Lovectví chce proniknout do světa sportu

SportPlus
5. 9. 2006 17:00
Praha - K mnoha tradičním i méně tradičním sportovním odvětvím má brzy přibýt další.

Již v říjnu chce nově vzniklá Světová lovecká asociace (WHA) rozjet v USA svou sportovní mezinárodní soutěž doplněnou vlastním televizním programem. Informovaly o tom v úterý stránky Morning Call.

Jedním ze závodníků má být Karl Zainitzer, dlouholetý lovec vysoké zvěře s tucty nejrůznějších trofejí. "Lidé mají jako koníčka baseball nebo rybolov. Ale ve sportu existuje i profesionální liga. K něčemu takovému se již dlouho schylovalo i v lovectví," cituje "nimroda" Morning Call.

Autorem projektu je vášnivý lovec David Farbman, jenž závistivě sledoval, kterak si rybářství, poker a další zvláštní sporty užívají vlny popularity a jak roste jejich základna díky jejich prezentaci v televizi. "Bylo to pro mě velmi těžké představit si, že ten nejskvělejší sport na světě ještě nemá svůj profesionální turnaj," řekl Farbman v rozhovoru pro Morning Call.

On a jeho firma napumpovali do WHA milion dolarů a sehnali i další investory.

Od sportovních klání si slibuje posílení a vylepšení image lovectví mezi veřejností či zvýšení zájmu mezi mládeží, ženami a menšinami. Co do množství času, strategií, dovedností a vášní se prý lovectví nevyrovná žádný jiný sport.

Zabít, či nezabít?

Organizování turnaje provázely četné spory v komunitě lovců. Ti podle Morning Call nesouhlasili hlavně s tím, že by se zvěř skolila pomocí sedativ, která by ji neusmrtila.

Pohled na jelena, jenž se zvedá jen proto, aby byl vzápětí znovu skolen, by prý ještě zhoršil obraz lovectví v očích veřejnosti a poštval proti turnaji ochránce zvířat. Je otázkou, kterak obě skupiny obyvatel uspokojí nové rozhodnutí WHA, podle nějž se zvěř bude zabíjet.

Tisková konference k zahájení činnosti Světové lovecké asociace v červnu 2006.
Tisková konference k zahájení činnosti Světové lovecké asociace v červnu 2006. | Foto: www.worldhunt.com

V řadách lovců se však najdou i mnozí kritici, kteří protestují proto samotné myšlence lovení zvěře jakožto sportovní soutěže. Jde prý o mnohem hlubší záležitost, o "osobní, emotivní a duchovní vztah mezi lovcem, lovenou zvěří a přírodou, o tradice či úctu ke kořisti," cituje Morning Call hlasy některých odpůrců.

Stránky nastiňují i Farbmanovu představu o pravidlech soutěže. Osm lovců bude rozděleno do dvou čtyřčlených skupin, které se budou během dvanácti dnů střídat ob den v lovení na ohraničeném pozemku o rozloze 1000 akrů. Každému ze čtyř lovců toho dne bude přidělena čtvrtina prostranství.

Jelen za 100 bodů, srnka za 25

Na ní bude muset během šesti k tomu určených dnů  ulovit čtyři srny, jednoho jelena a jednoho trofejního jelena. Srnka bude za 25 bodů, jelen za 100 a trofejní jelen se ohodnotí podle paroží.

Z této dvanáctidenní kvalifikace vzejde nejúspěšnější lovec z každé skupiny. Oba borci si to následně rozdají ve dvoudenním finále o nejlepšího skoleného trofejního jelena.

Světová lovecká asociace chce na sledování těchto soutěží nalákat co nejvíc mladých lidí, zvolí proto k televizní projekci formát reality show. Každý lovec bude mít svého kameramana, jenž bude sledovat každý jeho krok od přípravy na závod až po konec soutěže.

Farbman chce podle Morning Call divákům zprostředkovat nejen lov, ale i důvtip, trpělivost, vášeň, dovednosti a soutěživého ducha.

 

Právě se děje

Další zprávy