Policie prohledala byt dopingové hříšnice Sachenbacherové

ČTK ČTK
22. 2. 2014 11:00
Zemská policie v Bavorsku v pátek prohledala bydliště biatlonistky Evi Sachenbacherové-Stehleové, jež měla na v Soči pozitivní dopingový test.
Evi Sachenbacherová-Stehleová
Evi Sachenbacherová-Stehleová | Foto: Reuters

Soči - Zemská policie v Bavorsku v pátek prohledala bydliště biatlonistky Evi Sachenbacherové-Stehleové, jež měla na olympijských hrách v Soči pozitivní dopingový test. Jak uvedl šéf německé výpravy v Soči Michael Vesper, policie na základě zpráv médií navštívila i biatlonovou základnu v Ruhpoldingu.

Třiatřicetiletá Sachenbacherová-Stehleová měla v Soči pozitivní nález na metylhexanamin, což potvrdila i analýza druhého vzorku. Bývalá běžkyně na lyžích si podle svého tiskového prohlášení nedokáže vysvětlit, jak mohlo k pozitivnímu nálezu dojít.

Mnichovské státní zastupitelství uvedlo, že v souvislosti s jejím případem policie prohledala vedle biatlonové bašty Ruhpoldingu i dvě soukromá bydliště.

Policie našla potravinové doplňky

V jednom z nich byly nalezeny potravinové doplňky, není však jasné, zda mají souvislost s kauzou. Státní zastupitelství zahájilo trestní stíhání proti neznámému pachateli, ne proti sportovkyni samotné.

Po oznámení dopingového případu byla v pátek Sachenbacherová-Stehleová vyloučena z německé výpravy a odcestovala ze Soči domů. Byla jí odebrána čtvrtá místa ze závodu s hromadným startem a smíšené štafety, předchozí výkony (11. místo ve sprintu, 27. ve stíhačce a 20. ve vytrvalostním závodu) ve výsledkových listinách zůstaly.

Diskvalifikace Sachenbacherové-Stehleové neměla větší vliv na výsledky českých reprezentantů. Ve smíšené štafetě získali stříbro a Němci byli až za nimi, v závodu s hromadným startem byla zase stříbrná Gabriela Soukalová. Druhá česká reprezentantka Veronika Vítková se nicméně po vyřazení Němky posunula z devátého místa na osmé.

Podle Němců nešlo o systematický doping

Podle Vespera se u Sachenbacherové-Stehleové nejednalo o systematický doping. Pozitivní test po pondělním závodu s hromadným startem mohl být důsledkem kontaminovaného potravinového doplňku stravy. Biatlonistka prý užívala pět až sedm takových produktů na doporučení mentálního kouče, jenž nebyl členem německé olympijské výpravy.

Nový prezident Německého lyžařského svazu Bernd Steinle uvedl, že nechá tyto produkty prověřit. "Obstaráme si na trhu uzavřená balení, abychom mohli porovnávat," uvedl Vesper.

Šéf olympijské mise je přesvědčen, že majitelka dvou zlatých a tří stříbrných běžeckých medailí z předchozích tří olympiád nedopovala úmyslně. Podle něj je možné, že Sachenbacherová-Stehleová dostane nižší distanc než obvyklé dva roky, neboť metylhexanamin je zakázán jen v závodech, ne v tréninku. "Buď jak buď je to každopádně jasný prohřešek proti antidopingovým pravidlům," řekl prezident Německého olympijského sportovního svazu Alfons Hörmann.

O druhý dopingový případ v Soči se postaral italský bobista William Frullani, jenž měl při úterní kontrole pozitivní test na stimulant dimetylpentylamin. Nenastoupil tak do závodu čtyřbobů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy