MS v ragby • Čtvrtfinále • 21:00

Nový Zéland - Francie

Nový Zéland
62:13
Francie

Vítejte u online přenosu ze čtvrtfinále mistrovství světa v ragby, v němž se v sobotu od 21:00 utkají Francie s Novým Zélandem.

Ma'a Nonu (Nový Zéland) na MS 2015
Ma'a Nonu (Nový Zéland) na MS 2015 | Foto: Reuters
Sestava

Nový Zéland: Ben Smith; Nehe Milner-Skudder, Conrad Smith, Ma'a Nonu, Julian Savea; Dan Carter, Aaron Smith; Kieran Read, Richie McCaw (kapitán), Jerome Kaino; Sam Whitelock, Brodie Retallick; Owen Franks, Dane Coles, Wyatt Crockett.

Sestava

Francie: Scott Spedding; Noa Nakaitaci, Alexandre Dumoulin, Wesley Fofana, Brice Dulin; Frederic Michalak, Morgan Parra; Louis Picamoles, Bernard Le Roux, Thierry Dusautoir (kapitán); Yoann Maestri, Pascal Pape; Rabah Slimani, Guilhem Guirado, Eddy Ben Arous

Do výkopu zápasu v tuto chvíli zbývá přibližně půl hodinky. První čtvrtfinále letošního šampionátu už je ale za námi. Jihoafrická republika v něm porazila Wales 23:19.

Velšané přitom v zápase byli velkým favoritům z Afriky vyrovnaným soupeřem a ještě šest mnut před koncem vedli. Pak ale po zaváhání obrany skóroval Fourie du Preez a dvojnásobní světoví šampioni už vedení udrželi.

Fourie du Preez (Jihoafrická republika) ve čtvrtfinále MS 2015
Fourie du Preez (Jihoafrická republika) ve čtvrtfinále MS 2015 | Foto: Reuters

V semifinále čekají Jihoafričané na výsledek večerního zápasu, který dnes večer budeme sledovat. Ať už tedy postoupí Nový Zéland, nebo Francie, určitě bude na co se dívat.

Zbylá dvě čtvrtfinále se hrají zítra a utkají se v nich Irsko s Argentinou (14:00) a Austrálie se Skotskem (17:00). Celý program šampionátu si můžete prohlédnout zde.

Dnešní duel je mimořádně zajímavý i proto, že se v něm tak trochu opakuje historie. Před osmi lety totiž na témže stadionu Francouzi senzačně All Blacks ve čtvrtfinále vyřadili poměrem 20:18. Na sestřih zápasu se můžete podívat na přiloženém videu

All Blacks legend Jeff Wilson takes a look at New Zealand's progress so far at RWC 2015 and we delve into the vault to look at some classic NZL v FRA encounters. It's the RWC Daily!

Posted by Rugby World Cup on Wednesday, October 14, 2015

Satisfakce za tenhle duel už se ale Nový Zéland dočkal před čtyřmi lety, když na domácí půdě porazil Francii 8:7 ve finále a získal druhý titul v historii.

Foto: Reuters
Bilance

Celková bilance ovšem jasně vyznívá pro Ostrovany. Z 55 zápasů vyhráli Francouzi dvanáct, jeden skončil remízou a zbytek ovládli All Blacks. I proto byl triumf galského kohouta v roce 2007 takovým překvapením.

Turnaj

I na letošním šampionátu zatím působí Nový Zéland jistěji. V základní skupině porazil všechny čtyři soupeře (Argentinu 26:16, Namibii 58:14, Gruzii 43:10 a Tongu 47:9), zatím Francouzi prohráli s Iry 9:24 (a porazili Itálii 32:10, Rumunsko 38:11 a Kanadu 41:18).

MS v ragby 2015:  fanynky Nového Zélandu
MS v ragby 2015: fanynky Nového Zélandu | Foto: Reuters

Bývalý český elitní ragbista Martin Kafka ovšem zatím vidí jako hlavního favorita Austrálii, nikoliv Nový Zéland. Více se dočtete v rozhovoru zde. Do začátku zápasu zbývá ještě dvacet minut, takže dost času si ho přečíst než dojde na haku.

 

Martin Kafka (ragby)
Martin Kafka (ragby) | Foto: Libor Fojtík

Dnešní zápas bude glosovat Jindřich Šídlo, komentátor Hospodářských novin a ostřílený ragbyový fanoušek. Pokud bude tepat oba čtvrtfinalisty stejně jako politické exponenty, máme se na co těšit.

Zajímavá statistika z oficiálních čísel ragbyového šampionátu. Nový Zéland porazil Francii v osmi posledních vzájemných duelech v řadě. Což je nejdelší šňůra od šedesátých let. Dokáží ji Francouzi přestřihnout?

Oba týmy se již rozcvičily na hřišti, za chvíli se začne.

Šídlo

Hezký večer. Nejočekávanější čtvrtfinále je tady. Vyhraje ho Nový Zéland. Pokud ho nevyhraje Francie, jako před osmi lety zrovna tady, na stadionu Millennium ve Walesu, který se ovšem dnes zahalil do smutku. Jejich hrdinní bojovníci prohráli  v podvečer nešťastně s Jižní Afrikou 19:23. Francouzi mají za úkol uhájit čest Evropy. Pokud to nedokážou - a nezpůsobí další senzaci - je velmi pravdpodobné, že se v semifinále objeví minimálně 3 týmy z jižní polokoule. Austrálie zítra nebude mít nejspíš se Skotstkem větší trable, poslední zápas Irsko - Argentina je naopak velmi otevřený.  Udržujte svou ledničku plnou, začíná se v devět.
 

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
Šídlo

Mimochodem, někdejší reprezentant a reprezentační trenér Martin Kafka, který jako jeden z mála Čechů hrál profesionálně nejvyšší francouzskou soutěž, vidí nadcházející zápas takto: "Novozélanďani z toho zápasu musejí být úplně nadšení. Francie nehrála ve skupině nic moc, takže se může proti Novému Zélandu jako vždycky úplně vybičovat, aby pak znova nehrála nic moc. All Blacks mi zatím ve skupině přišli o něco horší než Australané, ale jisté je, že prostě umějí úplně všechno a že kvalita je na jejich straně. Takže čistě z tohoto pohledu bych řekl, že by měl Nový Zéland vyhrát. Jenže co se jim bude dít v hlavě? V tom zápase bude spousta emocí. Pokud za prvních 10 minut udělá Nový Zéland 10 bodů, nejspíš to zvládne. Pokud to za dvacet minut bude ale vyrovnané, bude to velmi zajímavé," řekl Kafka v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Situační zpráva ze stadionu, oba týmy už jsou v tunelech a za chvíli vyběhnou na trávník Millenium Stadium. Za chvíli to vypukne!

A jde se do arény

Šídlo

A ještě statistika, která docela jasně ukazuje, co se dnes bude - nebo může - dít. Francie hrála v historii s All Blacks 55 zápasů (poprvé v lednu 1906) a vyhrála jich jen 12. Na světových šampionátech se týmy setkaly šestkrát, což je v sedmi odehraných ročnících celkem dost. All Blacks vyhráli čtyřikrát, z toho dvakrát doma ve finále MS 1987 a 2011. Francie dvakrát, pokaždé na britských ostrovech v letech 1999 (semifinále) a 2007 (čtvrtfinále). Jestli mají All Blacks z někoho v Evropě opravdu respekt, je to zcela nevypočitatelná Francie.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

První zní hymna Nového Zélandu.Oproti hace působí spíše uklidňujícím dojmem. Trochu jako sbor na vánoční besídce

Francouzi haku nepotřebují, při Marseillaise vstávají chloupky na těle kde komu.

 

Haka stejně působivá jako vždycky (dokonce i s působivým symbolickým podřezáváním krku), tentokrát ovšem proti ní Francouzi "v šípu" nepostupovali. Pouze se drželi kolem ramen.

Haka (Nový Zéland vs. Tonga)
Haka (Nový Zéland vs. Tonga) | Foto: Reuters
1.

Formality jsou každopádně za námi, druhé čtvrtfinále mistrovství světa v ragby mezi Novým Zélandem a Francií začíná!

Rozhodčí Nigel Owens zahajuje zápas, Nový Zéland vykopává.

1.

All Blacks se dostal k balonu a tlačí se dopředu.

2.

Nonu zatáhl míč po levé straně až ke dvaadvacítce, teď ale All Blacks útočí po druhém křídle.

3.

Carter zkoušel posunout míč dopředu pokopem ale neposednou šišku ukořistili Francouzi, kteří si tak mohou oddychnout, to byl velký nápor.

4.

Novozélanďané znovu útočí, Francie se brání na 22kové lajně.

4.

Francouzská defenziva vytlačila Milnera-Skuddera do autu

4.

Ovšem Francouzi aut nezvládli a šampioni jsou znovu v tlaku

5.

Nový Zéland na chvíli ztratil míč, ale důrazným napadáním zabránil Francouzům ve výkopu.

6.

Odkop se Francii sice o chvíli později povedl, jenže All Blacks už se zase tlačí dopředu. Je otázka, jak dlouho tenhle tlak vicemistři ustojí bez inkasované pětky či trestných kopů.

3:0

Ani jsem to nedořekl a první trestný kop je tu. A Carter jej z velké dálky proměňuje. nový Zéland - Francie 3:0

8.

Francouzi se nemohou dostat přes polovinu, teď jim snad pomůže trestný kop nařízený za neuvolnění míče.

Šídlo

Zatím to vypadá, že Francie chce All Blacks ukolébat a pak teprve udeřit. Aby to mělo ale ještě vůbec smysl. Ale: v roce 2007 to v první půli vypadalo taky na jasné vítězství Nového Zélandu. A jak to dopadlo...

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
3:3

Spedding to z obrovské dálky zkusil na háčko a o tyč trefuje! 3:3

Šídlo

Kopat penalty o tyčku je frajeřina i ve fotbale, v ragby ze 60 metrů ještě o něco větší...

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
8:3

Michalak při odkopu nakopl soupeře a de facto tím daroval pětku Novému Zélandu. Raduje se Retallick! Nový Zéland vede 8:3

10:3

A prokopnuto, takže 10:3. Trefil se kdo jiný než Carter

Šídlo

Tak tohle se Michalakovi nepovedlo. Mimochodem, 33-letá útoková spojka, která věnovala All Blacks první pětku, u "toho" v roce 2007 byla. Každopádně teď se naplňuje scénář, o kterém mluvil Martin Kafka: Tohle přesně si All Blacks přáli

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Navíc pohroma pro Francouze, Michalak odstupuje ze zápasu, při tom nešťastném nákopu se zranil.

13.

Francie se konečně dostala do útoku a blíží se 22metrové lajně

10:6

Rozhodčí Owens píská ofsajd a nařizuje trestný kop. Proměňuje jej Parra, takže 10:6

16.

Francie se po nákopu rychle dostala k míči a po pravém křídle se natlačila znovu k 22ce Ostrovanů. A k tomu ještě sudí Owens zase nařizuje za předhoz trestný kop!

17.

Ale Parra tentokrát netrefuje! Mohlo to být už jen o bod ...

18.

Jedem dál, do útoku se tlačí Zéland. Zatím se ale bojuje na polovině

19.

Nonu předkopl míč do autu a vhazovat se bude na dohled od dvaadvacítky Francie

20.

Tentokrát navíc Francouzi aut vyhráli, nakopli dopředu a ještě chytili míč

21.

Dulin se tlačil dopředu seč mohl, ale nakonec byl vytlačen do zámezí

21.

Poněkud neurovnanou pasáž hry ukončuje sudí, který Owens přiděluje šampionům. ti nakopávají z vlastní poloviny dopředu do autu

22.

Francie se brání na 22metrové lajně

23.

Teď zkoušel Carter drop goal ale jen nakopl Francouze, který se tak tak nedostal k míči

24.

Ale nový Zéland se přeci jen dočkal! Rozběhnutý Milner-Skudder dostal přihrávku na pravé křídlo, udělal kličku do středu a mezi dvěma beky si doběhl pro druhou novozélandskou pětku.

17:6

Carter navíc prokopává, takže Nový Zéland nyní vede nad Francií už 17:6.

MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Dan Carter)
MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Dan Carter) | Foto: Reuters
Šídlo

Rád bych se mýlil jako obvykle, ale dvě pětky za 25 minut, stav 17:6, tohle vypadá dost jednoznačně. To, co při druhé pětce předvedl Nehe Milner - Skudder, byla jedna z nejhezčích akcí šampionátu.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
27.

All Blacks se navíc znovu tlačí do útoku, teď se mallem chtějí procpat dopředu

28.

Ostrované při útoku chybovali a sudí Owens přisuzuje balon Francii.

29.

Po nákopu se ale opět dopředu tlačí All Blacks a Francie se opět jen brání. S evropany to zatím nevypadá dobře

29

Savea po fantastické přihrávce Cartera pokládá další pětku Nového Zélandu. Už šestá pětka tohoto borce na MS

24:6

Carter zase prokopává (dnes už se trefuje počtvrté ze čtyř pokusů) a Nový Zéland vede ve čtvrtfinále nad Francií už 24:6.

MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Dan Carter, Alexandre Dumoulin)
MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Dan Carter, Alexandre Dumoulin) | Foto: Reuters
Šídlo

Aha. Takže to bychom měli, je hotovo. Tohle otočit nejde, leda že by All Blacks hráli v druhé půli za Francii a naopak. Nádherná nahrávka Danyho Cartera na třetí pětku Juliana Savea. Za  půl hodiny. Jak kdyby All Blacks hráli s Gruzií.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
32.

Po špatné přihrávce Francouzů se dopředu řítil Carter, ale Francie tentokrát dokázala akci soupeře zastavit.

33.

Francie vhazuje do mlýnu. Váhy obou osmiček se pohybují kolem 900 kilogramů

34.

Picamoles vynesl z mlýna míč a získal spousty metrů pro Francii, která teď operuje na pravém křídle.

36

Nakaitaci útočil po lajně, ale byl tvrdě zastaven

36.

A první velký útok Francie končí pětkou Picamolea! Rozhodčí u videa ale ještě zkoumají, zdali nešlo o předhoz při jedné z přihrávek.

36.

Pětka potvrzena!

37.

Z před háčka bezpečně proměňuje Parra, takže stav je nyní 24:13 pro Nový Zéland.

MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Morgan Parra)
MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Morgan Parra) | Foto: Reuters
38.

Oba týmy si vystřídaly několik nákopů a rezultuje z toho další pětka Savey!

29:13

Carter sice poprvé minul, ale tentokrát to měl hodně těžké. Takže 29:13

První poločas končí, Nový Zéland po prvních 40 minutách vede nad Francií 29:13. Dokáží Francouzi stejně jako před osmi lety duel otočit?

MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie
MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie | Foto: Reuters
Šídlo

Je to ohromná zábava. Francouz Picamoles pokládá, Parra potvrzuje za 2 body, takže All Blacks to nebudou dramatizovat. Savea dnes večer podruhé, vzpomínky na Novozélanďana Jonaha Lomu ze semifinále 1995 přijdou na každého. Poločas 29:13 pro All Blacks, nenapadá mě, co by se muselo stát, aby tohle All Blacks ještě pustili. Dělají si, co chtějí.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Oba týmy se vrací na hřiště, druhá polovina co nevidět začne.

Milner-Skudder, který dnes položil jednu pětku, střídá kvůli zranění. Místo něj si zahraje Barrett

41.

Druhý poločas začal

41.

Francie se na polovině hřiště pokouší protlačit do útoku

42.

Akce končí pokopem do autu

42.
43

Pěkný průnik ale předvedl Francouz Fofana, který doběhl až na dvaadvacítku než byl složen

44.

Francouzi sice těsně před pětkou přišli o balon, ale Nový Zéland odkopává jen do blízkého zámezí

45.

A znovu novozélanský nákop do autu, tentokrát ale zamířil Carter o poznání dál

46.

Spedding si na levém křídle pokopl míč a málem ho získal, jenže Smith byl u šišky o chviličku rychleji

47.

Francouzi vhazovali aut na polovině kvůli chybě Zélandu dvakrát, z druhého pokusu utvořili mall

47.

McCaw se do mallu zapojil ze stranu a Zéland je potrestán

47.

Teď se to na hřišti pere, All Blacks nechtěli pustit balon, se kterým chtěli hrát Francouzi

47.

Záběry videa ukazují, že Picamoles dal pěstí McCawovi. Francie přijde o míč a po žluté kartě také o Picamola, z nějž se po položené pětce rychle stal vyvrhel zápasu. A to ještě může být rád, že nedostal červenou

Šídlo

Nepominutelnou hvězdou tohohle zápasu je samozřejmě i velšský rozhodčí Nigel Owens, jeden z nejzkušenějších sudích šampionátů a taky nejpopulárnějších a s největší autoritou. Takhle se - i díky videu - řeší situace v ragby. V klidu a bez debat. Mimochodem, Owens je "openly gay", jeden z mála mužů v tomhle sportu, kteří se odhodlali ke coming outu. Na respektu mu to neubralo vůbec nic.
Francie na 10 minut v oslabení, další důvod myslet si, že je po zápase.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
48.

Takže Francie ztrácí šestnáct bodů a ještě má o muže méně.

49.

Nový Zéland útočí a tak tak že nepoložil další pětku. Jeden z francouzských beků při nákopu trefil Smithe, míč se odrazil směrem k pětce a Novozélanďan jej jen o pár centimetrů nestihl na hřišti

50.

Smith útočil po pravém křídle, ale Francie se zatím zuby nehty brání.

34:13

All Blacks pokládají další pětku, tentokrát se raduje Kaino. Následně Carter opět míjí, takže 34:13 pro Francii.

53.

Nonu bránil ve hře a Francie má trestný kop. Vybrala si územní zisk, a po autu chce zaútočit na pětku.

54.

Francouzi se po autu tlačí mallem kupředu

55.

Mall se ale po chybě Francouzů zřítil a do dalšího mlýna vhazují šampioni

56.

Ofsajd Francie, All Blacks mají trestný kop, kterým se přibližují na polovinu Francie.

57.

Picamoles se vrací na hřiště

 

58.

Francie se mezitím dostala k míči a opět se snaží útočit

59.

Jenže po chybě se k míči dostal Savea, který si po pravém křídle vycházkovým krokem doběhl pro svoji třetí pětku večera. V 39 reprezentačních zápasech už má 38. pětku, neuvěřitelné tempo

41:13

Prokopnuto, takže Nový Zéland vede po hodině hry ve čtvrtfinále nad Francií  41:13.

62.

Zatím to tedy All Blacks mají co deset minut, pětka.

63.

Francii se zřítil mall, do mlýna budou vhazovat novozélanďané.

63.

Míč po mallu získal Nonu, který jej parádně nakopl přes celé hřiště do autu nedaleko 22kové lajny Francie.

Šídlo

Co deset minut, to jedna pětka. Další očekávejte krátce po půl 11. Savea je nezastavitelný. All Blacks se těší na semifinále se Sprinboks, na reprízu 20 let starého finále, které znáte z filmu "Invictus". Vyhráli ho tenkrát Morgan Freeman a Matt Damon. A pak tedy ještě Jižní Afrika.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
64.

Francie ale aut zvládla a nakopává zpět na půlku Zélandu

64.

Další pětka pro Zéland, to už je výprask. Tentokrát si ji vychutnává Read

48:13

Carter se tentokrát nemýlil, takže skóre už je na hrozivých 48:13.

68.

Střídající Kerr-Barlow po dvaceti sekundách na hřišti pokládá další pětku.

55:13

Pětku ještě zkoumal videorozhodčí, ale nakonec je potvrzena. Carter navíc prokopává, takže 55:13 pro Nový Zéland.

Šídlo

55:13 je už prostě jen debakl. Ve skupině porazili All Black třeba Namibii 58:14 a Tongu 47:9. Zjevně zatím jen trénují na rozhodující zápasy.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
70.

Do konce zápasu zbývá nějakých deset minut a Nový Zéland má našlápnuto, aby překonal nejvyšší bodový zisk v jednom zápase na tomto MS. Zatím jej drží Austrálie za výhru 65:3 nad Uruguayí.

71.

No a rekord je o něco blíže, Kerr-Barlow si připisuje další pětku.

62:13

Nový Zéland vede nad Francií 62:13, Jihoafričany asi radost z výhry nad Walesem už dávno přešla.

74.

Francie se tlačí dopředu, chce za každou cenu aspoň ještě jednu pětku. nebo alespoň udržet šampiony co nejdál od své dvaadvacítky.

74.

Francie vhazuje aut kousíček od brankoviště All Blacks, jenže šampioni jej o něj obrali

Šídlo

Už to definitivně nestíhám. All Blacks překonali svůj nejvyšší bodový zisk na tomhle mistrovství. Za 3 minuty jsem zpátky

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
76.

Málem teď inkasovali Francouzi znovu, ale Smithe zastavili pět metrů před čarou.

77.

Mlýn se pootočil vinou All Blacks, Francie má možnost nákopu

79.

Francie drží míč, ale nemůže se vymanit ze své poloviny

80.

Fofana se prosmýkl přes obrannou linii Zélandu, pokopl míč dopředu, ale šampioni míč Carterem sbírají

80.

Konec zápasu, Nový Zéland ve čtvrtfinále po zcela dominantním výkonu poráží Francii 62:13 a v semifinále se příští víkend utká s Jihoafrickou republikou.

MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Yoann Maestri)
MS v ragby 2015: Nový Zéland - Francie (Yoann Maestri) | Foto: Reuters

To je od mne pro dnešek vše a u dalšího online přenosu se těším na shledanou.

Šídlo

Co mělo být vyrovnaným dramatem, změnilo se v jeden z nejjednoznačnějších zápasů šampionátů. Francie je zdecimována způsobem, jaký nepamatuje. Po prvním dnu čtvrtfinále Jih - Sever 2:0. Pokračujeme zítra.
Dobrou noc.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první pomoc ze zahraničí

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohonné hmoty po několika týdnech opět zdražují. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o čtyři haléře

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu poprvé od konce listopadu zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o čtyři haléře na 36,02 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 34,98 koruny, což je o šest haléřů více než před týdnem ve středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Většinu loňského roku paliva zdražovala. Na maxima se ceny dostaly přibližně v polovině listopadu, kdy litr Naturalu 95 stál v průměru 37,20 koruny a nafty víc než 36 korun. Od té doby ceny pohonných hmot několik týdnů klesaly, zlevňování ale postupně zpomalovalo.

Benzin je momentálně o 7,98 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 7,74 koruny na litru méně.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 35,63 koruny. Za naftu se platí nejméně v Karlovarském kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,48 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,26 koruny, litr nafty pak 36,23 koruny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy