WADA získala požadovaná data z Moskvy. V úterý se rozhodne o osudu ruské agentury

ČTK ČTK
17. 1. 2019 21:28
Experti Světové antidopingové agentury stáhli všechna potřebná data z moskevské laboratoře, která by měla objasnit rozsáhlý dopingový systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivým sportovců. Informace nyní WADA prověří. V úterý by pak měla rozhodnout, jaký bude další osud ruské agentury.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ruská antidopingová agentura (RUSADA) byla kvůli skandálu s dopingovým programem do olympijských her v Soči 2014 suspendována téměř tři roky do loňského září. Odborníci WADA získali data z moskevské laboratoře na druhý pokus a dnes oznámili, že proces skončil úspěšně.

"Je to významný průlom pro čistý sport. Děláme skutečné pokroky," uvedl šéf WADA Craig Reedie. Informace ze systému LIMS nyní budou prověřeny, zda jsou autentické a kompletní. Soubor obsahuje veškeré dopingové testy ruských sportovců od ledna 2012 do srpna 2015. Některé z nich měly být na základě státem řízeného programu utajovány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
Další zprávy