Manchester – Před týdnem v manchesterské M.E.N. Aréně padl čtyřiatřicetiletý boxerský ex-šampión Ricky Hatton, když v devíti kolech nestačil na Ukrajince Vjačeslava Senčenka, a raději podruhé v kariéře ohlásil odchod do důchodu.
Nyní se na stejném místě boxovalo znovu. V ringu se objevil Hattonův vrstevník a krajan Andrew Flintoff, který se postavil třiadvacetiletému Američanu Richardu Dawsonovi.
Na tom by nebylo nic tak zázračného, kdyby nebyl Flintoff nositelem Řádu britského impéria, neměl za sebou několikerá zdravotní trable a především: nebyl bývalým kapitánem anglické reprezentace v kriketu!
Price a Fury? Brity tento týden zajímal jen Flintoff
O tomto víkendu boxují na ostrovech dvě britské naděje těžké váhy a dva velcí rivalové – David Price, který v pátek smetl ve dvou kolech krajana Matta Skeltona, a Tyson Fury, jehož večer čeká duel s nevypočitatelným Američanem Kevinem Johnsonem.
Flintoff sice nemá ambice jednou sesadit z trůnu ukrajinské bratry Kličky, pro tento víkend ale zaujal pozici nejsledovanějšího britského boxera. Minimálně ostrovními médii.
Ty věnovaly celý týden premiéře 194 centimetrů vysokého a 98 kilogramů vážícího rodáka z Prestonu mezi šestnácti provazy extrémní pozornost. Televize Sky Sports o něm dokonce v průběhu letošního roku, kdy se začal na svou boxerskou kariéru, natočila speciální dokument.
Flintoff premiéru v ringu zvládl
„Byla to osobní bitva,“ přiznal krátce před páteční půlnocí v Británii ohromně populární „Freddie“ do mikrofonů nedočkavých novinářů. Právě měl za sebou před pěti tisíci fanoušků včetně své ženy Rachael vítězný debut v profiringu, přestože by se o tom dalo částečně spekulovat.
Flintoff vyhrál nejtěsnějším možným způsobem 39-38, navíc se neboxovala klasická tříminutová kola, ale pouze čtyři dvouminutová. Domácí favorit se ještě k tomu ocitl v úvodu druhého kola na zemi a byl počítán, když nepřesně zaútočil a Dawson jej tvrdým kontra-úderem trefil přesně na bradu.
„Nachytal mne a navíc jsem ztratil rovnováhu. Naštěstí jsem byl rychle v pořádku a když se mne rozhodčí zeptal na to, jak se jmenuji, hned jsem mu odpověděl, že Freddie,“ usmíval se již po zápase Flintoff, který po závěrečném gongu dostal sladkou odměnu v podobě polibku od své ženy, se kterou vychovávají tři děti.
Flintoff: S kriketem to nelze srovnávat
„V globálním měřítku to absolutně nelze srovnávat s mojí kriketovou kariérou, ale měl jsem šanci zaboxovat si v těžké váze a jsem za to rád. Musel jsem překonat hodně bolesti,“ přiznal Flintoff, který bojoval s různými zraněními, kvůli kterým ukončil hvězdnou kriketovou kariéru.
V průběhu přípravy na souboj s Dawsonem pak měl psychické problémy, jenž vyvrcholily bulimií. „Měl jsem několik osobních problémů. Tréninky v ringu pro mě byly vyčerpávající. Fyzická část je jedna věc a psychická pak druhá a mnohem náročnější,“ dodal brzo pětatřicetiletý boxer.
Zda bude pokračovat v kariéře, zatím rozhodnutý není. Například právě podle Price, kterému „ukradl“ pozice v hlavních britských zprávách, vůbec do ringu lézt neměl. „Není to dobrá reklama pro náš sport, nebojím se to nazvat fraškou. I když si jsem jistý, že se Andrew připravil poctivě,“ začal v týdnu před soubojem povídání pro dailymail.co.uk Price.
Podle Price riskoval Flintoff zbytečně zdraví
„Pamatuji si na svůj první amatérský zápas. Myslel jsem si, jak jsem na tom dobře, ale po dvaceti vteřinách v ringu jsem zjistil, že na tom dobře rozhodně nejsem. Doufám, že nedojde k vážnému zranění až mu přistane první čistý úder na bradě. Kriket není box,“ dodal „Big“ David po jejich osobním setkáním.
A přestože se jeho obavy nenaplnily, výkon Flintoffa rozhodně nebyl nijak zázračný, v ringu mu chyběla technika a především přesnost úderů, často se v ringu odehrávala spíše „plácaná“. Na druhou stranu, svět boxu zažil již daleko horší představení nejen v debutových zápasech některých bojovníků.
Naváže Flintoff na svůj boxerský debut nebo se raději odejde definitivně do sportovního důchodu a zůstane už jen v pozici experta televize Sky?