V Řecku vzplanul olympijský oheň. Navzdory protestu

roj
24. 3. 2008 12:25
Demonstrant chtěl rozvinout vlajku

Olympia - Před jedenáctou hodinou středoevropského času byl ve starořecké Olympii slavnostně zapálen olympijský oheň. Ústřední postavou tradičního ceremoniálu ve starověkých kostýmech byla řecká herečka Marie Nafpliotuová.

Z jejích rukou poputuje pochodeň se symbolem her pět měsíců napříč dvaceti státy, přes Mount Everest, Tibet a 8.dubna dorazí do Pekingu, dějiště her letošní olympiády.

Čtěte také: Olympiáda se blíží. Čína si má vylepšit reputaci

Slavnostní akt v Olympii narušil protestující proti čínské politice v Tibetu. Demonstrant se rozběhl směrem k předsedovi organizačního výboru her v Pekingu Liou Čchi, jenž pronášel oficiální projev, a pokusil se rozvinout vlajku.

Vzápětí byl však zpacifikován ochrankou. V Olympii bylo přítomno okolo tisícovky policistů.

Organizátorům ceremoniálu vyšlo počasí, přestože podle některých předpovědí se měla blížit bouřka, která by mohla tradiční způsob zapálení ohně překazit.

Mraky se nad chrámem bohyně Hery nakonec rozestoupily a oheň byl úspěšně zažehnut.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge ve svém projevu hájil přidělení her Číně a zdůraznil, že není důvod pro jejich bojkot

Před slavnostním ceremoniálem se v hotelu pustil do slovní konfrontace s Roggem tibetský aktivista, jenž se dožadoval možnosti volného přístupu všech médií do Číny, včetně Tibetu, během her.

Rogge v projevu zdůraznil, že štafeta s olympijskou pochodní a hry samotné by se měly konat v mírovém prostředí.

"Pochodeň je pojítkem mezi všemi sportovci a občany celého světa; mezi těmi z nás, co věří v olympijskou myšlenku a sílu sportu," pronesl předseda MOV.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy