Japonský fenomén potřetí vyhrál Turné. Koudelka i v Bischofshofenu bodoval

6. 1. 2024 18:49
Japonec Rjoju Kobajaši potřetí v kariéře vyhrál Turné čtyř můstků. Celkové pořadí ovládl, i když nevyhrál ani jeden ze čtyř závodů. Také v Bischofshofenu skončil druhý, tentokrát za Rakušanem Stefanem Kraftem.
Rjoju Kobajaši, Turné čtyř můstků 2024
Rjoju Kobajaši, Turné čtyř můstků 2024 | Foto: Reuters

Český skokan Roman Koudelka potřetí v tomto ročníku Turné bodoval, na rakouském můstku obsadil 27. místo. Celkově mu patří 25. příčka.

Zatímco v roce 2019 Kobajaši vyhrál všechny závody Turné a před dvěma lety zvítězil ve třech, tentokrát byl čtyřikrát druhý. Dnes měl nakročeno k vítězství, protože po prvním kole pokusem dlouhým 137 metrů vedl. Ve druhém přidal dva metry, ale na Krafta, který útočil ze druhé příčky, to nestačilo. Domácí favorit se ve druhém kole blýskl skokem dlouhým 140 metrů a zvítězil o 1,3 bodu.

Souboj o triumf v Turné, v němž mu jako největší soupeř zbyl Andreas Wellinger, ovládl Kobajaši suverénně. Celkově nasbíral 1145,2 bodu a vyhrál o 24,5 bodu před německým rivalem, jenž dnes obsadil pátou příčku. Na třetí místo v Turné se posunul lídr Světového poháru Kraft.

Kobajaši jako šestý skokan v historii zaznamenal alespoň tři celková vítězství na Turné, dvě výhry ho dělí od rekordmana Janneho Ahonena. "Jsem velmi šťastný. Dokázal jsem všechno, co jsem si předsevzal," radoval se sedmadvacetiletý Japonec. Nerozhodila ho ani peripetie před prvním kolem, kdy se musel vracet do šatny pro zapomenuté lyže. Na můstek pak dorazil v poklusu.

Koudelka sice v prvním kole prohrál souboj s Italem Alexem Insamem, ale nakonec díky skoku dlouhému 122,5 metru do finálového kola proklouzl jako čtvrtý z pěti "šťastných poražených". Zatímco před Turné útočil na finálové kolo v tomto ročníku Světového poháru marně, v Bischofshofenu stejně jako v Oberstdorfu a Innsbrucku bodoval. První třicítka mu na Turné unikla jen v Garmisch-Partenkirchenu.

Ve finálovém kole jediný český reprezentant na Turné přidal dva metry a zůstal na 27. pozici. Celkově se zařadil do poloviny třetí desítky. Zaznamenal tím nejlepší český výsledek na Turné od roku 2020, kdy právě on skončil sedmnáctý.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Kraft (Rak.) 288,9 b. (136,5+140 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 287,6 (137+139), 3. Lanišek (Slovin.) 281,8 (134,5+141), 4. Fettner (Rak.) 271,4 (134,5+135), 5. Wellinger (Něm.) 267,9 (132+137), 6. Aigner (Rak.) 266,5 (133,5+131), …27. Koudelka (ČR) 224,2 (122,5+124,5).

Konečné pořadí Turné: 1. R. Kobajaši 1145,2, 2. Wellinger 1120,7, 3. Kraft 1112,7, 4. Hörl (Rak.) 1093,5, 5. Lanišek 1089,1, 6. Hayböck (Rak.) 1066,9, …25. Koudelka 821,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Kraft 909, 2. Wellinger 697, 3. R. Kobajaši 591, 4. Hörl 537, 5. Paschke 525, 6. Geiger (oba Něm.) 486, …38. Koudelka 23.