novém Městě. Byl to neuvěřitelný pocit, hrozně bych to přála každému zažít a děkuju všem, kteří mi fandili. Vrcholem mé sezony samozřejmě zůstalo MS juniorů, ale zároveň ho teď beru i jako skvělou závěrečnou přípravu na olympiádu, takže je to takové "dva v jednom".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy