Juřeníková předčila Brožkovou. Finále poběží pět Čechů

15. 7. 2008 12:11
V kvalifikaci na klasickou trať neuspěl jen Losman
Švýcarka Rachel Friedrichová u kontroly v květinové zahradě
Švýcarka Rachel Friedrichová u kontroly v květinové zahradě | Foto: Ludvík Hradilek

Dalov - Mistrovství světa v orientačním běhu pokračovalo v úterý kvalifikací na další finálový závod, kterým bude v sobotu klasická trať (tzv. "long"). Z šesti českých reprezentantů nepostoupil do boje o medaile jediný - Petr Losman.

Muže čekala v úterý v Dalově trať dlouhá téměř jedenáct kilometrů s převýšením 410 metrů, na které museli překonat 21 kontrol. Ženy měly vzdálenost kratší - překonávaly sedm kilometrů a obíhaly patnáct kontrol.

Roli jedné z favoritek potvrdila Dana Brožková, jež na stejné trati získala před dvěma lety bronzovou medaili. V A-rozběhu obsadila třetí příčku s minimální ztrátou na vítěznou Soesovou a druhou Andersenovou.

Sprint při bouřce vyhrál Chramov, Češi těsně od medaile
Orientační sprint ovládly Skandinávky, Brožková šestá

Překvapila však další žena v českém dresu. Eva Juřeníková předvedla fantastický výkon, když v C-rozběhu skončila druhá.

Češka žijící ve Skandinávii porazila dokonce vítězku nedělního sprintu Norku Hauskenovou. Ve finále bude bojovat i desátá z B-rozběhu Jana Panchártková.

Mezi muži naopak musí překousnout zklamání Petr Losman. Obsadil osmnácté místo, od postupu jej dělilo něco přes dvě minuty. Naopak devátý Michal Smola a desátý Jan Mrázek se vešli mezi postupující.

Ženy byly stejně jako muži rozděleny do tří rozběhů. Z každé skupiny se do finále probojovalo nejlepších patnáct závodníků, celkem se tedy v sobotu představí 45 bežců a 45 běžkyň, které čeká nejtězší akce šampionátu.