Planina krásných dívek, první velká bitva. Tour začne na sto procent, věští Thomas

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 7. 2019 8:21
Tour de France poprvé v letošním ročníku zavítá do hor. Šestá etapa z města Mylhúzy na Planinu krásných dívek (La Planche des Belles Filles) by měla napovědět o šancích favoritů na celkové pořadí a dost možná představit nového muže ve žlutém. V minulosti zde navíc vždy platilo, že momentální lídr dovezl maillot jaune až do Paříže.
V úvodních etapách vládla v pelotonu místy pohoda. Dnes jezdci okusí první horskou etapu. Udrží Julian Alaphilippe žlutý dres? Vysvléct by ho mohl třeba Geraint Thomas (vlevo).
V úvodních etapách vládla v pelotonu místy pohoda. Dnes jezdci okusí první horskou etapu. Udrží Julian Alaphilippe žlutý dres? Vysvléct by ho mohl třeba Geraint Thomas (vlevo). | Foto: Reuters

Ne že by prvních pět dějství 106. ročníku "Staré dámy" nebavilo, ba naopak. Překvapivý triumf Mikea Teunissena v nervózní první etapě, brilantní sólo únik Juliana Alaphilippa a jeho uzmutí žlutého dresu či profesorský spurt Petera Sagana v Colmaru. Moc hezké okamžiky.

Ale první velká bitva jezdců na celkové pořadí se rozhoří až dnes. "Už se bude závodit na sto procent. Je to těžký kopec," říká o výjezdu na 1140 metrů vysokou horu loňský vítěz Geraint Thomas.

Šestá etapa však ještě před prvním z pěti stoupajících dojezdů letošní Tour nabídne dva výšlapy na vrcholy první kategorie. Prakticky hned od startu v Mylhúzách bude peloton stoupat na Grand Ballon (1336) a pak cyklisté zdolají další tisícovku Ballon d'Alsace.

Očekává se, že etapa, ve které takřka chybí rovinaté pasáže, nabídne první útoky největších favoritů a načrtne možnou podobu jejich pořadí, v němž jsou zatím jen nepatrné časové rozestupy.

"Bude zajímavé zjistit, jak na tom ostatní jsou. Ta stoupání by měla sedět Eganu Bernalovi, ale také Adamu Yatesovi, Richiemu Porteovi nebo Nairu Quintanovi," jmenuje Bernalův týmový kolega Thomas.

Mladý Kolumbijec má před obhájcem celkového vítězství pět sekund k dobru a etapa na Planinu krásných dívek by měla poodhalit, kdo z dua lídrů Ineosu a zřejmě i největších favoritů závodu je na tom lépe.

Thomas, Bernal i ostatní lídři byli zatím v pelotonu tak trochu skryti. Pochopitelně. Přežít úvodní týden Tour považují za nelehký úkol.

Teď by se mělo čelo závodu konečně rozředit a favorité budou mít šanci naplno odpálit dynamit v nohách. "Je to vydatné menu. Letos bude navíc dojezd na Planinu krásných dívek prodloužený o kilometr, zahrnující dvě prudká stoupání," představuje ředitel závodu Christian Prudhomme.

"Nová část finálního stoupání je dost náročná, posledních 250 metrů je opravdu prudkých. Znám ten kopec dobře, před dvěma lety jsem tam ztratil žlutý dres. Nejsou to nejlepší vzpomínky," připomíná Thomas.

Planina přináší lídrům ve žlutém štěstí

Jedna z etap Tour končila na oblíbeném vrcholu ve Vogézách v letech 2012, 2014 a právě 2017. Před sedmi lety byl v cíli první Chris Froome a do žlutého se převlékal jeho parťák Bradley Wiggins. V roce 2014 vyhrál Vincenzo Nibali a vzal si maillot jaune zpět od Tonyho Gallopina.

A v roce 2017 šel po triumfu Fabia Arua do čela Chris Froome. Uzmul žlutý dres Thomasovi, který si v dalším průběhu závodu zlomil klíční kost a Tour nedokončil. Wiggins, Nibali i Froome po korunovaci na Planině krásných dívek dovezli žlutý dres až do cíle v Paříži.

Bude tato rovnice platit i po čtvrtém dojezdu na zmíněnou horu? Vedení momentálně hájí domácí hrdina Alaphilippe, ale přestože má letos na závodech World Tour nejvíce vítězství a oplývá parádní formou, není v Quick-Stepu určený jako jezdec na celkové pořadí.

Alaphilippe obhajuje puntíkatý trikot, je výbušným typem cyklisty, ovšem v delších stoupáních by měl v soubojích s nejlepšími přeci jenom ztrácet. Užívá si žlutého dresu, ale dobře ví, že v tahanicích o celkovou klasifikaci má za úkol pomoct týmovému kolegovi Enricu Masovi.

Bernal: Těžká zkouška, ale pořád jen začátek

Kdo by se tedy mohl po šesté etapě posunout do vedení?

Vedle Španěla Mase nebo favoritů z Ineosu se v dobré pohodě zdá být i domácí Thibaut Pinot z FDJ, s nímž si fanoušci pojí velká očekávání. Po 34 letech by mohl ukončit čekání Francouzů na celkový triumf.

"Zanedlouho mu bude třicet. Uvědomuje si, že tlak nemůže nijak ovlivnit. Nechává to být, ví, že je to externí faktor, s kterým nepohne. Myslím, že má uvolněnou hlavu, a to je velmi důležité," říká o Pinotovi sportovní direktor stáje FDJ Philippe Mauduit.

Pinot vyhlíží první velkou příležitost potvrdit tato slova. "V šesté etapě už se nikdo neschová. Je to opravdový test," tvrdí držitel bílého trikotu pro nejlepšího mladého jezdce z Tour 2014.

"Je to první velká horská zkouška. Doufám, že se budeme cítit dobře a budeme v popředí. Ale na druhou stranu je to jen začátek. Kdo vyhraje na Planině krásných dívek, ten ještě není automatickým vítězem Tour," zůstává v klidu 22letý klenot Ineosu Bernal.

Má pravdu. Pyreneje i Alpy jsou pořád daleko, nicméně Vogézy poprvé zamíchají kartami. Online přenos z šesté etapy "Staré dámy" můžete sledovat od 13:25 prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

Zvládnout bez potíží prvních pět etap - splněno. Zajet dobrou časovku týmů - splněno. "A teď nechat vše na Planině krásných dívek. Přichází první velký test," píše polský jezdec Michal Kwiatkowski z Ineosu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy