Orientační běžkyně Brožková byla šestá na ME na klasické trati

ČTK
12. 5. 2006 22:32
Česká orientační běžkyně Dana Brožková vybojovala na mistrovství Evropy v estonském Otepää šesté místo. V závodě na klasické trati vyhrála se suverénním náskokem téměř šesti minut švýcarská legenda Simone Niggliová. Mezi muži dominoval Fin Janni Lakanen. Michal Smola dnes obsadil čtrnácté místo.

"Byl to nejdrsnější závod ze všech, nejen délkou, ale i typem terénu. Les byl hodně zarostlý, spousta neběhatelných bažin, téměř bez cest a závěr v prudkých kopcích u lyžařského stadionu v Otepää," řekla spolupracovnici ČTK Brožková.

Na trati dlouhé 11 kilometrů zaostala za několikanásobnou mistryní světa i Evropy Niggliovou o téměř jedenáct minut. "Pocity v lese neodpovídaly výsledku, proto jsem byla v cíli šestým místem příjemně překvapena," uvedla závodnice SC Jičín. Stříbrnou i bronzovou medaili získaly Heli Jukkolaová a Minna Kauppiová, jejichž reprezentační kolega Lakanen zkompletoval finskou sbírku o zlato. Na šestnáctikilometrové trati porazil druhého Daniela Hubmanna ze Švýcarska o rovné dvě minuty.

Pro bronz si doběhl domácí Olle Kärner, se kterým v závěru trati běžel Smola. "Asi ve dvou třetinách trati mě doběhl Kärner, šíleně valil, ale stačil jsem mu. Sám bych však tady takhle neletěl," prohlásil Smola. Další z českých běžců Tomáš Dlabaja skončil devatenáctý. Šampionát vyvrcholí v sobotu štafetami.

Český tým žen poběží ve složení Marta Štěrbová, Zdenka Stará, Brožková, sestava mužů je Vladimír Lučan, Smola a Petr Losman.

Výsledky - klasická trať: Muži: 1. Lakanen (Fin.) 1:35:22, 2. Hubman (Švýc.) -2:00, 3. Kärner (Est.) -3:52, ...14. Smola -7:56, 19. Dlabaja -10:23, 36. Losman (všichni ČR) -16:25.
Ženy: 1. Niggliová (Švýc.) 1:12:04, 2. Jukkolaová -5:37, 3. Kauppiová (obě Fin.) -8:50, ...6. D. Brožková -10:47, R. Brožková (obě ČR) -31:05.