Tour de France • 6. etapa • 13:25

Živě: 6. etapa Tour

Dobrý den, vítejte při sledování online přenos ze 6. etapy Tour de France. Jedná se o 160 kilometrů dlouhou etapu ve Vogézách, která nabídne tři horská stoupání první kategorie. Online přenos začíná ve čtvrtek 11. července v 13:25. 

106. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu má za sebou úvodních pět etap. Ve spurtu té úvodní kraloval překvapivě Nizozemec Mike Teunissen a jeho tým Jumbo-Visma ovládl na druhý den také týmovou časovku. Třetí etapu s klasikářským dojezdem vyhrál Julian Alaphilippe, aktuálně vedoucí muž celého závodu, a v posledních dvou dojezdech sprinterů zvítězili Elia Viviani a Peter Sagan, muž v zeleném. V dnešní šesté etapě by se měli ke slovu konečně dostat také lídři týmů, jezdci na celkové pořadí. Očekává se, že první horská zkouška výrazně napoví, jakou formu si kdo do Francie přivezl.

Peter Sagan vítězí v páté etapě Tour de France 2019.
Peter Sagan vítězí v páté etapě Tour de France 2019. | Foto: Reuters

Etapa z města Mylhúzy na vrchol Planina krásných dívek (La Planche des Belles Filles) měří 160,5 kilometru. Cyklisté zdolají celkem čtyři tisícové hory a čekají je tři vrchařské prémie první kategorie, dvě dvojky a dvě trojky. Šestá etapa patří bezesporu k těm nejzajímavějším v letošním itineráři.

Jezdci se přesouvají na start v Mylhúzách, kde etapa oficiálně začne ve 13:25.

Žlutý dres drží po pěti etapách Julian Alaphilippe ze stáje Deceuninck-Quick-Step. Stal se po Tonym Gallopinovi od roku 2014 prvním Francouzem ve žlutém, ale v dnešní etapě v pohoří Vogézy by o maillot jaune mohl přijít. Útočit budou lídři ostatních týmů a dost možná také Enric Mas, týmová kolega Alaphilippa, který je však na rozdíl od francouzského mušketýra určený jako jezdec na celkovou klasifikaci.

 

Celková klasifikace po pěti etapách:

1. Julian Alaphilippe (Francie / Quick-Step)

2. Wout van Aert (Belgie / Jumbo-Visma) +0:14

3. Steven Kruijswijk (Nizozemsko / Jumbo-Visma) +0:25

Julian Alaphilippe slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France 2019
Julian Alaphilippe slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France 2019 | Foto: Reuters

V bodovací soutěži sprinterů vede Slovák Peter Sagan, mezi vrchaři je na tom zatím nejlépe Belgičan Tim Wellens a mezi mladými jezdci jeho krajan Wout van Aert. Podívejte se v přehledné grafice.

Etapa "Staré dámy" bude končit na Planině krásných dívek (1140 metrů) počtvrté v historii. Jejími letošními favority by mohli být jezdi týmu Ineos Geraint Thomas a Egan Bernal. V pohodě se zdají být zmiňovaný Mas nebo Thibaut Pinot z FDJ. Obhájce celkového vítězství Thomas zmínil v okruhu favoritů také Adama Yatese z Mitcheltonu, Naira Quintanu z Movistaru a Richieho Portea z Treku. Čeští fanoušci budou netrpělivě vyhlížet, co předvede lídr africké stáje Dimension Data Roman Kreuziger. Šestá etapa nabízí vskutku první velkou zkoušku.

Roman Kreuziger (Dimension Data)
Roman Kreuziger (Dimension Data) | Foto: wwww.roman-kreuziger.com
START

6. etapa Tour de France právě odstartovala.

V akci máme dnes už jen 175 cyklistů. Prvním, kdo z Tour de France odstoupil, se stal Novozélanďan Patrick Bevin z týmu CCC. V závodě nepokračuje kvůli dvěma zlomeným žebrům z pádu ve čtvrté etapě.

159 km

Hned zkraje etapy se o útok pokouší Eritrejec Natnael Berhane z Cofidisu, který byl na čele dlouho vidět už v úvodním dějství v Bruselu.

Dosud při dojezdech na Planinu krásných dívek vždy platilo, že kdo se na tomto místě obleče do žlutého, vyhraje celou Tour. Povedlo se to Bradleymu Wigginsovi v roce 2012, Vincenzu Nibalimu o dva roky později a také Chrisovi Froomeovi v předloňském ročníku. Z této trojice je letos ve hře pouze italský "žralok" Nibali, závodící za tým Bahrain-Merida.

152 km

První únik zformovalo nakonec 14 jezdců. Ve skupině uprchlíků jsou mimo jiné muž v puntíkatém dresu Wellens a jeho belgický krajan, mistr úniků Thomas de Gendt.

147 km

Uprchlíci si vytvořili před pelotonem náskok minutu a 45 sekund.

141 km

Náskok vedoucí čtrnáctky se zvyšuje a narostl už přes čtyři minuty. Virtuálně je teď ve žlutém dresu Ital Gulio Ciccone z Treku.

Skupina uprchlíků si vytvořila náskok pěti minut.

135 km

Za pár kilometrů protnou cyklisté sprinterskou prémii v Linthalu a začnou stoupat 1183 metrů vysoký Le Markstein. 

134 km

Náskok uprchlíků momentálně činí pět a půl minuty. Na čele pelotonu jede Kasper Asgreen z Quick-Stepu.

132 km

O sprinterskou prémii si zazávodili jezdci v úniku, souboj nejspíš vyhrál Andrea Pasqualon z týmu Wanty-Gobert.

Pasqualon skutečně v souboji mezi sprintery vyhrál před Němci Nilsem Polittem z Kaťuši a Andrém Greiplem z týmu Arkea-Samsic.

132 km

O poslední bodík za 15. místo v prémii si zasprintovali Michael Matthews se Saganem. Australan byl úspěšnější a získává bod.

126 km

Čtrnáctka uprchlíků si vytvořila více než sedmiminutový náskok na peloton. A od sprinterské prémie už cyklisté stoupají na Le Markstein a posléze Grand Ballon.

125 km

Ještě osm kilometrů zbývá před vrchařskou prémií první kategorie Le Markstein. Stoupání má v průměru 5,4 procent. Favorité se zatím drží v pelotonu.

123 km

Peloton teď táhnou jezdci Quick-Stepu a Ineosu.

122 km

Pět kilometrů chybí na vrchol Le Markstein. Peloton ztrácí na čelo závodu okolo sedmi minut a toto manko zůstává v posledních kilometrech stále podobné.

117,5 km

Čelo závodu zvýšilo tempo a šplhá k vrchařské prémii. Zbývá posledních pár stovek metrů a peloton ztrácí pořád zhruba sedm minut.

117 km

Muž v puntících Wellens vítězí na prémii Le Markstein a získává deset bodů do vrchařské soutěže. Ital Ciccone však Belgičana pořádně prohnal a oba tento spurt musel stát spoustu sil. Čtrnáctka se při závěru stoupání výrazně roztrhala.

116 km

Žádný dlouhý sjezd teď ale nepřijde. Pokračuje stoupání na Grand Ballon (1336 metrů), nejvyšší bod dnešní etapy. Tato meta přijde na 110 kilometrech od cíle.

114,7 km

Roztrhaná čtrnáctka uprchlíků se zase sjíždí a začíná stoupat do mírnějšího kopce na Grand Ballon, nejvyšší průsmyk v pohoří Vogézy.

119 km

Peloton se klikatí a blíží k vrchařské prémii Le Markstein. Na čele jedou pořád Asgreen a Maximiliano Richeze z Quick-Stepu, za nimi silná formace Ineos.

Wellensovo vítězství na vrchařské prémii první kategorie Le Markstein.

110,8 km

Ve vedoucí skupině se udrželo 11 jezdců, kteří se teď zvedají na Grand Ballon. Na čele jedou výborní kamarádi z týmu Lotto Soudal Wellens a De Gendt.

109,6 km

Vedoucí muž vrchařské soutěže Wellens o dva body na Grand Ballonu spurtovat nechtěl, ale zastoupil ho týmový kolega De Gendt, aby ani tyto body nepřišly nazmar. Jeden bod sebral znovu druhý Ital Ciccone.

109 km

Nyní přijde 17kilometrový sjezd z nejvyššího vrcholu dnešní etapy, při němž cyklisté klesnou o tisíc metrů.

108 km

Těsně pod vrcholem Grand Ballonu potkala nepříjemnost Warrena Barguila z týmu Arkea-Samsic. Francouzský šampion musel měnit kolo a nabral ztrátu.

98,7 km

Vedoucí skupina i peloton prudce klesají z nejvyššího vrcholu Vogéz. Silnice je místy docela mokrá a cyklisté si musejí dávat pozor.

93,6 km

Vedoucí skupina sjíždí do vesnice Bitschwiller-Lés-Thann a odtud zase začne stoupat na Col du Hundsruck (748 metrů). Na chvostu závodu jede Nicolas Edet z Cofidisu a nevypadá to s ním vůbec dobře. Už v tuto chvíli ztrácí skoro 15 minut.

92,3 km

Barguil na novém kole stahuje hlavní balík a ztrácí přibližně 40 sekund.

Anthony Turgis z týmu Total Direct Energie měl při sjezdu problémy a v zatáčce s kočičími hlavami skoro vylétl z trati. Naštěstí to ustál a vše se obešlo bez pádu.

90,8 km

Uprchlíci už stoupají na Col du Hundsruck, peloton přijíždí do vesnice.

90,8 km

Na cyklisty čeká stoupání o délce pěti kilometrů a se sklonem 6,9 procent.

89,5 km

Wellens a De Gendt pořád táhnou skupinu uprchlíků, Quick-Step kontroluje situaci v pelotonu. Peloton ztrácí sedm a půl minuty.

87,1 km

De Gendt stále neúnavně táhne vedoucí skupinu. Té zbývá jeden kilometr na vrchol stoupání Col du Hundsruck, kde bude připravena vrchařská prémie druhé kategorie. Vítěz tam získá pět bodů.

86,7 km

Sprinter Pasqualon vypadl z vedoucí skupiny a kvůli technickým problémům musel vyměnit kolo.

86,1 km

Na Hundsrucku byl nejrychlejší Behrane a sebral pět bodů. Muž v puntících Wellens byl druhý za tři body.

Barguil, který měnil kolo, a při sjezdu z vrcholu Grand Ballon stahoval peloton. Při stíhací jízdě dosáhl maximální rychlosti 85,8 kilometru za hodinu.

82,3 km

82,3 kilometru do cíle zbývá prvnímu muži závodu. Peloton se teprve škrábe na Col du Hundsruck a na čele jedou pořád cyklisté Quick-Stepu. Možná je za tím nepsaná dohoda pelotonu, jelikož ve žlutém je právě jezdec belgické stáje Alaphilippe.

86,1 km

Peloton ztrácí téměř osm minut a projíždí vrcholem Col du Hundsruck. Uprchlíci jsou o nějakých šest nebo sedm kilometrů vepředu a už začínají stoupat z vesnice Masevaux na Ballon d'Alsace (11 kilometrů a 5,8 procent).

80 km

Ve vedoucí skupině šlapou po polovině závodu De Gendt a Wellens z Lotto Soudal, Pasqualon a Xandro Meurisse z Wanty-Gobart, Berhane z Cofidisu, Dylan Teuns z Bahrain-Merida, Julien Bernard z Treku, Politt z Kaťuši, Greipel z týmu Arkea-Samsic, Benoit Cosnefroy z AG2R, Nikias Arndt ze Sunwebu, Serge Pauwels z CCC a konečně Fabien Grellier z Total Direct Energie. Tedy nikdo z favoritů na celkové pořadí.

70,2 km

Peloton a vedoucí skupinu dělí osm minut a 12 sekund.

66,4 km

Vedoucí čtrnáctka přijíždí na úbočí kopce Ballon d'Alsace, odtud je to nahoru zmiňovaných 11 kilometrů s průměrným sklonem skoro šest procent.

65,5 km

Sprinter Greipel od začátku stoupání zaostává za první třináctkou. Peloton před nájezdem do kopce svačí.

62,8 km

Vedení v čelní skupině převzal první muž vrchařské soutěže Wellens. Za ním jedou Meurisse a Pauwels. Na vrchol Ballon d'Alsace zbývá sedm kilometrů.

61,3 km

Peloton ztrácí pořád osm minut a bude zajímavé sledovat, jak se bude z tohoto pohledu vyvíjet boj o etapové vítězství. Mezi hlavními favority se stále nic moc neděje.

60 km

Skupině prvních 13 závodníků zbývá ještě 4,5 kilometru na Ballon d'Alsace. Stoupání má momentálně sklon deseti procent, Greipel už ztrácí dvě minuty.

Nicolas Edet z týmu Cofidis na Tour končí a je druhým odstoupivším jezdcem. Francouzský jezdec měl problémy od začátku dnešní etapy, rychle nabral obrovskou ztrátu a závod vzdal.

55,8 km

De Gendt před prémií znovu rozjíždí tempo parťákovi Wellensovi.

55,3 km

Wellens si připisuje deset bodů na vrchařské prémii Ballon d'Alsace a má jistotu, že puntíkatý trikot poveze i zítra. De Gendt mu spurt o body skvěle rozjel a Wellens uhájil těsný náskok před Meurissem a Cicconem.

52,3 km

Zatímco první muži zahajují 14 kilometrů dlouhý sjezd, Greipel projel přes vrchol Ballon d'Alsace a tým Movistar konečně zrychluje tempo pelotonu.

Wellens díky vítězství na Ballon d'Alsace má na kontě už 40 bodů ve vrchařské soutěži o puntíkatý dres. Druhý je jeho krajan Meurisse s 20 body.

46,5 km

Vedoucí skupina padá zpět do údolí, zatímco peloton zvýšil tempo a přehnal se přes kopec. Díky aktivitě Movistaru a Mitcheltonu klesl náskok uprchlíků na sedm minut a sedm sekund.

39,9 km

Jezdci si příliš neodpočinuli a vedoucí skupina už zase jede do kopce. Na Col des Croix (678 metrů) bude připravena vrchařská prémie třetí kategorie. Jedná se o 3,3 kilometru dlouhé stoupání s průměrným sklonem 6,1 procent.

39 km

Peloton dále lehce stahuje ztrátu, aktuálně činí šest minut a 49 sekund.

37,8 km

Došlo k roztrhání pelotonu a Movistar znovu na čele zvyšuje tempo. Roman Kreuziger zůstává někde uprostřed balíku. Úvodní třináctce chybí necelý kilometr na Col des Croix.

37 km

Stejná situace jako na vrcholu Grand Ballon, první horskou prémií třetí kategorie v dnešní etapě. Dva body shrábl znovu De Gendt, ale možná bude pokračovat do sólového úniku.

35 km

Ano, De Gendt z Lotto Soudal pokračuje v sólovém úprku. Peloton mezitím zkrátil ztrátu na pět minut a 40 sekund.

32,5 km

Movistar stále tahá v pěti lidech tempo na čele pelotonu. V popředí se pořád drží i Sagan nebo "žluťák" Alaphilippe. Etapa zůstává pořád otevřená.

31,3 km

De Gendt si vytvořil náskok 14 sekund před dvanáctkou kumpánů. Peloton mezitím na Col des Croix pohltil Greipla a Movistar s Ineosem si chystají pozice pro sjezd.

27,9 km

De Gendtovi chybí do cíle 27,8 kilometru a pomalu stoupá na předposlední vrchol dnešního programu Col des Chevréres.

26,2 km

Peloton se lehce přibližuje, ale pořád jeho ztráta činí přes pět minut. De Gendt se mezitím vzdaluje skupince uprchlíků, najel k dobru zhruba 20 sekund.

23,9 km

De Gendt má na uprchlíky už půl minuty, na čele pelotonu jsou pořád vidět hlavně cyklisté Movistaru. Spolu s nimi ale také například muž v bílém Van Aert, trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

22,3 km

Skupina uprchlíků konečně zareagovala výrazněji na De Gendtův nástup. Oddělilo se devět lidí, kteří nyní Belgičana stíhají. Na Col des Chevréres zbývá ještě 3,5 kilometru.

21,1 km

Ztráta pelotonu na De Gendta se smrskla na pět minut. Uprchlíci z manka na Belgičana také lehce ukrajují, jsou za jezdcem Lotta Soudal o 23 sekund.

20,7 km

V pelotonu útočí tým Jumbo-Visma s Kruiswijkem, ale v popředí je i Alaphilippe, který chce udržet žlutý dres. Dopředu se tlačí i Mikel Landa z Movistaru.

20,3 km

De Gendt si sahá na dno, octl se v ohromném 18procentním stoupání. Ciccone se k vedoucímu Belgičanovi přibližuje.

20 km

De Gendt útok dalších uprchlíků neustál a v těžkém kopci skoro zastavil. Na čelo se posunuli Ciccone, Wellens v puntících, Teuns a Meurisse.

19,6 km

Z pelotonu si vycouval Wout Poels z Ineosu, poněkud překvapivě tempu nestačí. Pokud nejde o taktický manévr. V popředí se stále míhají hlavně dresy Movistaru

19,1 km

Alejandro Valverde z Movistaru v duhovém trikotu mistra světa teď táhne peloton, který ztrácí na čelo čtyři minuty. Teuns mezitím na čele spurtuje pro pět bodů z vrchařské prémie.

18,8 km

Nakonec je to jinak. Na Col des Chevréres byl nejrychleji Ciccone a připsal si pět bodů. Ale bodoval také puntíkatý Wellens. Vedoucí skupinku ve složení Teuns (Bahrain-Merida), Meurisse (Wanty-Gobert), Wellens (Lotto Soudal) a Ciccone (Trek) teď čeká sjezd o délce zhruba deseti kilometrů. Pak už začne finální stoupání na Planinu krásných dívek.

16,8 km

Přichází první krize muže na celkové pořadí. Tejay van Garderen, nejlepší mladý jezdec Tour z roku 2012, z týmu Education First začíná výrazně ztrácet.

Alejandro Valverde se stará o tempo pelotonu. Ten ale 14 kilometrů před cílem ztrácí pořád více než čtyři minuty.

13,3 km

Vedoucí čtyřka bude chtít bojovat o etapové vítězství, Ciccone má stále naději i na žlutý dres. Záleží, jak moc se přiblíží peloton a muž ve žlutém Alaphilippe.

11,5 km

Uprchlíci i peloton absolvují poslední sjezd.

11 km

Stoupání na Planinu krásných dívek (La Planche des Belles Filles) měří oficiálně sedm kilometrů a má sklon v průměru 8,7 procent. Poslední kilometr je vysypaný šotolinou.

9,7 km

Šance někoho z vedoucí čtyřky na etapové vítězství je stále větší. Peloton totiž kvarteto ve složení Ciccone, Meurisse, Wellens a Teuns nesjíždí, pořád se drží na čtyřech minutách.

7,3 km

7,3 kilometru chybí vedoucí čtyřce do cíle a peloton je za ní o 2,8 kilometru. To už vypadá velmi nadějně. Ciccone, Teuns a Meurisse mohou dokonce pomýšlet na žlutý dres, nejen na etapový triumf.

6,3 km

Peloton ztrácí tři minuty a 54 sekund. Ve virtuálním pořadí o žlutý dres vede Ciccone, Alaphilippe aktuálně ztrácí něco přes dvě minuty. Tolik musí sjet, pokud chce nadále držet maillot jaune.

5,9 km

Van Garderen se ještě pokouší vrátit do balíku a minimalizovat ztrátu.

5,7 km

Valverde jede tempo pro Quintanu a na čele se taktizuje. Čtveřice Ciccone, Meurisse, Teuns a Wellens zpomaluje.

5,3 km

V hlavní skupince se drží Kreuziger a mimochodem je tam i Barguil po všech technických komplikacích, které ho dnes potkaly.

4,9 km

Movistar diktuje smrtící tempo na čele pelotonu a maže ztrátu na Cicconeho a spol. V tuto chvíli činí už jen tři minuty. Nejtěžší pasáže teprve přijdou a vše zůstává otevřené.

4,7 km

Bitva lídrů. Valverde si vystoupil a na čele jedou Quintana a Landa. V popředí se drží i Mas a Alaphilippe z Quick-Stepu.

4,3 km

Wellens vydrží v puntíkatém dresu, ale už z vedoucí skupiny odpadá. Totéž potkává i Meurisse. Na čele už jedou pouze Ciccone z Treku a Teuns z Bahrain-Merida.

4,1 km

Kontrolu v pelotonu přebírá Ineos s Thomasem, Bernalem a Kwiatkowským. Nicméně stále nepřichází žádný nástup od největších favoritů.

3,9 km

Zdálo se, že si Valverde vystoupil, ale on je zpět na špici pelotonu. Předjel formaci Ineosu. Drží se mimo jiné Kruiswijk i Kreuziger.

3,7 km

Alaphilippe jede ve žlutém dresu fantasticky a momentálně ztrácí ve virtuálním pořadí na Cicconeho už jen minutu a 16 sekund. Ve hře o žlutý dres je stále také Kruijswijk z Jumbo-Visma.

3,4 km

Barguil z týmu Arkea-Samsic nastupuje. Před dnešním dnem ztrácel na žlutý dres dvě minuty a 16 sekund. Francouzský šampion ujíždí favoritům.

3 km

Landa z Movistaru dojel Barguila a okamžitě se dostal před něj. Španělský jezdec ztrácel před etapou minutu a 30 sekund. Ineos už je v popředí "jen" ve třech lidech, to je změna oproti minulým ročníkům.

2,7 km

Landa do toho šlápl a pomaličku stahuje Cicconeho s Teunsem. Dopředu se snaží vysunout Pinot z FDJ. První dostihy lídrů jsou tady.

2 km

Kwiatkowski z Ineosu končí, zůstávají už jen Thomas s Bernalem. Mezitím se tempa v pelotonu ujala dvojice z FDJ Pinot a David Gaudu.

1,6 km

Landa najel na peloton zatím jen 15 sekund. Vypadá to, že o etapové vítězství si to definitivně rozdají Ciccone z Treku a Teuns z Bahrain-Merida.

1,3 km

Teuns a Ciccone šplhají na Planinu krásných dívek. Zbývá poslední kilometr, extra přidaná a nejtěžší pasáž po šotolině.

900 m

Teuns a Ciccone jsou na štěrku a ve stoupání se sklonem 13 procent.

400 m

Teuns a Ciccone se v neuvěřitelném tempu a na 16procentním stoupání blíží k cíli!

1 km

Alaphilippe nastupuje v pelotonu, nechce přijít o žlutý dres.

CÍL

Dylan Teuns z Belgie a týmu Bahrain-Merida vítězí v šesté etapě na Planinu krásných dívek! Giulio Ciccone z Itálie a týmu Trek je druhý.

400 m

Neuvěřitelný výkon Juliana Alaphilippa! Takhle se hájí žlutý dres. Francouzský klasikář nemá problém ani v těžkých stoupáních.

CÍL

Na třetím místě přijel Meurisse.

CÍL

Alaphilippa, který zůstane ve žlutém, ještě předjel Thomas. Dobrou formu ukázali i Pinot nebo Quintana. Naopak po dnešku ztratí Nibali, Bardet a bohužel i Roman Kreuziger.

CÍL

Pozor, díky bonifikacím na vrchařské prémii a v cíli půjde do žlutého dresu druhý muž dnešní etapy Giulio Ciccone. Julianu Alaphilippovi nestačil ani nástup před cílem.

Výsledky šesté etapy Tour de France 2019:

1. Dylan Teuns (Belgie / Bahrain-Merida)

2. Giulio Ciccone (Itálie / Trek) +0:11

3. Xandro Meurisse (Belgie / Wanty-Gobert) +1:05

4. Geraint Thomas (Velká Británie / Ineos) +1:44

5. Thibaut Pinot (Francie / FDJ) +1:46

6. Julian Alaphilippe (Francie / Quick-Step) +1:46

7. Nairo Quintana (Kolumbie / Movistar) +1:51

8. Emanuel Buchmann (Německo / Bora) +1:51

9. Jakob Fuglsang (Dánsko / Astana) +1:53

10. Mikel Landa (Španělsko / Movistar) +1:53

31. Roman Kreuziger (Česko / Dimension Data) +3:26

Průběžné pořadí po šesté etapě Tour de France 2019:

1. Giulio Ciccone (Itálie / Trek)

2. Julian Alaphilippe (Francie / Quick-Step) +0:06

3. Dylan Teuns (Belgie / Bahrain-Merida) +0:32

4. George Bennett (Nový Zéland / Jumbo-Visma) +0:47

5. Geraint Thomas (Velká Británie / Ineos) +0:49

6. Egan Bernal (Kolumbie / Movistar) +0:53

7. Thibaut Pinot (Francie / FDJ) +0:58

8. Steven Kruijswijk (Nizozemsko / Jumbo-Visma) +1:04

9. Michael Woods (Kanada / Education First) +1:13

10. Rigoberto Urán (Kolumbie / Education First) +1:15

Tour de France bude pokračovat zítra 230 kilometrů dlouhou rovinatou etapou. Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.

Právě se děje

před 47 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy