Francouzi v extázi. Na bájný Tourmalet dojel první Pinot před Alaphilippem

20. 7. 2019 17:57
Obávaný výstup na bájný Tourmalet v závěru 14. etapy cyklistické Tour de France skončil dvojnásobným domácím triumfem.
Julian Alaphilippe zvýšil náskok na čele Tour de France.
Julian Alaphilippe zvýšil náskok na čele Tour de France. | Foto: Reuters

Vyhrál Thibaut Pinot před lídrem závodu Julianem Alaphilippem. Ten zvýšil náskok v průběžném pořadí na britského obhájce titulu Gerainta Thomase už na více než dvě minuty. Roman Kreuziger dojel na 20. místě s téměř čtyřminutovou ztrátou na vítěze.

Třetí horská etapa letošní Tour se dvěma prudkými stoupáními se rozhodla až v závěrečném 19 kilometrů dlouhém stoupání na Tourmalet, první ze sedmi dvoutisícových vrcholů tohoto ročníku. Ostré tempo nakonec vydrželo šest jezdců, kteří útočí na celkové prvenství.

Po překonání 1410 výškových metrů měl nejvíce sil Pinot a připsal si třetí triumf na Tour, první po čtyřech letech. V průběžném pořadí se posunul na šesté místo a atakuje svůj nejlepší výsledek na "Staré dámě", kterým je třetí místo z roku 2014.

"Už od začátku Tour jsem měl tuhle etapu uloženou vzadu v hlavě. Mýtický Tourmalet," řekl Pinot, kterému pomohl i vztek kvůli ztrátě z 10. etapy. "Je to pořád ve mně, bylo to nefér," dodal v narážce na roztržení pelotonu, které v bočním větru způsobil útok Alaphilippova týmu Deceuninck-Quick Step.

O šest sekund za Pinotem dojel do cíle jezdec ve žlutém trikotu Alaphilippe a po nečekaném vítězství v páteční časovce znovu potvrdil, že má vynikající formu. Třetí byl ve stejném čase Nizozemec Steven Kruijswijk a stejná příčka mu patří i v průběžném hodnocení.

Celkově druhý Thomas v závěru odpadl a na Alaphilippa ztratil půl minuty. Ještě hůř dopadli další aspiranti na celkové prvenství Alejandro Valverde, Enric Mas, Nairo Quintana či Adam Yates. Posledně jmenovaný se propadl z desátého na 18. místo, o jednu příčku za Kreuzigera.

"Cítil jsem se na Tourmaletu líp než na tom prvním kopci," citoval Kreuzigera server iDnes. "Cítil jsem, že tempo, co vpředu jeli, už nemůžu dál jet. Tak jsem si nastavil svoje a pak jsem v posledních pěti kilometrech zrychloval, dojížděl lidi přede mnou a odpáral i Dana Martina," dodal Kreuziger.

Před pondělním dnem volna čeká jezdce další horská etapa, která měří 185 km a završí ji prudké stoupání na Prat d'Albis.