Yates na Tour unikl a slavil, Alaphilippe ale vedení udržel. Kreuziger už je čtrnáctý

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 7. 2019 17:34
Britský cyklista Simon Yates se díky úspěšnému úniku stal vítězem 15. etapy Tour de France, která vyvrcholila šestnáctikilometrovým stoupáním na Prat d'Albis.
Simon Yates v úspěšném úniku na Tour de France.
Simon Yates v úspěšném úniku na Tour de France. | Foto: Reuters

Francouz Julian Alaphilippe dnes ztratil, ale celkově dál vede o více než minutu a půl před obhájcem prvenství Britem Geraintem Thomasem. Roman Kreuziger dojel na 17. místě s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze. V průběžném hodnocení se posunul o tři příčky a je čtrnáctý.

"Snažil jsem se jet to, co jsem mohl. Chvíli jsem doufal, že bych mohl bojovat i o etapové vítězství, o které jsem na Tour nikdy nebojoval, ale bohužel to bylo nad mé síly. Jsem rád, že zítra máme volno, protože jsem tam nechal opravdu úplně všechno," řekl Kreuziger, který se dlouho držel v čelní skupině, v nahrávce pro média.

Loňský vítěz Vuelty Yates se v poslední pyrenejské etapě se čtyřmi těžkými stoupáními držel v popředí a posledních devět kilometrů už jel sám. Do cíle dorazil s více než půlminutovým náskokem na vítěze sobotní etapy Francouze Thibauta Pinota a oslavil letošní druhý dílčí triumf na "Staré dámě".

Také Pinotovi se v závěrečném stoupání povedl trhák a v celkové klasifikaci se posunul na čtvrté místo. Alaphilippe jeho tempu nestačil a jeho drobné krize využil i Thomas, jenž na něj stáhl téměř půl minuty. Ve stejném čase jako Thomas dojel průběžně třetí Nizozemec Steven Kruijswijk. Ten na Alaphilippa ztrácí více než minutu a tři čtvrtě.

"Víc jsem udělat nemohl. Včera jsem se vydal ze všech sil a dnes jsem za to zaplatil. Není divu, že jsem po tom všem na nejlepší vrchaře nestačil," řekl Alaphilippe. "Thibaut (Pinot) ukázal, že patří k největším favoritům. Následující etapy mu navíc budou vyhovovat. Pokud přijdu o žlutý trikot, doufám, že ho získá právě on," dodal průběžně vedoucí jezdec.

V pondělí mají cyklisté volný den, poté je čeká závěrečných šest etap. Tour vyvrcholí tradičním nedělním dojezdem do Paříže.

 

Právě se děje

Další zprávy