Kanada deklasovala hokejistky Švédska a vyhrála skupinu

ČTK
14. 2. 2006 18:00
Hokejistky Kanady bez potíží vyhrály základní skupinu A na olympijských hrách v Turíně. V posledním utkání dnes porazily Švédsko vysoko 8:1 a v semifinále je čeká v pátek Finsko či Spojené státy americké.

Favorizované Kanaďanky nedaly dalším jistým semifinalistkám žádnou šanci. V první třetině získaly dvoubrankový náskok, který postupně navyšovaly. Hattrick si připsala Gillian Appsová. V 37. minutě obhájkyně zlata po přesilovkové trefě Ilvy Lindbergové vůbec poprvé na turnaji inkasovaly. Italské hokejistky se sice dočkaly své historicky první branky na olympijských hrách, přesto utrpěly v Turíně třetí porážku. Po dvouciferných debaklech s Kanadou a Švédskem se reprezentantky pořadatelské země, které patří na mistrovství světa až do třetí výkonnostní kategorie, dostaly proti Rusku do vedení, ale nakonec prohrály 1:5. Italky se dočkaly před více než dvěma tisícovkami diváků vedení v 9. minutě, kdy využily přesilovku pět na tři. Vzápětí ale vyrovnala Gladyševová a po dvou trefách pak přidaly Trefilovová a Gavrilovová. Rusky se prosadily čtyřikrát v početní převaze. Zápas nedohrála Olga Permjakovová, která po srážce se soupeřkou v první třetině ležela několik minut na ledě a musela být odnesena na nosítkách. Podle trenéra Alexeje Kalinceva by hráčka, jež inkasovala úder do hlavy, měla být v pořádku. "Doufám, že v příštím utkání nastoupí," uvedl podle agentury AP. Výsledky: Skupina A: Itálie - Rusko 1:5 (1:1, 0:1, 0:3) Branky: 9. Florianová - 45. a 47. Gavrilovová, 26. a 54. Trefilovová, 12. Gladyševová. Rozhodčí: Walterová - Kieferová (obě Něm.), Bonifaceová (Fr.). Vyloučení: 13:9. Využití: 1:4. Diváci: 2046. Kanada - Švédsko 8:1 (2:0, 5:1, 1:0) Branky: 5., 24. a 31. Appsová, 35. a 47. Goyetteová, 13. Wickenheiserová, 38. Weatherstonová, 59. Heffordová - 37. Lindbergová. Rozhodčí: Hirvonenová - Mattilaová (obě Fin.), Piacentiniová (USA). Vyloučení: 7:8. Využití: 4:1. Diváci: 6850. Konečná tabulka skupiny A: 1. Kanada 3 3 0 0 36:1 6 2. Švédsko 3 2 0 1 15:9 4 3. Rusko 3 1 0 2 6:16 2 4. Itálie 3 0 0 3 1:32 0