"Musíme přestat trestat sportovce." Rusové a Bělorusové se asi brzy vrátí do soutěží

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 9. 2022 21:30
Ruští a běloruští sportovci by se mohli brzy vrátit do mezinárodních soutěží, ze kterých byli po invazi na Ukrajinu vyloučeni.
Mezinárodní olympijský výbor už začal jednat o možném návratu ruských sportovců do mezinárodních soutěží
Mezinárodní olympijský výbor už začal jednat o možném návratu ruských sportovců do mezinárodních soutěží | Foto: Reuters

 Už o tom dokonce začal jednat Mezinárodní olympijský výbor.

"Víme, že hledají cesty zpět a oslovili kvůli tomu členy a partnery," citovala agentura Reuters šéfku amerického olympijského výboru (USOPC) Susanne Lyonsovou.

"Všichni cítíme, že dřív, nebo později musíme přestat trestat sportovce za činy jejich vlád," dodala.

Výkonná ředitelka USOPC Sarah Hirshlandová se také pozastavila nad zdlouhavým řešením dopingové aféry šestnáctileté krasobruslařky Kamily Valijevové na olympijských hrách v Pekingu.

Po triumfu v soutěži družstev totiž vyšlo najevo, že mladá Ruska měla v prosinci pozitivní test na zakázaný trimetazidin.

Navzdory tomu mohla podmínečně závodit v soutěži jednotlivkyň, ale náročnou situaci neustála, pokazila volnou jízdu a skončila čtvrtá.

Pokud by Rusko o zlato přišlo, posunuli by se na první místo Američané. "Jsem víc než naštvaná. Víme, že vyšetřování je uzavřené, ale teprve oznámili, kdy budou slyšení," uvedla Hirshlandová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy