Kdo také zvažuje bojkot olympiády? Astmatici

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 3. 2008 8:30
Astmatici se obávají, zda udýchají pekingský smog
Olympiáda už přišla o nejlepšího maratonce na světě. Haile Gebrselassie 42 km nepoběží kvůli smogu a astmatu.
Olympiáda už přišla o nejlepšího maratonce na světě. Haile Gebrselassie 42 km nepoběží kvůli smogu a astmatu. | Foto: Ondřej Besperát

Peking - S neustávajícími nepokoji v Tibetu se stále častěji řeší otázka, zda bojkotovat, či nebojkotovat olympijské hry v Pekingu.

Tento problém neřeší jen státníci a činovníci olympijských výborů, ale i někteří sportovci. Nečiní tak ovšem ve jménu politiky, nýbrž ve jménu svého zdraví.

Peking patří k nejznečištěnějším městům na světě. Všeobjímající smog je noční můrou všech olympioniků, které čeká některá z vytrvalostních disciplín mimo bezpečné hradby sportovišť.

Děsí se ho maratonci, chodci, cyklisté, triatlonisté i plavci-vytrvalci. Nejvíce straší astmatiky, ti vážně zvažují olympijskou účast.

Dále čtěte:

Největší ztráta? Gebrselassie

Zatím největší čáru přes rozpočet učinil pořadatelům světový rekordman v maratonu Etiopan Haile Gebrselassie. V polovině března oznámil, že kvůli smogu se vzhledem ke svému astmatu maratonu nezúčastní.

"Ovzduší v Číně představuje pro mé zdraví  hrozbu. Bylo by pro mě velmi náročné uběhnout v takových podmínkách 42 kilometrů," cituje ho britský list The Independent.

Organizátoři znervózněli, zvláště když se tato zpráva donesla prostřednictvím BBC i k čínským posluchačům, zvyklým spíše na oficiální cenzurovaná sdělení.

Gebrselassie nicméně ujistil, že nehodlá Peking 2008 vynechat úplně a že chce na dráze startovat v běhu na 10 000 metrů.

Astmatička Radcliffová: Běžela těhotná, poběží i ve smogu?

Podobnou svízel jako Etiopan řeší i britská maratonkyně Paula Radcliffová, jedna z favoritek ženského závodu. I ona totiž trpí astmatem.

The Independent však přinesl vyjádření šéftrenéra britských vytrvalců Alana Storeyho, podle něhož je běžkyně odhodlána startovat, neboť touží po olympijském zlatu. I ona však bude se svými lékaři pečlivě zvažovat aktuální podmínky a kvalitu ovzduší.

V lednu Britka Paula Radcliffeová porodila, v listopadu už vyhrála slavný newyorský maratón. Nebojí se ani pekingského smogu na olympiádě.
V lednu Britka Paula Radcliffeová porodila, v listopadu už vyhrála slavný newyorský maratón. Nebojí se ani pekingského smogu na olympiádě. | Foto: Reuters

Radcliffová má nicméně pověst železné ženy. Závodila ještě v šestém měsíci těhotenství v běhu na 10 000 metrů a po svém rychlém návratu po porodu vyhrála slavný maraton v New Yorku.

Nicméně i kdyby se do zakouřených pekingských ulic neohroženě vydala, mohou ji místo vavřínů čekat zdravotní komplikace.

"Dochází k podráždění a zúžení dýchacích cest a následkem toho k omezenému či sníženému dýchání. To znamená omezenou dodávku kyslíku do organismu a ztížený výdej oxidu uhličitého z organismu," popisuje možná úskalí astmatika docent Jan Heller z Biomedicínské laboratoře Fakulty tělesné výchovy a sportu, odborník na fyziologii tělesné zátěže.

"Eventuálně může dojít i k astmatickému záchvatu a komplexnějším reakcím," dodává.  

Astmatiků mezi olympioniky přibývá

Čína už  utratila na zlepšení ovzduší nad metropolí 8 miliard dolarů, mnohé továrny zavřela či přestěhovala jinam, omezila automobilovou dopravu. Všechno se ukázalo jako málo platné, město se stále dusí pod peřinou smogu.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge v listopadu dokonce připustil, že by některé vytrvalostní disciplíny mohly být v programu přeloženy v případě, pokud by aktuální naměřené hodnoty škodlivých látek v ovzduší ohrožovaly zdraví sportovců.

Slavní sportovci s astmatem

Slavní sportovci s astmatem


    Haile Gebrselassie
    -etiopský běžec
    -světový rekordman v běhu na 10 000 m, v půlmaratonu, maratonu

    Paula Radcliffeová
    -britská atletka
    -světová rekordmanka v maratónu
    -evropská šampionka v běhu na 10 000 m

     Jackie Joynerová-Kerseeová
    -americká atletka
    -dvojnásobná olympijská vítězka v sedmiboji (1988, 1992)

    Mark Spitz
    -legendární americký plavec 70. let
    -držitel 9 zlatých olympijských medailí

    Amy Van Dykenová
    -americká plavkyně
    -na OH v Atlantě získala 4 zlaté

    Nancy Hogseheadová
    -americká plavkyně
    -trojnásobná zlatá medailistka z LOH 1984

    Jan Ullrich
    -německý cyklista
    -vítěz  Tour de France 1997

     Paul Scholes
    -anglický fotbalista
    -záložník anglické reprezentace a Manchesteru United

    Zdroj: bbc.co.uk

Alan Storey však v The Independent tvrdí, že borci raději poběží ve větším smogu, než aby museli na svou disciplínu čekat a neabsolvovali ji v daném termínu. Mohlo by to totiž narušit načasování jejich tréninku.

Smog a astma není směrem k Pekingu 2008 nějakým minoritním problémem. Podle údajů MOV zmiňovaných v článku deníku The Independent trpělo touto chorobou na OH 1980 pouze 9 procent sportovců, v Sydney 2000 to bylo již 21 procent.

Zatímco netrénovaného astmatika může smog zcela odrovnat, tělo trénovaného sportovce si s ním umí poradit mnohem lépe.

"Mezi vrcholovými sportovci je celá řada astmatiků, zpravidla léčebně dobře kompenzovaných, takže zvládají svoji tréninkovou přípravu i závodění, ale jsou výrazně citliví na prostředí," říká docent Jan Heller.

"Sportovec astmatik a jeho osobní lékař musí vždy pečlivě zvažovat do jakého rizika mohou zajít a kam již nikoli," dodává.

Smog může potrápit i zdravé sportovce

Gebrselassieho odřeknutí vrhlo světlo zejména na maratonské pole. Nicméně dýchací problémy se týkají i dalších odvětví.

"V cyklistice bývá například problémem udržovat aerodynamickou pozici jezdce. Ta totiž omezuje možnost hlubokého a efektivního dýchání," zmiňuje jednu z mnoha komplikací Heller.

U vytrvalostních sportů navíc kromě smogu znepříjemňují život závodníků i pyly, prach, chlad a nízká vlhkost.

Pedagog z FTVS ovšem upozorňuje, že astmatikům může v znečištěném prostředí dělat problémy i krátkodobá intenzivní zátěž, při níž může dojít ke křečím dýchacích svalů (tzv. bronchospasmě).

Teoreticky nejméně potíží by měli se šedým Pekingem mít vytrvalostní plavci, a to díky zvlhčenému vzduchu.

Čína zkoušela omezit o třetinu automobilovou dopravu. Výsledek? Ulicemi se lépe projíždělo, ale smog zůstal stejný.
Čína zkoušela omezit o třetinu automobilovou dopravu. Výsledek? Ulicemi se lépe projíždělo, ale smog zůstal stejný. | Foto: Reuters

Mezi nejúspěšnější astmatiky v historii olympijských her ostatně většinou patří plavci - Mark Spitz, Amy Van Dykenová, Nancy Hogseheadová. Spitz patří k vůbec nejlepším olympionikům historie, neboť na Hrách získal devět zlatých medailí.

Problém se smogem nemusí mít jen astmatici. Také zcela zdravé jedince mohou trápit kašel, záchvaty dušnosti či bolesti hlavy.

Podle Hellera se lidé pravidelně sportující v znečištěném životním prostředí mohou na smog adaptovat a tyto akutní příznaky se u nich neprojevují tak výrazně.

Jenže dlouhodobé působení dýchaných škodlivin se nasčítá a může se projevit později v mnohem závažnějších formách.

Docent Heller jmenuje například sníženou obranyschopnost, chronická onemocnění nebo i kratší délku života.      

Sportovci vyčkávají

Na lehkou váhu nebere pekingský smog ani Lékařská komise Českého olympijského výboru.

"O smogu v Pekingu se často hovoří i na našich seminářích sportovních lékařů k přípravě na olympijské hry," potvrzuje odborník na fyziologii tělesné zátěže.

Mnoho sportovců čeká až na aktuálnější informace o čínském ovzduší. Pak se definitivně rozhodnou, zda budou riskovat své zdraví.

Astmatici si svou účast zřejmě dobře rozmyslí. V soutěži se zdravými jedinci nemusejí být jejich šance v pekinském smogu i přes sebelepší "zaléčení" valné.

 

Právě se děje

Další zprávy