Podle výsledků testů Rakušané nedopovali

ČTK
24. 2. 2006 19:59
Turín - Dopingové testy všech deseti rakouských sportovců, kteří se v sobotu museli po policejní razii v dějišti olympiády podrobit mimořádné kontrole, byly negativní. Na tiskové konferenci to oznámila mluvčí Mezinárodního olympijského výboru MOV Giselle Daviesová.
Wolfgang Perner.
Wolfgang Perner. | Foto: Reuters

Šestice běžců na lyžích a čtyři biatlonisté odevzdali vzorky při společném zátahu karabiniérů a komisařů MOV v penzionech rakouské výpravy.

"To je pro nás velmi dobrý výsledek," řekl s úlevou agentuře Reuters předseda Rakouského olympijského výboru Leo Wallner.

Daviesová ale upozornila, že kauza, kterou vyvolala přítomnost kontroverzního kouče Waltera Mayera v dějišti her, nekončí. "MOV bere tuto záležitost nesmírně vážně a udělá vše, co je v jeho silách, aby vnesl do událostí posledních dnů světlo."

Šéf MOV Jacques Rogge v minulých dnech slíbil sestavení vyšetřovací komise. Rakušany ani negativní testy nemusejí uchránit od trestů, Rogge už naznačil, že k disciplinárnímu postihu nepotřebuje MOV prokázat zakázané látky v těle.

Distanc může přijít i na základě pokusu o užití nebo jen držení nedovolených prostředků. "Nikdy jsme neřekli, že se tu jedná o dopingové případy. Existuje ale jasné podezření, že tu došlo k porušení pravidel o dopingu," uvedl Arne Ljungqvist, předseda lékařské komise MOV.

Testy měly být jen součástí rozsáhlé akce. Italské úřady dnes informovaly, že při razii zajistily dostatek důkazních materiálu k tomu, aby zahájily proti Rakušanům vyšetřování. Francouzskému magazínu L'Équipe to dnes řekl státní zástupce Ciro Santoriello.
Rakouská veřejnoprávní televize ORF zároveň informovala, že turínské státní zastupitelství začalo vyšetřovat biatlonistu Wolfganga Pernera, který patří k hlavním podezřelým.

Televize to uvedla s tím, že Perner byl tím, kdo při razii italské policie v penzionech běžců a biatlonistů vyhodil z okna ubytovny v San Sicariu tašku s předměty a prostředky, které mohly sloužit k dopingu.

Pernerovi hrozí žaloba kvůli podezření z dopingu, sportovec sám dosud nepotvrdil, že by proti němu Italové zahájili vyšetřování. Perner společně s kolegou z reprezentace Wolfgangem Rottmannem opustili po razii karabiniérů a komisařů MOV dějiště her.

Za to byli posléze vyloučeni z národního týmu, zástupci rakouského lyžařského svazu později připustili, že oba závodníci možná na olympiádě používali nedovolené metody ke zvýšení výkonnosti.

Rakušané se za razie zlobí

Po zprávě o negativních výsledcích testovaných Rakušanů podrobil sportovní ředitel rakouského svazu lyžařů Markus Gandler ostré kritice jak olympijský výbor své země, tak i MOV a WADA.

Národní olympijský výbor byl podle něj zodpovědný za Mayerovu účast v Turíně, po MOV chce především rehabilitaci závodníků.

Gandler dokonce vyslovil přání, aby se opakovaly štafetové závody v běhu i v biatlonu, před jejichž startem prý byli rakouští
závodníci vyvedeni z psychické rovnováhy policejní razií. "Většina týmu, pokud ne celý, byl shledán nevinným," řekl Gandler.

Podle něj přišli Rakušané o dvě možnosti získat olympijskou medaili. "Kvůli razii se dostali běžci před závodem do postele nejdřív ve dvě ráno, přitom měli stejně jako o dva dny později biatlonisté absolutní medailové ambice. Žádám rehabilitaci. Mají-li tyto hry být označeny za férové požaduji přinejmenším vysvětlení od MOV nebo WADA," pokračoval Gandler. 

 

Právě se děje

Další zprávy