Stanou Češi na K2 již dnes?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 7. 2007 9:26
Česká expedice Leopolda Sulovského by mohla v pátek stanout na K2
Sulovského expedice na K2: hromadné foto v základním táboře.
Sulovského expedice na K2: hromadné foto v základním táboře. | Foto: Expedice Leopolda Sulovského

Ledovec Baltoro - Expedice Leopolda Sulovského se snaži o dobytí vrcholu K2 všem okolnostem navzdory. Povést by se to mohlo již dnes dopoledne či kolem poledního. Nic však nelze odhadovat dopředu.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra a dalších náruživých fotografů.

V tak extrémních podmínkách vzala již za své nejedna položka jejich plánu. Okénko pěkného počasí totiž nezačalo tehdy, kdy slibovaly předpovědi, do stěny proto horolezci vyrazili se zpožděním.

Nad třetím výškovým táborem  (C3) je navíc překvapily přívaly nového sněhu, kterým se museli brodit po pás. 600 výškových metrů jim trvalo 9 hodin, vrcholový den  již nebyla středa, ale čtvrtek.

Jenže ve čtvrtek se českým borcům nepodařilo dostat včas na rameno K2, kde chtěli postavit poslední tábor - C4. Odpočinek však byl nutný, C4 proto zbudovali v 7800 m.n.m.

Po pár hodinách spánku vyrazili v jednu ráno (ve 22h našeho času) na rameno. Odtud chtějí lézt rovnou na vrchol. Z ramene to trvá na vrchol 12 hodin za dobrých podmínek. Mnoho času nezbývá. Ucházející počasí již má vydržet pouze jediný den, pak přijde fronta.

Zatímco Češi dobývají K2 Česenovým pilířem, Rusové a jedna ze dvou amerických výprav zvolila druhou variantu, Abruzziho žebro. Rusům se podařilo dostat na rameno již ve čtvrtek večer, k vrcholu proto vyrazí dříve.

Českou výpravu sledují dva z jejích účastníků ze základního tábora dalekohledem, mají rovněž informace z vysílačky. O dalším průběhu vás budeme informovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy