Janatová dojela v Toblachu 32. ve stíhačce, vyhrála Östbergová

1. 1. 2020 13:52

Jediná zbylá česká lyžařka na Tour de Ski Kateřina Janatová obsadila ve stíhacím závodu na deset kilometrů klasicky v Toblachu 32. místo. Na body do Světového poháru nedosáhli ani 47. Petr Knop a 62. Adam Fellner. Zvítězili Norka Ingvild Flugstad Östbergová a ruský běžec Alexandr Bolšunov.

Janatová zůstala ve čtvrtém ženském závodu Tour jedinou českou zástupkyní. Po odjezdu Kateřiny Razýmové skončily v sedmidílné etapové sérii rovněž nemocná Petra Nováková a z výkonnostních důvodů Sandra Schützová. Muži přišli o indisponovaného Michala Nováka.

Startovalo se s odstupy podle silvestrovského závodu na deset kilometrů. Janatová vyběhla z 29. místa, bodovanou pozici však neudržela. Ve finiši jí na třicítku chyběly dvě vteřiny.

Östbergová ve finiši předčila krajanku Therese Johaugovou, vedoucí ženu Světového poháru. Ta po sedmi triumfech poprvé v sezoně v distančním závodu prohrála.

Už v úterý měla Johaugová namále, Östbergovou porazila jen o necelou sekundu. Dnes se jí Östbergová od startu držela, dokázala se dotáhnout i po pádu a v závěru byla rychlejší. Norský triumf podtrhla třetím místem Heidi Wengová.

V mužském závodu na 15 kilometrů naopak brzy přišel o dvacetisekundový náskok úterní vítěz Sergej Usťugov. Krajan Bolšunov se kolem něj snadno přehnal a sám si vypracoval podobně jasné vedení, které ho vyneslo i do čela průběžného pořadí Tour. Třetí dojel do cíle Fin Iivo Niskanen.

Knop se v úterý přiblížil k bodům, ale dnes 32. místo neudržel. O patnáct pozic na trati klesl také Fellner.

Ve čtvrtek se lyžaři přesunou do Val di Fiemme, které bude hostit závěrečné tři etapy Tour de Ski.