Neházejte ho do té vody. Kvůli "nechutnému nálezu" končí tradice dvousetletého závodu

Rudolf Černík Rudolf Černík
Aktualizováno 28. 3. 2024 12:13
Účastníci slavného závodu veslic Oxfordu a Cambridge byli důrazně varováni, aby po letošním klání neházeli kormidelníka vítězné lodi do vody, jak tomu velí tradice téměř dvě stě let starého souboje.
Takhle letěl do vody před dvěma lety Jack Tottem z vítězné posádky Oxfordu. Letos se nikdo podobným způsobem koupat nebude
Takhle letěl do vody před dvěma lety Jack Tottem z vítězné posádky Oxfordu. Letos se nikdo podobným způsobem koupat nebude | Foto: Reuters

Důvodem je skutečnost, že v řece Temži, na níž se v Londýně závod koná, byl zjištěn zvýšený výskyt nebezpečných bakterií Escherichia coli.

"Posádkám bylo řečeno, aby si vzaly boty do vody, zakryly si ranky a oděrky a aby nepolykaly vodu, která bude stříkat kolem nich," informoval deník The Sun.

A hlavně - podle nejprodávanějšího britského listu musí vítěz ustoupit od tradice, podle níž po triumfu hází kormidelníka zbytek posádky do vody. Loni se takhle koupal Jasper Parish z osmy Cambridge. 

Ten zvýšil náskok v celkové bilanci vítězství závodu, který se poprvé jel 10. června 1829, na 86:81.

V sobotu, kdy je na programu letošní ročník, na máchání kormidelníka nedojde. Hned v šestnácti vzorcích vody, odebraných poblíž mostu Hammersmith Bridge, tedy zhruba v polovině 6800 metrů dlouhé trati, byl totiž objeven zvýšený výskyt bakterie Escherichia coli, což The Sun označil jako "nechutný nález".

"Je to národní ostuda, co?" citovala agentura AP trenéra oxfordské osmiveslice Seana Bowdena. "A bylo by skvělé, kdyby náš závod k problému přitáhl větší pozornost. Rádi pomůžeme a je nám jasné, že je to náš úkol i odpovědnost," doplnil.

E.coli, která patří ke střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka, je ve vodě indikátorem fekálního znečištění. 

V průměru bylo v Temži zjištěno 2869 KTJ (kolonie tvořící jednotky) E.coli na 100 mililitrů vody.

Za bezpečnou hranici je považováno maximálně 1000 KTJ na sto mililitrů. V Česku je pro pitnou vodu vyhláškou 252/2005 Sb. vyžadováno 0 KTJ ve 100 ml testované vody.

E.coli může způsobit záněty močových cest, střevní infekce, zvracení a nejhorší případy mohou vést i k život ohrožující otravě krve.

"Jestli tady je problém, tak nebudeme riskovat a nikoho do vody házet nebudeme," slíbil britský reprezentant Harry Glennister z Oxfordu.

 

Právě se děje

Další zprávy