"Křič, co nejvíc dokážeš!" Francouz korunoval životní sezonu triumfem v Kitzbühelu

19. 1. 2024 18:02
První ze dvou sjezdů Světového poháru v Kitzbühelu vyhrál francouzský lyžař Cyprien Sarrazin, jenž prožívá ve 29 letech životní sezonu.
Francouz Cyprien Sarrazin slaví vítězství ve sjezdu na legendárním Hahnenkammu
Francouz Cyprien Sarrazin slaví vítězství ve sjezdu na legendárním Hahnenkammu | Foto: Reuters

Na náročné sjezdovce Streif si připsal druhou sjezdovou výhru v ročníku a zdramatizoval boj o malý křišťálový glóbus za hodnocení královské disciplíny.

Sarrazin byl na klasické trati na Hahnenkammu nejrychlejší až v posledním sektoru a do cíle dojel s náskokem 0,05 vteřiny před Florianem Schiederem.

Ital byl v Kitzbühelu druhý i loni, jindy se na stupně vítězů nedostal. Před kometou této sezony Sarrazinem dosáhli z Francouzů v Kitzbühelu na výhru jen legendární Jean-Claude Killy (1967) a dvakrát Luc Alphand (1995 a 1997).

"Je to úžasný pocit. Když jsem projížděl cílem, ohromně jsem si to vychutnával. Říkal jsem si: Křič, co nejvíc dokážeš! Zítra asi budu bez hlasu," smál se Sarrazin.

Dlouho byl specialistou na obří slalom a na rychlostní disciplíny přešel až v posledních letech. "Nebyla to dnes ani zdaleka dokonalá jízda, ale cítil jsem se fyzicky dobře a dole jsem do toho dal celé své srdce," líčil.

Třetí místo obsadil s odstupem 34 setin za Sarrazinem lídr Světového poháru i disciplíny Marco Odermatt, jenž vyhrál minulý týden oba sjezdy na domácí půdě ve Wengenu.

Švýcarský lyžař si připsal svůj nejlepší výsledek v Kitzbühelu, Američana Ryana Cochrana-Sieglea odsunul mimo pódium o setinu vteřiny.

Sarrazin, jenž před touto sezonou nikdy nebyl na stupních vítězů v rychlostním závodu, navázal na prosincový triumf z Bormia a vítězství ze super-G ve Wengenu.

Na Lauberhornu byl rodák z Gapu v obou sjezdech druhý za Odermattem a v pořadí disciplíny na Švýcara ztrácí jen 26 bodů. V celkovém hodnocení má před druhým Sarrazinem úřadující dvojnásobný vítěz obří náskok 516 bodů.

Závod začal s hodinovým zpožděním oproti plánu kvůli lehkému sněžení a špatné viditelnosti. Nejlepší sjezdaři zvládli odjeli závod na 3312 metrů dlouhé trati v dobrých podmínkách, s postupem času ale začala viditelnost zhoršovat.

Druhý sjezd se v Kitzbühelu jede v sobotu, program zakončí v neděli slalom.

SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd: 1. Sarrazin (Fr.) 1:55,75, 2. Schieder (It.) -0,05, 3. Odermatt (Švýc.) -0,34, 4. Cochran-Siegle (USA) -0,35, 5. Alexander (Kan.) -0,46, 6. Paris (It.) -0,58.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 11 závodů): 1. Odermatt 436, 2. Sarrazin 410, 3. Paris 269, 4. Kilde (Nor.) 220, 5. Bennett (USA) 208, 6. Kriechmayr (Rak.) a Schieder oba 178, …48. Zabystřan (ČR) 11.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 41 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1076, 2. Sarrazin 560, 3. Schwarz (Rak.) 464, 4. Kilde 440, 5. Feller (Rak.) 384, 6. Kriechmayer 352, …109. Zabystřan 11.