Americký cyklista byl pozitivně testován na mužský hormon testosteron a hrozí mu dvouletý trest a odebrání titulu ze slavného francouzského závodu.
O výsledku druhého testu informovala Mezinárodní cyklistická unie (UCI).
Je zpět - doping jménem testosteron. Čtěte ZDE.
Představitelé Tour de France již uvedli, že Landise nepovažují za vítěze závodu, nicméně musejí počkat na výsledek disciplinárního řízení. "Pro nás již není Floyd Landis vítězem Tour de France 2006," uvedl v reakci ředitel "Staré dámy" Christian Prudhomme.
Vítězem letošní Tour de France by se po Landisově diskvalifikaci stal Španěl Oscar Pereiro, jenž původně skončil druhý se ztrátou 57 sekund za Američanem. "Nedokážu si představit, že by to mělo dopadnout jinak," dodal Prudhomme. Pokud skutečně k dodatečné změně vítěze kvůli dopingu dojde, bude to poprvé ve více než stoleté historii závodu.
Druhá analýza vzorku tak potvrdila výsledek pařížské laboratoře z 26. července. O šest dní dříve měl Landis při svém heroickém vítězství v 17. etapě Tour v těle větší než povolené množství testosteronu. Podle tisku činil jeho poměr k jinému hormonu epitestosteronu 11:1, zatímco hraniční hodnota je 4:1.
Testování vzorku B začalo ve čtvrtek v laboratoři Chatenay-Malabry za přítomnosti tří Landisových právníků a zástupce americké antidopingové agentury USADA. "Antidopingová komise UCI nyní doporučí zahájit americkému cyklistickému svazu s jezdcem disciplinární řízení," uvedli představitelé UCI v prohlášení.
Bezprostředně po potvrzení dopingu přišel třicetiletý Landis podle očekávání o angažmá v týmu Phonak, s nímž přitom v průběhu Tour prodloužil smlouvu ještě na další sezonu.
"Landis bude propuštěn bez dalšího upozornění kvůli porušení etického kódu. Bude pokračovat právní cestou v boji proti dopingovému nálezu, to však bude jeho soukromá iniciativa a týmu Phonak už se to nebude týkat," uvedla v prohlášení švýcarská stáj, jež měla v minulých letech problémy s dopingem svých jezdců Tylera Hamiltona, Oscara Camenzida či Santiaga Pereze.
Přistižený dopingový hříšník bude muset také vrátit prize money z Tour ve výši 450.000 eur a celkem čtyři roky ho nebude smět zaměstnat žádná ze stájí s licencí elitního seriálu ProTour.
Landis jakékoli porušení dopingových pravidel od počátku popíral. On i jeho zástupci tvrdí, že vysoké množství testosteronu vzniklo přirozenou cestou, například z dehydratace. Dnes své tvrzení o nevině zopakoval.
"Nikdy jsem si nevzal žádnou nedovolenou látku, a to se týká i testosteronu. Stal jsem se šampionem, protože jsem byl nejsilnějším jezdcem na Tour de France," řekl v prohlášení Landis. "Budu proti tomuto obvinění bojovat se stejným odhodláním jako v tréninku na kole. Mým cílem bude nyní očistit mé jméno a vrátit zpět to, kvůli čemu jsem tolik dřel," dodal Landis.
Nyní má podle pravidel USADA deset dní na to, aby mohl na výsledek druhého testu reagovat. Cyklistův mluvčí Michael Henson uvedl, že právníci už připravují podklady k odvolání k arbitráži. Tím se může celé řízení protáhnout na několik měsíců.
Landisův právník Howard Jacobs, jenž již zastupoval několik špičkových amerických sportovců obviněných z dopingu, hodlá mimo jiné zpochybnit chování UCI v celé kauze.
Jacobs chce vyšetřit únik informací z UCI, jenž vedl tento týden ke zprávě listu New York Times, že měl Landis v těle syntetický testosteron. "UCI by měla začít dodržovat svá vlastní pravidla a umožnit proces probíhat bez komentářů svých funkcionářů na veřejnosti," uvedl Jacobs.
Případ vítěze Tour de France je jednou z dvou velkých ran, které v poslední době utrpěl kvůli dopingu americký sport. Na testosteron byl pozitivně testován také spoludržitel světového rekordu v běhu na 100 metrů Justin Gatlin, jemuž vzhledem k druhému provinění hrozí doživotní zákaz startu.