V semifinále chybí zámořské týmy

ČTK, SportPlus
22. 2. 2006 22:48
Turín - Hokejisté Švédska se stali prvními semifinalisty olympijského turnaje v Turíně. Švýcarsko porazili 6:2 a nyní budou vyhlížet svého soupeře. V pátek v 16:30 se proti nim postaví český tým. Dalšími postupujícícmi jsou Finové a Rusové. Zcela vyhořely zámořské týmy.

Utkání jsme sledovali on-line ZDE.

Vítězové z Lillehammeru byli posledním týmem z elitní šestice velmocí, který na olympijském turnaji za účasti nejlepších hráčů
ještě nepostoupil do semifinále. Seveřané skončili dvakrát pátí, před čtyřmi lety je do této role odsoudila senzační porážka s
Běloruskem. Dnes ale podobný osud s outsiderem nezopakovali.

Švýcaři, kteří v Turíně během tří dnů získali skalp úřadujících mistrů světa a olympijských vítězů, jim příliš nevyvrátili tvrzení švédského kouče, že budou nejpříjemnějším soupeřem ze všech čtyř nabízených. Streit ještě v 9. minutě vyrovnal na 1:1, ale pak už Švédové kráčeli jistě za postupem.

Dvakrát udeřila jejich přesilovková formace s útočníky Sundinem, Forsbergem, Alfredssonem a Modinem. Ten po krásné
Forsbergově přihrávce získal Švédům vedení, pak Holmström zasunul puk za čáru zpoza branky a Sundin zaskočil ranou nad rameno Gerbera, jenž dostal přednost v brance před Aebischerem. Sundina vyzval k pátému gólu dalším perfektním pasem Forsberg.

Hokejisté Švýcarska sice v olympijském čtvrtfinále prohráli, ale se svým výkonem na hrách byli spokojeni. | Foto: Reuters

Po zápase Švédové úplně nadšeni být nemohli. Ve druhé třetině přišli o elitního beka Öhlunda, kterého Della Rossa narazil
hlavou na mantinel a zranil mu i rameno. Zadák Vancouveru vstal z ledu jen s pomocí, ale do šatny odešel sám. Nad jeho startem v semifinále se vznáší velký otazník.

Švýcarsko - Švédsko 2:6 (1:2, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Streit (Della Rossa, Plüss), 41. Lemm (Rüthemann) - 4. H. Sedin (D. Sedin, Lidström), 14. Modin (Forsberg, Alfredsson), 23. Zetterberg (Holmström, K. Jönsson), 30. Sundin (Lidström, Alfredsson), 33. Sundin (Forsberg, D. Tjärnqvist), 49. Pahlsson (Alfredsson, Axelsson). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Nelson (USA), Šeljanin (Rus.).
Švýcarsko: Gerber - Keller, Streit, Blindenbacher, Hirschi, Seger, Bezina, Forster, Vauclair - DiPietro, Plüss, Dela Rossa - Paterlini, Rüthemann, Ambühl - Conne, Jenni, Fischer - Lemm, Jeannin, Wichser.
Švédsko: Lundqvist - Lidström, Öhlund, Hävelid, D. Tjärnqvist, K. Jönsson, Bäckman, R. Sundin - Modin, M. Sundin,
Forsberg - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Holmström, J. Jönsson, Zetterberg - Samuelsson, H. Sedin, D. Sedin - Hannula.
Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Finové zdolali USA

Finští hokejisté dnes porazili ve čtvrtfinále olympijských her v Turíně Spojené státy americké 4:3 a v boji o finále se utkají v pátek s vítězem duelu Ruska s Kanadou. Finsko vyhrálo i svůj šestý zápas na turnaji, obhájci stříbra ze Salt Lake City naopak skončili s jedinou výhrou a remízou na kontě.

Seveřané od úvodu dokazovali, že mají v Turíně formu a první příležitost si vypracoval Jussi Jokinen. Potom sice útočník
Ruutu, který zranil v základní skupině Jaromíra Jágra, najel do gólmana DiPietra a putoval na trestnou lavici, ale i v oslabení
zahrozil bekhendem Peltonen. Útočníkovi Lugana patřily i další minuty. V sedmé ještě zachránila Američany po jeho akci tyč, ale
v 10. minutě už Peltonenova střela prošla DiPietrovi mezi nohama za brankovou čáru.

Kouč USA Peter Laviolette si pak vybral oddechový čas, ale své mužstvo moc neprobudil. V oslabení tří proti čtyřem dokázal
Salo obrat o puk ve středním pásmu Rafalskiho a tvrdou ránou trefil s tečí Schneiderovy hokejky pravý horní roh. Vteřinu po
skončení početní převahy se dočkali i Američané, kdy Schneiderovu ránu od modré čáry ještě tečoval hrudí Knuble.

Po skončení úvodní části dostal trest za vysokou hůl finský kapitán Saku Koivu a za 89 sekund druhé třetiny ji využil další
povedenou střelou Schneider. Finům se pak naskytla po vyloučeních Hatchera a Hedicana 94 sekund trvající výhoda pěti proti třem.

Jarkko Ruutu z Finska (v bílém) atakuje gólmana USA Ricka Dipietra. Vlevo je obránce Brian Rafalski. | Foto: Reuters

Američané dlouho odolávali, ale tři vteřiny před návratem druhého potrestaného prostřelil DiPietra z úhlu Olli Jokinen.

V další výhodě dvou hráčů v poli si pojistil tým kouče Erkky Westerlunda náskok kuriózní brankou. Po střele Olliho Jokinena se
puk odrazil od horní tyče a padající DiPietro si ho vyrážečkou srazil za brankovou čáru.

Šanci na definitivní rozhodnutí nabídl Finům Hatcher, který zasáhl v úvodu závěrečného dějství Selänneho hokejkou v obličeji
a dostal trest na dvě plus dvě minuty. Po Numminenově zaváhání ale ujížděl do protiútoku Drury a po faulu na něj se výhoda
zkrátila.

Potom putoval na trestnou lavici Američan Gionta, přesto mohl Conroy snížit, ale Niittymäki byl proti. V 56. minutě
s koncem třetího trestu Sakua Koivua v utkání snížil Gionta, ale na stavu se ani po dalším tlaku USA už do konce nic nezměnilo.
Obhájci stříbra ze Salt Lake City skončili na turnaji s jedinou výhrou a remízou na kontě.

Semifinálvoým soupeřem Finska bude tým Ruska.

Utkání jsme sledovali on-line ZDE

Finsko - USA 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Peltonen (J. Jokinen, S. Salo), 13. S. Salo, 26. O. Jokinen (Peltonen), 38. O. Jokinen - 14. Knuble
(Schneider, Weight), 22. Schneider (Rafalski, Conroy), 56. Gionta (Drury, Cole). Rozhodčí: Devorski - Miller (oba Kan.), Mášik (SR). Vyloučení: 8:10, navíc Gomez (USA) 10 min.
Finsko: Niittymäki - Timonen, Numminen, Nummelin, S. Salo, Berg, Lydman, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen - Hagman, N. Kapanen, Nieminen - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu - Hentunen.
USA: DiPietro - Hatcher, Leopold, Chelios, Schneider, Hedican, Liles, Rafalski - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta,
Gomez, Guerin - Knuble, Conroy, Drury - Parrish, Weight, Cole - Blake.

Ruský útočník Alexandr Ovečkin (vlevo) je u mantinuelu atakovaný Robynem Regehrem z Kanady. | Foto: Reuters

Zámořskou potupu dokonali Rusové

Kanadští hráči zlaté olympijské medaile v Turíně neobhájí. Rusku, za které skórovali v poslední třetině Alexander Ovečkin a Alexej Kovaljov, podlehli 0:2.

Výběr kolébky hokeje v Turíně zaostal za očekáváním, ve třech ze šesti zápasů neskóroval, postupně prohrál 0:2 se Švýcarskem,
Finskem a dnes i s Ruskem. Za Jágrem druhý nejlepší střelec NHL Gagne se na turnaji trefil jen do sítě slabého Německa, dnes se navíc už v první třetině zranil po střetu s Kasparaitisem.

Možná i proto bylo šancí v souboji dvou možná největších rivalů světového hokeje poskrovnu. Rušno začalo být až ve třetí
třetině. Postaral se o to Ovečkin. Jeden z nejlepších nováčků zámořské ligy nejdřív riskantním pádem pod nohy zbavil Kanadu
puku v jejím obranném pásmu a stihl se zvednout včas, aby napálil do sítě Kozlovovu přihrávku zpoza branky.

Kanaďané vytušili, že se jejich konec přiblížil a sevřeli soupeře do omračujícího tlaku, jaký umějí vyvinout snad jen oni.
Nabokov ale napodobil heroický výkon svého předchůdce ze Salt Lake City Chabibulina a nepustil za svá záda nic. Po jednom ze závarů se před ním strhla bitka, Malkin dostal trest do konce utkání a kouč Pat Quinn sáhl ke hře bez brankáře.

Tu ale po půl minutě skončil hrubou chybou Pronger, který nahrávkou trefil jen Kovaljova a gól mu odepřel pouze za cenu
faulu. Brodeur se vrátil mezi tyče, ale Kovaljov se za deset sekund prosadil i proti němu. Generální manažer Rusů Pavel Bure v
hledišti radostí vyskočil ze své sedačky, jeho kanadský protějšek Wayne Gretzky si znechuceně odplivl.

Poprvé od her v Innsbrucku 1976 tak v elitním kvartetu budou chybět oba zámořské týmy. Kanadu potkal podobný osud poprvé od roku 1980, kdy v Lake Placid skončila šestá. Teď si ještě o jednu příčku pohorší.

Rusko - Kanada 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. Ovečkin (Kozlov), 60. Kovaljov (A. Markov). Rozhodčí: Larue - Sericolo (oba USA), Karlsson  Švéd.). Vyloučení: 8:9, navíc Malkin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4130.
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk,
Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Koroljuk, Taratuchin. Trenér: Vladimir Krikunov.
Kanada: Brodeur - Foote, Redden, Bouwmeester, Pronger, Blake, Regehr, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - Bertuzzi, Thornton, Nash - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Doan. Trenér: Pat Quinn.