Trubky místo nebezpečných košťat, holky proti klukům. Tak se v Praze hraje famfrpál

Představujeme "mudlovský famfrpál". Jeden ze šesti českých klubů, Prague Pegasus, pravidelně trénuje na pražské Letné.
Famfrpál podle oficiálního popisu kombinuje prvky házené, ragby a vybíjené. V jednu chvíli může být ve hře až pět míčů. Hřiště je velké 55 krát 33 metrů, na každé straně je trojice v různé výšce postavených obručí, každý tým má sedm hráčů, působících na čtyřech různých pozicích - brankář, tři střelci, dva odrážeči a chytač. Hráči musí mít mezi nohama koště.
"Je to sport pro všechny. Vyjma někoho, kdo by se bál kontaktu. Sport je to poměrně tvrdý a fyzicky náročný a je to asi jediný sport, ve kterém musí hrát společně kluci i holky," vysvětluje Michael Škácha, kapitán Prague Pegasus.
Mudlovský famfrpál vznikl v roce 2005 na univerzitním kampusu v americkém městě Middlebury ve státě Vermont. "Dva lidé, kteří s tím přišli, přemýšleli o sportech, které byly ve filmech a daly by se zkusit naživo. Vyzkoušeli to na kampusu a pak to začalo. Do Evropy se famfrpál dostal zhruba o tři roky později, do Česka na přelomu let 2015 a 2016," popisuje Škácha vývoj.
Zpočátku měli hráči mezi nohama skutečná košťata. "Záhy se ale ukázalo, že je to hodně nepraktické, trochu i nebezpečné. Vypadalo to sice hezky, ale stačila jedna šikovná skládka a koště se zohýbalo nebo zlomilo, byla z toho spousta třísek, do někoho se to mohlo zabodnout," říká Škácha. Košťata proto nahradily rovné plastové trubky.
Foto: Milan Kammermayer
Aleš Vávra Aleš Vávra, Milan Kammermayer
Aktualizováno 12. 12. 2021 12:50
Jeden ze šesti českých klubů, Prague Pegasus, pravidelně trénuje v parku na Letné. Atraktivní odvětví vychází z knih o Harrym Potterovi, kouzelnické prvky včetně létání v něm ale z pochopitelných důvodů chybí. Právě proto se mu kvůli odlišení říká "mudlovský famfrpál", v originále Quidditch. Projděte si ve fotogalerii pravidla a zajímavosti stále populárnějšího, genderově smíšeného sportu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Fanoušci Slavie se na zápas Konferenční ligy v Istanbulu nepodívají

Fanoušci Slavie se nedostanou na první zápas úvodního kola vyřazovací fáze fotbalové Konferenční ligy na stadionu Fenerbahce Istanbul (17. února). Podle pražského klubu v Turecku kvůli pandemii covidu-19 platí na všechna utkání zákaz vstupu pro hostující příznivce.

Slavia vzhledem k vysokému počtu nakažených nepředpokládá, že by se aktuální opatření v Turecku ještě do začátku vzájemného duelu změnila. Čeští mistři tak na svém webu vyzvali fanoušky, aby do Istanbulu na zápas necestovali. Odveta v Edenu je na programu ve čtvrtek 24. února.

před 34 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy