Už si zkusil Giro i Vueltu, teď Hirt pojede poprvé v životě na Tour

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 8. 2020 18:30
Český cyklista Jan Hirt je v závěrečné nominaci osmičky jezdců pro Tour de France, kterou dnes zveřejnil tým CCC.
Jan Hirt na Giro d'Italia  2019
Jan Hirt na Giro d'Italia 2019 | Foto: ČTK

Zkušenosti s Grand Tours už devětadvacetiletý závodník má, v předchozích letech jel třikrát Giro d'Italia a před dvěma lety také Vueltu, na nejslavnějším etapovém závodě světa ho ale čeká vytoužená premiéra.

Dvanáctého muže celkového pořadí Gira 2017 nepřipravilo o místo v nominaci ani odložení Tour o dva měsíce v souvislosti s koronavirovou krizí a velké přeskupení závodního kalendáře.

"Sestava byla daná dlouho. Měl jsem jet už původní Tour, kdyby sezona probíhala, jak měla. Na seznamu jsem byl neustále, ale pořád na něm bylo víc lidí, takže jsem jistotu neměl. Pravděpodobnost, že pojedu, byla slušná, ale o něco definitivněji jasno bylo až na Tour de l’Ain," řekl serveru idnes.cz Hirt.

"Vždycky jsem chtěl jet Tour, takže jsem rád, že ji pojedu, a obzvlášť letos, kdy je trať taková pěkná a těžká a bude málo časovek. Na druhou stranu si uvědomuju, že má příprava kvůli tomu pádu nebyla ideální," připomněl dva týdny starý karambol právě na Tour de l’Ain.

Karambol naděje nevzal

Po pádu měl problémy se zuby a navíc si pochroumal i zápěstí. "Zuby už mám spravené. Šlo o tři zuby, jedničku, dvojku, trojku. Dvojka byla popraskaná, a jednička a trojka tak ze tří čtvrtin ulomené. Zápěstí mě ještě bolí. Každý den se zlepšuje, ale stále to není úplně ono…," přiblížil Hirt. "Jenže kdo ví, kolik závodů se letos objede, takže je lepší jet hned tu první Grand Tour."

Vedle českého jezdce jsou v nominaci týmu také Italové Matteo Trentin a Alessandro De Marchi, Němci Simon Geschke s Jonasem Kochem, Belgičan Greg Van Avermaet, Rus Ilnur Zakarin a Švýcar Michael Schär.

"Myslím, že coby tým pojedeme na etapy. O celkové klasifikaci já osobně určitě neuvažuju. Očekávám, že na začátku závodu budu docela trpět. Máme v týmu i Zakarina, ale nevím, jestli má zájem o celkové pořadí. Spíš budeme všichni cílit na etapy," nastínil Hirt.

Vedle zdravotních potíží z poslední doby ho tíží určitá nejistota, protože ačkoliv tým nadále funguje, hlavní sponzor CCC již s předstihem oznámil odchod v důsledku koronavirové krize. "Servis mi pořád připadá profesionální, ale nádech toho, že nějaké peníze chybí, tam je. Předtím to bylo super, teď je to stále dobré, ale o něco horší," řekl Hirt.

Do týmu přišel po dvou letech v Astaně a rád by pokračoval, jenže potřebuje mít jasno. "Kdyby tým zůstal, budu samozřejmě rád. Ale snažím se zároveň i hledat jinde. A není za současné situace lehké najít jiný tým, který by vyhovoval vašim podmínkám," přiznal Hirt.

Tvrdá koronavirová pravidla

Jeho tým i ostatní stáje čekají průběžně testy na koronavirus. Dva pozitivní u závodníků nebo jiných členů týmu během jednoho týdne budou podle pořadatelů Tour znamenat vyloučení dotčené stáje ze závodu.

"Pokud bude mít tým dva pozitivní případy nebo členy se silnými příznaky během sedmidenní lhůty, bude vyloučen ze závodu," uvedla pro agenturu Reuters pořádající společnost ASO.

Závodníci a kompletní realizační týmy budou uzavřeni do bubliny, jakmile dorazí do místa startu závodu v Nice. Budou testováni dvakrát před závodem a pak průběžně. Pro týmy budou platit přísná hygienická pravidla.

Případné pozitivní testy by neměly narušit závod jako takový, ale mohou výrazně ovlivnit jeho výsledky. Závodníci mohou nedobrovolně skončit například v případě, že pozitivní testy budou mít někteří z mechaniků nebo fyzioterapeutů.

Ukáznit se musí i cyklisté, spousta z nich je nezodpovědných. Neumím si představit, že bych si nevzal helmu, říká jezdec stáje NTT Pro Cycling. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy