Primátorky vyhrála znovu Dukla Praha

ČTK
24. 9. 2006 12:25
Praha - Tradiční závod osmiveslic na Vltavě Primátorky vyhrála již posedmadvacáté za sebou posádka Dukly Praha.

V nedělním přeloženém 93. ročníku se prosadila překvapivě její loď složená z párových veslařů vedená ruským trenérem Sergejem Kruťjakovem.

Z vítězství se tak radovali Jan a Ondřej Vetešníkové, Michal Horváth, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Václav Chalupa, David Jirka a náhradník Jakub Friedberger vedení kormidelníkem Vladimírem Havlem.

Kruťjakovova posádka porazila o více než pět sekund mírně favorizovanou osmiveslici trenéra Petra Blechy, kterou vedl devětačtyřicetiletý kormidelník Oldřich Hejdušek, jenž Primátorky vyhrál již devatenáctkrát.

Nestárnoucí šéf lodě se tak o jubilejní triumf bude muset pokusit opět za rok. Letos plánoval dvacátým titulem završit svou bohatou kariéru, ale osmiveslice skifařů pod taktovkou kormidelníka Havla a veslovoda Jirky byla proti a vcelku přesvědčivě zvítězila.

Po závodě absolvovali tradiční koupání premiérových vítězů Primátorek bratři Vetešníkové, Horváth, Friedberger a kormidelník Havel.

Podle Davida Jirky, člena stříbrné párové čtyřky z olympijských her v Aténách, jeho posádku vítězství zase tolik nepřekvapilo. "Stihli jsme si spolu čtyřikrát zatrénovat, takže ta výhra pro nás není nijak překvapivá. V zatáčce jsme sice ztráceli, ale byli jsme dopředu domluveni, že po ní za to vezmem a pak už to šlo skoro samo," řekl Jirka.

Legenda českého veslování Václav Chalupa si užíval vítězství a s radostí koupal premianty. "Letos jsem se rozhodl do dvojboje na osmu a skif nejít, byl tam Ondra (Synek), a to stačilo. Co bude příští rok, uvidíme až na jaře," zůstal tajemný ohledně pokračování své kariéry.

Třetí loď v cíli, Slavia Praha, se mohla pyšnit vítězstvím mezi amatérskými posádkami.

Ve stejném závodě žen se naplnily všechny prognózy a kombinovaná sestava z veslařek Slavie Praha, Děčína a Olomouce zvítězila s náskokem více než deseti sekund.

V lodi byli i vítězka skifu Miroslava Knapková a druhá Jitka Antošová. Největší problémy měla Knapková s včasným návratem na start závodu osmiveslic. Úsměvně tak působilo, když se bleskově zbavovala všech cen po slavnostním vyhlášení skifu a rychle nastupovala do člunu s trenérem Tomášem Kacovským.

"Přijela jsem tam dvě minuty před startem a celou cestu jsem se bála, abych to stihla a nepokazila to ostatním holkám," uvedla stříbrná medailistka z mistrovství světa v Etonu.

"Vyhrát tuhle kombinaci je úžasné, ale jelikož jsem to zvládla už počtvrté, tak ten pocit znám. Je skvělej. Přeorientovat se ihned ze skifu na osmu je pro mě čím dál jednodušší, a když tam máte skvělou posádku a jede vám to, tak se chytnete hned," komentovala svůj dvojboj šestadvacetiletá Knapková.

Ve skifu mužů se s podobným přehledem radoval z vítězství Ondřej Synek.  Třiadvacetiletý bronzový skifař z Etonu zvítězil o více než patnáct sekund.

"Je to specifický závod i díky té zatáčce a jsem rád, že jsem vyhrál. A vzhledem k tomu, že se chystám kupovat byt, tak se hodí i ta vítězná prémie," řekl Synek k odměně deset tisíc korun.

Populární závod, který se koná již od roku 1910, se nemohl letos uskutečnit v tradičním červnovém termínu kvůli zvýšené hladině Vltavy.