Dobré dopoledne, hlásím se přímo z pardubického závodiště, kde se dnes Josef Váňa pokusí nejen o deváté vítězství, ale také titul nejstaršího vítěze v historii dostihu. Pokud v 16:25 skutečně zvítězí, stane se jeho Tiumen prvním koněm, který by dokázal triumfovat počtvrté za sebou. Do té doby ale uvidíme sedm dalších dostihů a vůbec, poohlédneme se po okolí.
Hned na úvod máme důležitou zprávu. Sixteen se včera při transportu do Pardubic potloukla na autě. Měla velkou krvavou odřeninu na pravém boku, při dnešní veterinární prohlídce to už vypadalo lépe a snad to pro vyhlídky bělky v majetku filmaře Jaroslava Boučka mnoho neznamená. Přesto - ve Velké hraje roli každý detail.
Co se týká dráhy, dnes se budou v rámci Velké pardubické běžet dva různé dostihy v jednom. Travnatý ovál je i díky novému digitálnímu systému zavlažování ve výborném stavu a dráha je lehce měkká. Horší je to s některými místy uvnitř a oranicemi, které jsou značně rozbahněné - přechod mezi těmito dvěma kvalitativně rozdílnými úseky může některým koním dělat problémy. Dostihová komise proto odsouhlasila, že překážka č. 14, Poplerův skok, bude posunuta. V praxi do vypadá tak, že se bude skákat její jiná verze, ležící několik metrů dál od "starého" Poplerova skoku. Koně se k němu dostanou oranicí, nájezd by ale podle šéfa komise Petra Žlumova měl být v lepším stavu. Ráno se tady spekulovalo i o velkých zahrádkách, dvouskoku 20 a 21, jehož okolí je rovněž rozbahněno. Zde ale podle zákulisních informací k žádným změnám v kursu nedojde. Pole by muselo místo toho zdolat malé zahrádky 8,9 dvakrát, což je možnost, kterou rozhodčí údajně zavrhli.
Tiumen (na obrázku) vypadal na ranní veterinární prohlídce skvěle. Doprovázen starostlivými pohledy trenéra Josefa Váni a majitele Ivo Köhlera se veterinářům představil v kroku i klusu. Jedenáctiletý valach působil impozantním dojmem, jako tank, který si v dnešních podmínkách dobře poradí. Dobrý zajem zanechal i jeho synovec a hlavní domácí soupeř Trezor, ten je ale menší a subtilnější. To nemusí být na měkké až hluboké dráze zrovna výhodou.
Připravili jsme pro vás rozsáhlou animaci, ve které najdete nejen Taxis a další důležité překážky ve 3D, ale také startovní listinu a další zajímavosti, díky nimž si 122. Velkou pardubickou můžete projet už teď a rychleji než Josef Váňa - ZDE
Jezdci odhalují potenciální zrádná místa dnešní trati. "Copak Taxis, ten slupneme jak malinu," směje se šampion Jaroslav Myška a shoduje se s ostatními kolegy, že nejslavnější překážka a její okolí jsou v optimálním stavu. Jsou ale minimálně čtyři místa, kde je půda hlubší a nebude to tam legrace. O zahrádkách a Poplerově skoku už jsme v online blogu mluvili. Další obtížná místa podle jezdců je doskok Popkovického skoku (č. 6), anglický skok (č. 10) a také oranice před kamennou zdí (č. 16). Společný verdikt: bláto a mokro.
Pardubické závodiště je dnes království propustek všeho druhu. Hrne se sem kompletní regionální honorace, která si na dostihy vzpomene jednou za rok, a četní VIP. Nejobtížnější úkol pro každého návštěvníka je dnes správné parkování. Novináři dostali kartu "VIP obchvat" (pro zobrazení rozklikněte celé foto). V praxi to znamená místečko pod viaduktem na uzavřeném obchvatu, ale pozor. "Je to tu do šesti, pak vás odtáhnou," varuje policista.
Víte, jak vypadá pohár pro vítěze? Letos je nový a pochází z dílny "Olgoj Chorchoj" - galerie ZDE
Co všechno se nesmí ve stájích
Jiní překážkoví jezdci své angažmá pro Velkou intenzivně řešili ještě v posledních týdnech. V případě Josefa Bartoše ale proběhlo velké rozhodování už na sklonku minulého roku. Bylo to po Hubertově jízdě, slavnostním zakončení sezony ve stájích Bartošova zaměstnavatele Josefa Váni na Karlovarsku, kdy v nejsilnější překážkové stáji republiky poprvé přišlo na přetřes jezdecké obsazení pro další Velkou pardubickou. "Tam jsem se hodně rozhodoval, zda zůstat nadále na Sixteen, nebo přesednout na Belmonta, protože si myslím, že to je velký talent pro příští léta. Mé plány ale změnila jediná věc – výjimečný výkon Sixteen v loňské Velké. Tím mě prostě nakopla," vzpomíná Bartoš.
Celý text najdete ZDE
Všichni koně a jezdci 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou startují. Startovní listina nedoznala žádných změn.
Podívejte se na ni ZDE
Dnešek ale není jen dnem "Velké", prestižní je také každý ze sedmi rámcových dostihů. Jsou určeny různým věkovým kategoriím koní i specializací, své dostihy tady mají mladí rychlí skokani, i zkušení krosaři. Dostihový den zahájí v 11:45 Zlatá spona tříletých, tedy koní s potenciálem pro příští léta.
Ani v rámcových dostizích nejsou větší změny, pouze ve 2. dostihu nestartuje Turf Finch a ze třetího byl škrtnut Florida House.
Když jsme dnes ráno v půl osmé přicházeli na závodiště, otevřel se nám romantický, takřka pohádkový pohled. Zatímco v pozadí probleskovaly tribuny, uprostřed závodiště visela hustá podzimní mlha. Najednou z ní vystoupily dvě koňské siluety. Byli to Uncle Junior a Maljimar, dva ze tří cizinců na startu Velké.
"Na ostrovech je to normální, že se s koňmi zlehounka pracuje na dráze i v den dostihu, čistě na protažení a uvolnění před zátěží. Venku na dráze dnes byli všichni tři koně ze zahraničí, Angličana Maljimara vodil ošetřovatel, Irové Uncle Junior a Doctor Pat byli s jezdci," vysvětlil mi James Fry z agentury International Racing Bureau.
Robustní chlapík z centra britského turfu v Newmarketu se už léta stará o image Velké pardubické na britských ostrovech a v Irsku. Proto jsem se ho logicky ptal, co si myslí o trojici cizinců.
"Uncle Junior je z nich asi nejlepší, ale má za sebou velmi náročný program se spoustou cestování. Je ale pravda, že mu bude vyhovovat dráha i délka dostihu, je to velký vytrvalec a rád přichází závěrem. Pro jediného Brita na startu Maljimara je špatnou zprávou déšť z poslední noci, nemá úplně rád promáčenou dráhu. Osobně bych nepodceňoval Doctora Pata, jeho trenér Enga Bolger si myslí, že zaběhne dobrý dostih, i když je papírově nejslabší..." řekl Fry.
Víkend kolem Velké pardubické je na závodišti složitou logistickou operací. Takto vypadá rozpis ustájení - rozklikněte obrázek pro větší verzi.
Nejvyšší čas, abychom se podívali na sázkové kursy. V posledních dnech se hodně sázelo na Tiumena a Sixteen, ale výrazně klesá kurs Trezora.
Aktuální situace:
2:1 Tiumen
3,5:1 Trezor
5,5:1 Sixteen
7,7:1 Ronino
8:1 Uncle Junior
9:1 Klaus
10:1 Valldemoso, Maljimar
14:1 Belmont
17:1 Karlsbad
20:1 Nikas
35:1 Tomis
44:1 Mandarino
50:1 Orphee des Blins, Le Jackpot, Bremen Plan
55:1 Doctor Pat
60:1 Aspirant
65:1 Grilias
100:1 Cabernet, Imbir, Wyona, Argentan
Dovolil bych si upravit známý výrok britského internacionála Garyho Linekera o fotbale a Němcích: Velká pardubická je dostih, který měří 6900 metrů, má 31 překážek a nakonec ho vždy vyhraje Josef Váňa.
Tak to vypadalo v posledních letech, ale letos může být všechno jinak. Josef Váňa má sice velkou šanci na deváté vítězství, tentokrát ale čelí hned dvěma různým táborům soupeřů.
Závodiště už se plní, dostat se z paddocku k tribunám a naopak už vůbec nebude jednoduché. Je třeba vymyslet a hledat stále nové zkratky. Kolik přijde lidí - 20 000? 30 000? Areál z konce 19. století, byť od té doby výrazně modernizovaný, doslova praská ve švech a není to klišé. Na takovou masu lidí není stavěný.
Mezi diváky nechybí nejznámější česká malířka koní Ivana Jurná-Lipská, která za posledních 25 let portrétovala mnoho dostihových šampionů. Maluje koňské portréty v britském stylu, součástí její práce bývá podrobná preprodukce včetně změření všech důležitých mír a nasnímání koně ze všech stran a úhlů. Teprve pak podle jejích slov může vzniknout věrný portrét. "Kterého vítěze Velké jsem portrétovala naposledy? Bylo jich mnoho, mimo jiné Železník nebo Sixteen, ale z poslední doby méně. Mezi českými stájemi není o takové obrazy příliš zájem, mnohem více práce jsem v posledních letech měla na Slovensku," říká Jurná-Lipská.
Pro Josefa Váňu a Josefa Bartoše začal den výborně. Úvodní dostih, Zlatou sponu tříletých na 3200 metrů, vyhrál po výborném finiši valach All About Cossio s Bartošem v sedle. Pro zářivě oranžové barvy stáje Vocetka ho chystá právě Váňa. Nepříjemný pád potkal žokeje Bohuslava Mátla, ale podle prvních informací by mělo být vše v pořádku.
Víte, že koně z oblíbené hry Dostihy a sázky z 80. let měli své reálné předobrazy? Lady Anne, Koran, Metál a další jsou slavní koně z historie Velké pardubické.
Podívejte se na srovnávací galerii - ZDE
Tak pozor, kurs Tiumena s Váňou dál klesá. Teď už je k mání jen za 1,8:1 !
V dobré náladě je trenér František Holčák z Velkých Karlovic na Valašsku. Muž, který v minulosti vyhrál Velkou pardubickou s Valenciem, Libentínou, Rigolettem, Eruditem a Maskulem, dnes má ve hře devítiletého Karlsbada. Tedy koně, který sice nepatří mezi hlavní favority, mnoho lidí ale věří, že má šanci na velmi dobrý výsledek. "Myslím si, že se bude v příštích letech ještě zlepšovat. Nebylo to s ním úplně snadné, jako mladý dostal na rovinách dost zabrat a trochu se to na něm podepsalo. Proto strávil zimu v kryté hale a pod dohledem Stanislava Hošáka ladil obratnost i psychiku. Teď jsem s ním moc spokojený, koneckonců vyhrál druhou kvalifikaci," vysvětluje Holčák.
Chcete-li nějaký drb nebo drobnou pikantérii z dnešního dne, tak vězte, že Velká pardubická je obrovskou událostí naprosto pro každého - i pro stáje, jejichž koním se nedávají moc velké šance. Ryzáka Imbira možná sázející a experti podceňují, ale jeho realizační tým mu bezmezně věří. Valachova ošetřovatelka si například nechala před měsícem vytetovat jeho jméno velkými písmeny na předloktí.
Průběžná zpráva o Josefu Váňovi:
Dostihová legenda se mračí, jeho All About Cossio byl po triumfu v 1. dostihu kvůli tísnění soupeřů přesunut na poslední místo a vítězství spadlo do klína jezdci Mateji Rigovi s klisnou Damiettou. Váňa je zatím stále oblečen ve "stájovém" úboru, tmavé větrovce a džínech.
Zatím to není den Josefa Váni, ale zatím bych v tom žádné prokletí nehledal. Ve 2. dostihu jeho horký favorit Taro nestačil na výborně připraveného českého odchovance Čáriraye s jezdcem Petrem Tůmou a musel se spokojit s druhým místem.
Jak ale znám kouče z Chyše, víc ho bude mrzet, že jeho stájový jezdec Josef Bartoš kromě odnětí vítězství v 1. dostihu inkasoval také zákaz startu na dva dny, tedy celý příští víkend...
Není to žádné překvapení, závodiště opět vzali útokem Britové, Irové a Velšané. Není divu, Británie a Irsko má ve Velké tři koně. Většina příznivců z ostrovů vypadá jako klasický "drinking trip", jedna z těchto skupin se právě vyhřívá na zahradních židličkách za jednou z tribun a vychutnávají si plnými doušky svůj oblíbený nápoj. Hádáte správně, pivo. Na druhém pólu britské výpravy stojí Diane Hill, dlouholetá fanynka Pardubic a skutečná lady, která každý rok vyhlašuje nejlépe upraveného koně v paddocku po každém dostihu. Se svou pomocnicí podrobně sleduje, jak je který kůň vykartáčovaný a vyčistěný, zda má zapletenou hřívu nebo ocas a také, jaké oblečení zvolil jeho ošetřovatel. Je to prestižní část odpoledne, vítěz totiž dostává finanční odměnu a to je k platu ze stájí vždy vítané přilepšení.
Dostihový víkend začal už včera rovinovými dostihy a dražbou, které jsem se zúčastnil jako licitátor. Auditorium mělo tentokrát zájem hlavně o levné koně. Někdejší slušný rovinový kůň Daily Bet se prodal na rekreační ježdění za pouhých 5000 korun, což je asi jako kdybyste dostali v hospodě pivo za korunu. Teda chraň bůh, abych srovnával koně s pivem. Jací jsou čeští kupci? Nesmělí a neochotní veřejně ukázat, že mají zájem o konkrétního koně za konkrétní obnos. Mnohem radši nakupují nerušeni pohledy konkurentů v zahraničí nebo po skončení dražbě ve stáji. I včera v Pardubicích se tímto způsobem prodali koně, kteří se předtím marně nabízeli v dražebním ringu. Pokud se mám podělit o pocity z toho, když se člověk postaví s kladívkem v ruce před tribunu plnou kupců, je to neuvěřitelný adrenalin. Během chvilky rozhodujete nejen o osudu nabízeného koně, ale dost možná i o budoucích vyhraných dostizích. Před třemi lety jsem takto přiklepl za 180 000 korun dnešního výborného sprintera Apriliuse. Tehdy byl ovšem jen ročním koníkem bez jména.
Součástí včerejší dražba byla i charitativní aukce obrazu "Žokej Váňa" (pro zobrazení celého obrazu klikněte na foto), který namaloval klient sociálních služeb školy SPMP Modrý klíč Jan Kurka. Výtěžek šel na konto zmíněné neziskové organizace a licitace se zastavila na hranici 7000 korun. Perspektiva možná znamená tip pro letošní Velkou - bude v ní větší Tiumen nebo bílá Sixteen?
Irský valach Doctor Pat je zatím sázkaři i bookmakery opomíjen, aktuálně si na něj lze vsadit v kursu 55:1! Jedna věc by ale neměla zapadnout. Jeho majitelem není nikdo jiný než J.P. McManus, irský sázkařský a dostihový magnát,který svého času spolu s obchodním partnerem Johnem Magnierem koupil podíl ve fotbalovém Manchesteru United.
McManus byl také spolumajitelem překážkáře Risk of Thundera, běhajícího v barvách herce Seana Conneryho. Velkou pardubickou běhal dvakrát, v roce 1998 spadl na vedoucí pozici, o rok později byl těsně druhý za Peruánem.
Irský magnát od té doby už žádného koně do Česka neposlal a povídalo se, že za to může právě roztrpčení z prohry Risk of Thundera. Poptával jsem se dnes v irském zákulisí, jak to tenkrát bylo a zdá se, že McManuse roztrpčilo něco úplně jiného. Nelíbilo se mu, že byl po doběhu vybrán k dopingové zkoušce druhý Risk of Thunder a vítěz Peruán nikoli...
O tom, proč McManus nakonec mnohaletou "klatbu" Velké zrušil, není nic oficiálního známo. Mluví se ale o tom, že si start v Pardubicích prosadil trenér Enda Bolger (na snímku), který Doctorovi Patovi velmi věří. Menší frekvence startů v dostizích a zkušenosti z honebních jízd doma v Irsku považuje před Pardubicemi za slušnou výhodu.
Sváteční sázkaři splakali nad výdělkem. Populární valach Moula, stájový kolega účastníka Velké pardubické Valldemosa, nedokázal v Ceně ČASCH konkurovat nejlepším. Kdo si prostudoval formy a minulé starty, nemohl se splést. Ohio, pro změnu stájový kolega trojnásobného vítěze VP Peruána, vyhrál už potřetí za sebou.
Nemůžu se zatím na oficiálních stránkách Hradu dopátrat, zda má Václav Klaus dnes namířeno do Pardubic. Je pravda, že tyto davy by mohly jeho ochrance způsobit velké starosti. Na druhé straně, prezident už na Velké pardubické byl a v letošním ročníku má svým způsobem vlastní želízko - valach Klaus ze stáje Dr. Charvát má dobrou šanci, s kursem 9:1 patří do širšího okruhu favoritů.
Pro pamětníky: Takto vypadal Taxis začátkem 60. let... (rozklikněte pro větší verzi)
Máme za sebou třetinu dostihového dne a je tu první zpráva o zraněném jezdci - ve zbylých dostizích už nebude pokračovat Slovák Lukáš Matuský. Rámcový program Velké je pravidelně rámován zraněními a často se stává, že pak musí dojít k jezdeckým změnám i v samotném vrcholu sezóny. Zabránit se tomu nedá, překážkoví jezdci dnes nemůžou odjezdit jen Velkou, a tak to berou sportovně - zranění se zabránit nedá. Nejvíce nervózní budou trenéři a majitelé - pokud by se zranil někdo z 23 jezdců ze startovní listiny Velké, bude ho třeba někým nahradit. Kratičký seznam jezdců k dispozici se právě ztenčil o Matuského jméno.
Průběžná zpráva o Josefu Váňovi - zatím je stále ve větrovce a džínách. V příštím dostihu se poprvé objeví "Tiumenův" dres. Vínovobílé káro má na sobě Josef Bartoš, který v prestižní Ceně Vltavy jede pětiletého ryzáka Zarifa, dalšího z koní stáje Köi Dent.
Velká pardubická má po čase zase startérku. Jediná žena mávající na českých závodištích červeným praporkem Soňa Froňková dostala důvěru po pěti letech. V civilu ředitelka pražské Střední školy dostihového sportu a jezdectví pošle Váňu a spol. na trať už popáté.
Fotka z archivu připomíná dávno minulé časy. Minimálně ve dvou ohledech - až do začátku 80. let byl Velký vodní příkop skutečně velký a rozvodněný. A na Velkou také pravidelně jezdili Bulhaři, na snímku padá ten nejslavnější z nich Nedělko Milev.
Dvě různé stránky dostihového sportu poznali během posledního měsíce manželé Zachovalovi. Když před zářijovou kvalifikací jejich Sheron odmítl odstartovat do dostihu a před tribunami se vzpouzel svému jezdci i trenérovi, publikum se nad potížemi stáje Hospůdka Malá-Hradčany hlasitě bavilo. Před malou chvílí ale Sheron suverénně vyhrál Cenu Vltavy na 4500 metrů a místo smíchu tentokrát zněl uznalý potlesk.
Na závodiště proudí kromě Britů a Irů také nebývalé množství Slováků. Naši východní sousedé mají po 16 letech koně ve Velké pardubické a ačkoli ryzák Le Jackpot s žokejem Jaroslavem "Čikem" Brečkou nepatří mezi favority, slovenská dostihová komunita očekává jeho start s velkým nadšením. "Je to kůň pro Velkou, má na to," říká Brečka, který vyhrál přesně před 20 lety s Quirinusem. Se stejným koněm se později dvakrát neúspěšně pokoušel o Velkou národní v Aintree u Liverpoolu, později působil na ostrovech jako tréninkový jezdec. Momentálně jsou klienty jeho stáje všichni slovenští majitelé, kteří se soustředí na překážkové dostihy.
Prvním slavným britským žokejem, který po revoluci přijel do Pardubic, byl v roce 1996 Richard Dunwoody (vlevo). Později mnohokrát navštívil Pardubice jako divák. Letos chybí, ale podle informací od britských cestovatelů tentokrát přijela na závodiště jeho více než 80letá matka.
Zraněn je i Josef Sovka, který má jet ve Velké pardubické Bremen Plana.
Josef Bartoš dnes poprvé vítězný! Poplerův memoriál ale nevyhrál pro svého zaměstnavatele Josefa Váňu, nýbrž v sedle O'Keye z tréninku Františka Zobala.
První jezdecká změna ve Velké pardubické - Bremen Plana pojede místo zraněného Sovky žokej Jan Korpas. Co se týká zraněného Marcela Nováka, ten tvrdí, že dokáže do Velké pardubické nastoupit, realizační tým si ale údajně pohrává s variantou jménem Radek Havelka.
Cena Labe na 5200 metrů, známá jako přípravka čekatelů na Velkou pardubickou, dopadla podle očekávání. Po aktivním průběhu vyhrál útokem v závěru domácí odchovanec Cherwick ze stáje Dr. Charvát s žokejem Jaroslavem Myškou. Druhé místo vybojovala po výborném výkonu bělka Sešlost, označená v anglické verzi dostihového programu přiléhavým výrazem "best outsider".
Už jen jeden rámcový dostih, Stříbrná trofej, a je tu Velká pardubická. Houstne nejen množství lidí na závodišti, ale i různé technické problémy. Ale my vytrváme! Pozitivní je, že po déšti už není ani památky, bude to další sluncem prozářená Velká pardubická.
Něco pro pamětníky - snímek starý čtvrt století zachycuje Železníka a trenéra Čestmíra Olehlu před stájí ve Světlé Hoře. Za půldruhé hodiny se Tiumen pokusí vyrovnat počet vítězství rekordmana Velké a jako vůbec první kůň vyhrát čtyřikrát za sebou. Olehla posílá na start dva z jeho největších soupeřů - Klause a Ronina.
Ještě jednou doporučujeme vaší pozornosti animaci kursu s hlavními překážkami ve 3D.
Najdete ji ZDE
Vítězství Josefa Bartoše v rámcovém programu uklidnilo rozhodčí. "Víte, dost nás mrzelo, že jsme mu museli za přestupek v prvním vítězství vzít licenci. Měl jsem obavu, aby ho to psychicky nerozhodilo, ale je to dokonalý profesionál," řekl jeden z nich.
Na sázkovém trhu nic nového, favoritem stáleTiumen(1,8:1) před Trezorem (3,5:1), kurs Sixteen šel lehce dolů z 5,5 na 5:1.
Nechci být kousavý, ale pardubický management se rozhodl svézt na gottovské vlně a průběžně se střídají v tlampačích předělávky songů z 80. let v provedení Karla Gotta. Těžko říct, co na to říká Josef Váňa, jeho zpívající fanoušek ale asi bude spokojen...
Majitel Jiří Charvát, který má ve Velké trojici Klaus, Belmont a Aspirant, před chvíli prozradil, co považuje za zlomový moment letošního ročníku: "Koně, kteří zavedou pole na Taxis, nesmí v posledních okamžicích zpomalit a způsobit nějaký ošklivý karambol. To je podle mě základ."
Malé srovnání, jak šel čas s dnešním favoritem: před 25 lety...
... a dnes. Jistě jste poznali ten hlavní rozdíl - Železník a Tiumen.
Rámcový program skončil. O vítězství ve Stříbrné trofeji, rychlé steeplechase na 4400 metrů, v závěru bojovali koně dvou nejmocnějších stáji v republice. Ze souboje podnikatele s průmyslovou hydraulikou Jiřího Charváta a někdejšího majitele firmy Pegas Jiřího Trávnička vyšel vítězne druhý jmenovaný. Jeho Gejzir ve finiši udolal houževnatého bělouše Khalshaniho.
Sázky na Velkou pardubickou často připomínají soutěže popularity, desetitisíce příležitostných návštěvníků v publiku rádi podporují jména, která jim něco říkají. A tak začíná dál klesat kurs populární bělky Sixteen. Už je druhou sázkovou šancí (4:1), protože dosud mohutně podporovaný Trezor stoupl z 3,5 na 4:1. Horkým favoritem 1,8:1 zůstává Tiumen. Zbylí aktéři zůstávají ve srovnání s dopolednem "na svém".
Kdy naposledy měla Velká pardubická tak populární bílou klisnu, jako Sixteen? Na sklonku 60. let. Staré verze Velké pardubické se několikrát zúčastnila klisna Lukava ze slovenského hřebčína Motešice, kterou na Plzeňsku připravoval trenér M. Nový a v sedle byla často jeho manželka Jana. Lukavě se nikdy nepodařilo Velkou vyhrát, ale jednou byla velmi blízko. V roce 1967 točila s jezdcem Lubošem Israelem ve vítězné pozici do cílové roviny, na poslední proutěné překážce ale nečekaně upadla a doslova darovala vítězství sovětskému Dresdenovi. Experti později tento zkrat srovnávali se slavnou prohrou pozdějšího spisovatele Dicka Francise a valacha Devon Locha ve Velké národní 1956.
Dámy a pánové, následuje předávka online blogu. Jdu pro vás zjišťovat další detaily k letošní Velké, start vrcholu sezony je naplánován na 16:25. Průběh samotné Velké vám přiblíží kolega Jaroslav Šindelář.
Dobrý den, také ode mne. Právě nyní zbývá do startu hlavního dostihu této sezony na našem území přesně půl hodiny.
Josef Váňa v rozhovoru pro ČT: "Díky zranění jsem měl více fofru, ale už jsem to skoro dohnal. Tyhle věci okolo mě začínají čím dál více rozčilovat, už aby se jelo. Na rekordy si nehraju, jsou mi šumafuk, baví mě závodit. Chtěl bych po startu trošku víc odskočit, ale zase ne tak, abych Tiumena uhnal."
Připomeňme si, které rekordy by mohl Josef Váňa, potažmo Tiumen překonat, nebo vyrovnat. Dosud žádný kůň nevyhrál na Velké pardubické čtyřikrát v řadě. Jen jediný kůň vyhrál čtyřikrát - Železník, kterého na přelomu osmdesátých a devadesátých let jezdil právě Váňa. Ten se zároveň může stát nejstarším vítězem Velké, příští sobotu oslaví šedesáté narozeniny. Devátým vítězstvím by Váňa překonal svůj jezdecký rekord, čtvrtým triumfem v řadě by pak vyrovnal fantoma z úvodu minulého desetiletí - Němce Petera Gehma.
Ještě jednou připomínám, že místo zraněného Josefa Sovky pojede Bremen Plana Jan Korpas. Zatím se zdá, že Imbira i přes zranění pojede Marcel Novák, změna zatím není nahlášena.
Do startu dostihu zbývá už jen deset minut a začíná slavnostní přehlídka před tribunami.
Doslova v poslední chvíli jezdecká změna na Imbirovi - jede Švéd Niklas Loven, ačkoli Marcel Novák telefonoval z nemocnice a dožadoval se návratu na závodiště. Toto ale bude pro všechny bezpečnější varianta.
Pro přehlednost si projeďte animaci kursu s hlavními překážkami ve 3D.
Najdete ji ZDE.
Nejlépe upraveným koněm Velké pardubické byla vyhlášena klisna Orphee des Blins, řekla nám Diane Hill.
Obrovský tlak leží na Josefu Váňovi. V paddocku se na něj sesypali fotografové i televizní štáby, už při nasedání otřásl okolím paddocku obrovský potlesk a diváci skandují jeho jméno i teď, na dráze. To na nervech asi nepřidá.
Trenérka Trezora Hana Kabelková se kryje za slunečními brýlemi. Čeká ji dnes životní úspěch?
Pojďme si ještě jednou připomenout třiadvacítku startujících koní a jejich jezdců:
1 VALLDEMOSO
DS Sendy Ostrava / Dušan Andrés
2 NIKAS
Castor / Petr Tůma
3 BELMONT
Dr. Charvát / Josef Váňa ml.
4 SIXTEEN
Jaroslav Bouček Buc-Film / Josef Bartoš
5 CABERNET
DS Pegas / Rostislav Benš
6 IMBIR
Quartis Zámecký Vrch / Niklas Loven
7 KLAUS
Dr. Charvát / Jaroslav Myška
8 WYONA
Vasury Kolesa / Michal Kubík
9 ASPIRANT
Dr. Charvát / Ondřej Velek
10 MANDARINO
EŽ Praha / Pavel Kašný
11 KARLSBAD
K-K Metal a.s. / Thomas Boyer
12 TIUMEN
Köi Dent / Josef Váňa
13 UNCLE JUNIOR (IRE)
Mrs M. McMahon / Emmet Mullins
14 RONINO
Wrbna Racing / Jiří Kousek
15 GRILIAS
Statek Chyše-Váňa / Paul Francis Hamblin
16 TOMIS
DS Malá Morávka / Bohuslav Mátl
17 MALJIMAR (IRE)
Mrs Jane Williams / James Reveley
18 ORPHEE DES BLINS
DS Pegas / Jan Faltejsek
19 ARGENTAN
DS RE&LA Frančák / Marek Stromský
20 TREZOR
Epicos / Liam Treadwell
21 LE JACKPOT (SVK)
MPL Racing / Jaroslav Brečka
22 BREMEN PLAN
Nýznerov / Jan Korpas
23 DOCTOR PAT (IRE)
John P. McManus / Richard McLernon
Aktuální sázky:
Tiumen mírně stoupá na 2,15:1; Trezor opět klesá na 3,25:1, takže se v paddocku líbil. Sixteen zůstala na 4:1, další koně včetně cizinců stoupají. Sázející se tedy zaměřují prakticky jen na tři koně. A outsideři Cabernet s Imbirem vystoupali už na 200:1!
Jezdci si vyzkoušeli zkušební skok na překážce 22.
Koně už jsou seřazeni na startu, začne se zhruba za dvě minuty.
Start. Startérka Soňa Froňková poslala koně do hlavního dostihu.
Orphee des Blins je hned od začátku vepředu, tři překážky jsou za námi, jde se na Taxis.
Bremen Plan s Janem Korpasem po Velkém Taxisově příkopu končí!
Francouzský skok, čili sedmá překážka, je za námi, vede stále Orphee des Blins s Janem Faltejskem.
Po malých zahrádkách končí Imbir s Niklasem Lovénem. Oba náhradní jezdci tedy v dostihu končí.
Živý kop s příkopem, tedy jedenáctka, je za námi. Pořadí: 1. Orphee des Blins, 2. Belmont, 3. Trezor, 4. Klaus.
V čele je po sedmnácté překážce, Hadím příkopu, stále Orphee des Blins, která chce jezdce utahat. Končí naopak Argentan s Markem Stromským.
Orphee des Blins je na Velkém anglickém skoku jasně první. Až daleko za ní je skupinka pronásledovatelů vedená Belmontem.
Ještě před Velkým Havlovým skokem je v posledním závodu kariéry zadržena Josefem Bartošem Sixteen.
Tiumen, Ronino a Maljimar jdou daleko za Orphee des Blins, před námi je poslední překážka a cílová rovinka.
To je fantazie. Orphee des Blins s Janem Faltejskem vyhrává stylem start-cíl. To už na Velké dlouho nebylo. Druhý doběhl Ronino s Jiřím Kouskem a třetí obhájce titulu Tiumen s Josefem Váňou. Na čtvrtém místě doběhl Maljimar s britským jezdcem Jamesem Reveleyem a na pátém už s velkou ztrátou Valldemoso s Dušanem Andrésem.
Vítězný Jan Faltejsek po premiérovém triumfu pro ČT: "Nevím, co mám říct, kobyla byla fantastická, vůbec jsem nevěděl, že vyhraje tak snadno, díval sem se kolem sebe a kolem mě nikdo. Trochu jsem se až bál, že jsem si spletl trať. Tohle se nedá s ničím srovnat, vyhrát na Velké pardubiceké je nejvíc, co můžete dokázat."
Josef Váňa po čtvrtém bronzovém umístění a patnáctých stupních vítězů pro ČT. "Velká gratulace vítezi i Honzovi Faltejskovi, dneska na ně nikdo neměl. Vůbec nemělo smysl je dohánět. I když jsem nevyhrál počtvrté za sebou, mám tady jeden vzkaz pro ostatní: I v šedesáti vidíte, že se dá sportovat a někdy i na té nejvyšší úrovni, nebojte se toho."
Jiří Trávníček, majitel Orphee des Blins: "Přijímám vítězství s velkou pokorou, může se to povést jen jednou za život. Kromě kvalifikace nikdy ta klisna nešla dál než za pět kilometrů, proto ji hodně lidí odepisovalo. Je to všechno práce trenéra, který z ní udělal maratonce. Před třema týdny si sice zarazila podkovu do kopyta a měla tam zánět, naštěstí se z toho vyplavala a byla dobrá."
Grzegorz Wroblewski, trenér Orphee des Blins: Chtěl bych poděkovat mému bývalému žokeji Dušanu Andrésovi, který s koněm dlouho jezdil. Musím uznat, že moc lidí koni nevěřilo, s mnoha z nich jsem se pohádal, protože mi tvrdili, že nemá výdrž. Jsem rád, že jim kobylka ukázala opakovat. Jsem šťastný, ale chtěl bych i pogratulovat velkému kamarádovi Pepovi Váňovi za to, že i přes velký tlak závod zvládl a skončil třetí.
Jan Fajtesek a zbylí jezdci z první pětice přebírají ocenění.
Cenu dostávají i majitel vítězného koně Jiří Trávníček a trenér Grzegorz Wroblewski.
Na počest vítězné klisny zní areálem česká hymna.
Mezitím Josef Váňa dostává před hlavní tribunou od pořadatelů a tvůrců filmu o jeho životě dárek a blahopřání.
Tímto se s vámi i za kolegu Martina Cápa loučím a u další online reportáže z dostihů se s vámi těším na shledanou.