Největší překvapení od roku 1913. Náhradník senzačně vyhrál Kentucky Derby

ČTK ČTK
8. 5. 2022 12:59
Kentucky Derby nečekaně vyhrál outsider Rich Strike s kurzem 80:1 a postaral se o druhé největší překvapení v historii slavného amerického dostihu.
Ryzák Rich Strike s žokejem Sonnym Leonem nečekaně ovládl Kentucky Derby.
Ryzák Rich Strike s žokejem Sonnym Leonem nečekaně ovládl Kentucky Derby. | Foto: Reuters

Ryzák Rich Strike s žokejem Sonnym Leonem se na start postavil až jako náhradník poté, co v pátek odstoupil Ethereal Road. Nakonec ale díky skvělému finiši zvítězil před favoritem Epicenterem a Zandonem.

"Jak doběhl do cíle, radostí jsem v paddocku omdlel a spadl na zem," citovala agentura Reuters trenéra Erica Reeda. Pro rodáka z Kentucky šlo o první triumf ve slavném dostihu v kariéře.

"Neměli jsme tady vůbec být, ale věděl jsem, že kůň na to má. Proto jsem na něj posadil Sonnyho. Velmi dobře ho zná a nakonec z toho byla nejlepší jízda, jakou jsem kdy viděl," přidal Reed.

Životního triumfu se kouč dočkal šest let poté, co mu při požáru uhořelo 23 koní. Zachránit se tehdy podařilo 13 zvířat a Reed vážně uvažoval o tom, že s trénováním skončí.

Rich Strike se stal druhým největším outsiderem, který kdy získal tradiční věnec růží. Větším překvapením v historii Kentucky Derby, jež v sobotu u trati sledovalo 150 tisíc fanoušků, byl jen triumf Doneraila v roce 1913 s kurzem 91:1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Dallas v NBA snížil stav série proti Golden State, opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu ve čtvrtém utkání finále Západní konference odvrátili vyřazení, na domácím hřišti porazili Golden State 119:109 a snížili stav série na 1:3. Zářil především Luka Dončič. Slovinská hvězda Mavericks nasbírala za 37 minut 30 bodů, 14 doskočených míčů a devět asistencí. Série se nyní přesune na páté utkání opět do San Francisca.

Dončič zaznamenal už 17. zápas v play off, v němž nasbíral aspoň 30 bodů. V této statistice se před dovršením 24. narozenin vyrovnal Kobemu Bryantovi a Kevinu Durantovi. Rekordmanem je s 21 duely LeBron James. Dončič, jenž tentokrát trefil jen 10 z 26 střel, přidal také dva zisky i bloky.

"Naše obrana byla skvělá. Když pominu poslední čtvrtinu, bránili jsme výborně a to je něco, co si musíme přenést i do dalších zápasů. Pokud bráníme a zároveň si v útoku půjčujeme míč, jsme velmi nebezpečným týmem. Teď budeme věřit, že uspějeme i ve zbytku série," řekl Dončič po zápase.

Další zprávy