Sportovní soud bude projednávat odvolání Ruska v listopadu

Sport Sport
2. 6. 2020 19:00
Začátkem listopadu začne Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne řešit odvolání Ruska proti čtyřletému zákazu účasti na vrcholných sportovních akcích.
Rusko a doping; ilustrační foto
Rusko a doping; ilustrační foto | Foto: ČTK

Za zmanipulování dat z moskevské laboratoře potrestala zemi loni v prosinci Světová antidopingová agentura (WADA), ale Rusko trest nepřijalo a odvolalo se. Původně se mělo slyšení uskutečnit v dubnu či květnu, kvůli pandemii koronaviru ale bylo odloženo.

Dnes CAS informoval, že soudní tribunál si na tento případ vyhradil termín od 2. do 5. listopadu. Spor bude jen za účasti zástupců obou stran řešit komise tří arbitrů, vše se odehraje za zavřenými dveřmi. Na veřejném slyšení by se musely oba tábory shodnout, což se již dříve nestalo. Kdy se očekává rozsudek, CAS dnes nenaznačil.

WADA potrestala Rusko 9. prosince. Rozhodla, že příští čtyři roky nesmí země na olympijských a paralympijských hrách a světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ruští závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy