Zázrak se nekonal: Mayweather vybodoval snaživého Cotta

Antonín Vavrda
6. 5. 2012 7:20
V lasvegaském MGM Grand zvítězil neporažený americký boxer Floyd Mayweather junior jasně 3:0 na body nad Portoričanem Miguelem Cottem a získal osmý mistrovský pás v šesté váhové kategorii.
Floyd Mayweather slaví triumf na Miguelem Cottem
Floyd Mayweather slaví triumf na Miguelem Cottem | Foto: Reuters

Las Vegas / Praha - Nejočekávanější boxerský souboj roku skončil podle očekávání. V lasvegaském MGM Grand zvítězil neporažený Američan Floyd Mayweather junior jasně 3:0 na body nad Portoričanem Miguelem Cottem a získal osmý mistrovský pás v šesté váhové kategorii - tentokrát lehké střední váze.

Přišel do ringu obklopen hvězdnými zpěváky 50 Centem, Justinem Bieberem a slavným wrestlerem Triplem X, ze kterých si udělal nosiče svých pásů. Za další hodinu z ringu odnesl další, již osmý v kariéře v šesté váhové kategorii. Pro Floyda Mayweathera juniora to ale nebyla snadná práce...

Před zápasem posílal Miguelu Cottovi jednu výhružku za druhou. Sliboval k.o. do poloviny zápasu a že soupeře znemožní. V ringu ale vše vypadalo jinak - právě okolo poloviny zápasu se dostávala americká hvězda do obrovských problémů.

„Bylo vidět, že vsadil vše na svůj talent, že tolik netrénoval," řekl aktuálně.cz bývalý boxer, trenér a komentátor Marek Šimák. Mayweather junior sice v prvních čtyřech kolech jasně v ringu dominoval, snaživý portorický soupeř ale ustál krizi právě ve čtvrtém kole, kdy byl zralý na počítání a poté se rozjel.

Dále čtěte novinky ze světa sportu:

David Krejčí: Tým máme silný a ono to půjde, uvidíte
Messi nasázel Espanyolu čtyři góly. Už jich dal padesát
Hadamczik: Hráli jsme mnohem lépe než proti Dánům

Nejprve způsobil boxerovi s přezdívkou „Fešák" či „Hezoun" první trhlinku pod levým okem, následně mu rozbil nos a dvě kola jej téměř nepustil z provazů. I současná přítelkyně (tu minulou Mayweather zbil a půjde kvůli domácímu násílí od 1. června na tři měsíce do vězení, pozn. redakce) Shantel Jacksonová v odvážných černých šatech trnula hrůzou.

To početná Cottova rodina včele s manželkou a maminkou jedenatřicetiletého boxera rozdávala jeden úsměv za druhém. Jenže portorický ranař z ofenzivy mezi pátým a sedmým kolem nic většího než poničení „dokonalého" obličeje soupeře nevytěžil.

V poslední třetině souboje vypsaného na dvanáct kol již Mayweather dominoval, v závěrečném dějiství byl Cotto opět zralý na počítání, vše ale ustál až do závěrečného gongu. Po něm se oba boxeři přátelsky objali. „Je vidět, že nenávist a to vše okolo před duelem hráli, že jsou velcí kamarádi," všiml si Šimák.

Mayweather nakonec vyhrál

Mayweather nakonec vyhrál u bodových rozhodčích jasně 3:0 (dvakrát 117:111, jednou 118:110) a ve 43. vítězném duelu kariéry ze 43 odboxovaných zápasů získal pás superšampióna organice WBA v lehké střední váze. Snaživému Cottovi naopak připravil třetí prohru v jubilejním 40. profizápase.

„Bylo vidět, že i když moc netrénoval, dokáže si vystačit se svým ohromným talentem. Cotto dřel jako mezek, je to sympaťák a bojovník, přesto to nestačilo. Mayweathera můžete milovat, či nenávidět, ale obdivovat ho prostě musíte. Legenda žije dál," dodal Šimák.

Že si přívlastek „legenda" Mayweather zaslouží dokázal i po zápase. Opět se setkal se slavným moderátorem HBO Larry Merchantem. A na rozdíl od posledního duelu s Ortízem, kdy se na sebe štěkali jako psi a nadávali si, tentokrát vše proběhlo v přátelském duchu. Oba muži si nejprve vše vyříkali, poté si podali ruku a začali pozápasový rozhovor.

Nejdříve vězení, pak se uvidí

Mayweathera nyní od 1. června čeká tříměsíční pobyt ve vězení a poté se rozhodne, co dál. Kvůli penězům se rozhodně do ringu vracet nemusí, jen za tento zápas si totiž vydělal více jak půl miliardy korun. Cotto oproti tomu obohatil své konto zhruba o třetinu této sumy.

Kdo ví, třeba se jeden z nich střetne v dalším duelu s mexickým přízrakem - jedenadvacetiletým Saúlem Álvarezem. Ten nabídnul jako předkrm před duelem Mayweather-Cotto skvělou podívanou v souboji se čtyřicetiletou ikonou profiboxu Shanem Mosleym.

Toho porazil jasně na body a ve 41. zápase kariéry přidal k jedné remíze čtyřicátou výhru. Pro Mosleyho to byla třetí prohra z posledních čtyř duelů a celkově osmá v 55. zápase kariéry. Na to, jestli se Álvarez pro příště stane hlavní hvězdou galavečera, si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy