Legendy Eura 2004 i slabost pro motoristy. Zeman už vyznamenal jednadvacet sportovců

Karel Brückner
Václav Nedomanský, který v březnu oslavil 76. narozeniny, je legendou československého hokeje. Na mistrovstvích světa získal osm medailí, včetně jedné zlaté. Zářil také v NHL, kde hrál ze Detroit, St. Louis a New York Rangers a svými výkony si vysloužil místo v oficiální síni slávy soutěže. Do zámoří emigroval jako vůbec první český hokejista.
Medaili Za zásluhy od Zemana získal také motokrosový jezdec Jaroslav Falta (69 let), který byl jedním z nejlepších motokrosařů první poloviny 70. let. O titul mistra světa v družstvech 1975 ho připravila nemoc sleziny, o korunu světového šampiona kubatury do 250 ccm o rok dříve podraz tehdejšího vedení československého Svazarmu. Jeho zástupci po sezoně na jednání FIM odmítli bránit Faltu proti protestu sovětské výpravy z posledního závodu ve švýcarském Wohlenu, na jehož základě se stal šampionem Genadij Mojsejev z SSSR.
Jágr se stal prvním českým sportovcem, jenž byl vyznamenán dvakrát. Už v roce 2010 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy druhého stupně, tentokrát jej Zeman "povýšil" na první stupeň.
V roce 2018 bylo oceněných sportovců hned pět. Ale do Vladislavského sálu jich mnoho nedorazilo. Dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová se omluvila kvůli nemoci a pro medaili si došla až dodatečně.
Aktualizováno 29. 10. 2020 6:10
Miloš Zeman ve středu ocenil Karla Brücknera, Jaroslava Faltu a Václava Nedomanského medailí Za zásluhy. Podívejte se ve fotogalerii, které sportovce už během svého prezidentství vyznamenal.

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.