"Nedívej se na nohu!" Hvězdnému Belgičanovi propíchl na Tour stehno hrot zábrany

Rudolf Černík
22. 7. 2019 8:01
Po děsivém karambolu odstoupil hvězdný belgický cyklista Wout van Aert po 13. díle z Tour de France. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz 10. etapy letošní Tour popsal z nemocnice, co se při páteční časovce stalo.
Van Aertův pád na Tour | Video: Youtube.com

"Během časovky jsem se necítil úplně nejlépe, nešly mi nohy. Vysílačkou jsem dostal informaci, že jezdec, který jede za mnou, má lepší čas. Proto jsem zabral a chtěl jsem zrychlit," líčil člen stáje Jumbo-Visma. "Věděl jsem, že před cílem je ostrá zatáčka, kde můžu získat nějaké vteřiny k dobru," popsal svůj plán.

Jenže zatáčku "říznul" až moc a zavadil o bariéru. "Ani nevím, jak a o co jsem se zachytil, seběhlo se to strašně rychle. Potom si pamatuju jenom to, že jsem ležel na zemi. Chtěl jsem hned naskočit zase na kolo, jenže v tom jsem ucítil bolest," vyprávěl čtyřiadvacetiletý Van Aert, jenž letos na Tour debutoval.

To už k němu přibíhal člen jeho doprovodného vozidla. Když spatřil hrozivé zranění, hned ho zakrýval reklamním bannerem. "Říkal mi, abych se nedíval na svoji nohu. Když přišel doktor, ptal se mě, jestli se dokážu pohnout. V tu chvíli mi bylo jasné, že je něco hodně špatně," popisoval cyklista.

Van Aert narazil do kovového plotu zábrany tak nešťastně, že mu její hrot propíchl stehno. "Jasně, byla to moje chyba. Ale následky jsou takové i kvůli té bariéře. Někdo by se měl podívat na to, jak jsou ty plůtky postavené, a zamyslet se, jestli se nedají vylepšit. Možná byl plot špatně zajištěný, nevím. Mohlo by se to dělat bezpečnější," navrhla belgická hvězda.

V nemocnici podstoupil řadu vyšetření, která vážnější zranění typu zlomeniny nohy vyloučila. "Bylo to rychlé, večer už jsem se probral na pokoji v nemocnici. Pořád mám v sobě hodně léků proti bolesti, takže se necítím až tak zle," prozradil Van Aert.

I když byl na "Staré dámě" nováčkem, dokázal se hned do její historie zaspat jako etapový vítěz. Jako velká chvíle přišla v 10. díle letošního ročníku. Van Aert chtěl ale dokázat víc. "Je to obrovské zklamání. Ano, dosáhl jsem v prvních dvou týdnech na nějaké úspěchy, ale chtěl jsem dojet až do Paříže a to se mi nepovede," litoval Belgičan.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy