Legendy Eura 2004 i slabost pro motoristy. Zeman už vyznamenal jednadvacet sportovců

Karel Brückner
Václav Nedomanský, který v březnu oslavil 76. narozeniny, je legendou československého hokeje. Na mistrovstvích světa získal osm medailí, včetně jedné zlaté. Zářil také v NHL, kde hrál ze Detroit, St. Louis a New York Rangers a svými výkony si vysloužil místo v oficiální síni slávy soutěže. Do zámoří emigroval jako vůbec první český hokejista.
Medaili Za zásluhy od Zemana získal také motokrosový jezdec Jaroslav Falta (69 let), který byl jedním z nejlepších motokrosařů první poloviny 70. let. O titul mistra světa v družstvech 1975 ho připravila nemoc sleziny, o korunu světového šampiona kubatury do 250 ccm o rok dříve podraz tehdejšího vedení československého Svazarmu. Jeho zástupci po sezoně na jednání FIM odmítli bránit Faltu proti protestu sovětské výpravy z posledního závodu ve švýcarském Wohlenu, na jehož základě se stal šampionem Genadij Mojsejev z SSSR.
Jágr se stal prvním českým sportovcem, jenž byl vyznamenán dvakrát. Už v roce 2010 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy druhého stupně, tentokrát jej Zeman "povýšil" na první stupeň.
V roce 2018 bylo oceněných sportovců hned pět. Ale do Vladislavského sálu jich mnoho nedorazilo. Dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová se omluvila kvůli nemoci a pro medaili si došla až dodatečně.
Foto: ČTK
Sport Sport
Aktualizováno 29. 10. 2020 6:10
Miloš Zeman ve středu ocenil Karla Brücknera, Jaroslava Faltu a Václava Nedomanského medailí Za zásluhy. Podívejte se ve fotogalerii, které sportovce už během svého prezidentství vyznamenal.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 38 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy