Annapurna - Slovenská expedice s Čechem Romanem Langrem učinila další významný krok při zdolávání hory.
Dobudovala druhý výškový tábor (C2) a zabezpečila cestu lany až k C3. "Vyfixovaný" mají tedy úsek až do výšky 7450 metrů nad mořem. Vrchol Annapurny I přitom leží ve výšce 8091 m.n.m.
Dále čtěte:
- Expedice se potýká s nejtěžším úsekem Annapurny
- Český lezec spěchá do stěny Annapurny. Navzdory lavinám
- Slovenskou expedici na Annapurnu zasypala lavina
- Bál se tanků v Tibetu. Místo Everestu leze Annapurnu
Hora však svůj boj s odvážlivci, rušícími její klid, nevzdává. Poté, co na tábor C1 poslala hned zkraje expedice lavinu a celý ho zničila, vybudovali si horolezci nový na bezpečnějším místě.
Jenže i ten vzal ve čtvrtek díky lavině za své, další tři plně vybavené stany jsou pryč.
Pavol Mitter může děkovat osudu a svým kamarádům, kteří ho přesvědčili, aby tu nepřespával a vrátil se raději s nimi do základního tábora (BC). Kdyby je neposlechl, možná by už nebyl mezi živými.
Horolezci nyní čekají na další fázi pěkného počasí. Není jisté, zda se dočkají a zda jim hora dovolí dostat se až na její vrchol.
"Blíží se doba monzunu. Dávají si čas do 5. května, kdy se rozhodnou, zda se pokusí o vrcholový výstup. Vrtulník je vyzvedne a převeze do Pokhary mezi 10. až 15. květnem," informuje o dalších plánech Langrova manželka Martina.
Drama prožívá na Annapurně i expedice Petera Hámora s velezkušeným polským lezcem Piotrem Pustelnikem.
Ti navzdory radikálně zhoršenému počasí bivakují pod vrcholem. Uvažují o sestupu, ale ten bude vzhledem k podmínkám velice náročný a pomalý.
Kdyby Pustelnik stanul na vrcholu, přiřadil by se k malé skupince dobrodruhů, kteří zvládli všechny osmitisícovky světa.
Redakce Aktuálně.cz je s výpravou na Annapurnu ve spojení a bude vám průběžně přinášet zprávy o dobrodružném výstupu.
Více informací na stránkách www.romanlangr.cz.