Oddíl, jehož zástupci loni triumfovali už pošestadvacáté za sebou, nasadí do víkendového závodu dvě silné posádky a konkurovat mu nebude nikdo ze zahraničí.
Vítěz tradiční veslařské akce měl být známý už v červnu, celý program však byl kvůli mnohonásobně vyššímu průtoku řeky Vltavy v Praze přesunut z obvyklého termínu až na září. Z tohoto důvodu byly Primátorky přeloženy poprvé ve své historii.
Nadvláda pražské Dukly v hlavním závodě osmiveslic trvá už více než čtvrtstoletí. S jejich suverenitou loni neotřásla ani hvězdná česko-ruská posádka sestavená z nejlepších dvou párových čtyřek z olympijských her v Aténách startující pod hlavičkou Avokádo. Veslaři Dukly se nicméně řádně zapotili a nakonec zvítězili jen s nepatrným dvouvteřinovým rozdílem.
Primátorky začaly už v roce 1910
Historie Primátorských osmiveslic, jednoho z nejstarších veslařských závodů v Evropě, se začala psát na základě iniciativy náčelníka ČVK Františka Kašpara, který v roce 1909 požádal jménem svého klubu pražskou městskou radu o patronát i pořízení ceny pro nově vznikající závod.
Jakmile radní konání nové akce posvětili, vypsal Svaz českých veslařských klubů na 19. červen 1910 jejich první ročník. Původně navržený termín 28. září 1909 se ukázal jako nevyhovující.
Do premiérového ročníku Primátorek, které byly prozíravě připojeny k ještě staršímu Jarnímu skulérskému závodu (založenému roku 1895 Josefem Rösslerem-Ořovským), se nahlásily čtyři oddíly: VK Blesk, ČVK Praha, VK Slavia a ČAC Roudnice. Roudničtí veslaři ale během tréninku vážně poškodili loď, takže na startu zůstaly pouze tři lodě.
Po urputném boji odehrávajícím se mezi dnešním Veslařským, tehdy Schwarzenberským ostrovem a Palackého mostem vyhrála Slavia těsně před osmou ČVK. Vítězná posádka pak jako první převzala Primátorský štít s nápisem pro svou dobu charakteristickým: "Silné mládeži - opoře vlasti".
Primátorky se brzy staly významnou pražskou společenskou záležitostí, slibně se rozvíjející tradici však přerušila první světová válka.
V dalších etapách svého vývoje prošla regata často nepromyšlenými a zbytečnými změnami, jakou byla kupříkladu snaha zbavit ho jeho specifického rysu - zatáčky. Na původní dráhu se vrátil až v roce 1967, dřívější mnohatisícová divácká kulisa nicméně už nikdy nábřeží nelemovala.
Dukla vyhrála 44 ročníků
Až do roku 1995 platilo pravidlo, které na Primátorkách bránilo v účasti zahraničním posádkám, Jarní skulérský závod byl zapovězen dokonce i mistrům republiky. Ještě v letech 2000 a 2001 se k těmto omezením pořadatelé vrátili.
Jasnými králi historie závodu Primátorských osmiveslic jsou veslaři Dukly Praha, kteří dosud pod různými názvy (Dukla Praha, Dukla Terezín, ÚDA, ATK) vyhráli 44 ročníků, z toho sedmkrát ve společenství. Od roku 1968 se závodníci armádního klubu nepodíleli na složení vítězné posádky jen čtyřikrát.
V posledních letech zkoušely nad Duklou vyzrát lodě Avokáda, avšak bezúspěšně, nemluvě o reprezentantech slavné univerzity z Cambridge, kteří před třemi roky při své premiéře skončili na dvoukilometrové vltavské atypické trati ve finále poslední.
Mezi jednotlivci drží za vesly rekord dvanáctinásobný vítěz Petr Blecha. Na postu kormidelníka je naprosto nedostižný další člen Dukly Oldřich Hejdušek, který svou loď dovedl do cíle na prvním místě devatenáctkrát. Rekordmanem Jarního skulérského závodu Rösslera-Ořovského je desetinásobný šampion Václav Chalupa.