Hokejisté prohráli, budou hrát o bronz

SportPlus
24. 2. 2006 18:42
Turín - Zlatý turínský sen skončil. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje se Švédskem 3:7 a čeká je boj o bronz. Uvnitř: FOTOGALERIE.
Smutný Jaromír Jágr po zápase se Švédskem.
Smutný Jaromír Jágr po zápase se Švédskem. | Foto: Reuters

Zápas o třetí místo sehrají v sobotu ve 20:30 s Ruskem. "Hráči se musejí dát dohromady, máme zkušený tým. Je přece pořád o co hrát, i bronz je úspěch," soudil o motivaci na zítřejší duel kouč Alois Hadamczik v rozhovoru pro ČT.

Průběh utkání naznačila už 34. vteřina, kdy švédský útočník Modin prostřelil gólmana Hniličku. "Zaspali, jako by nevěřili, že se Švédové od začátku budou tlačit do útoku," komentoval rychlou trefu Jiří Šejba, který spolukomentoval on-line reportáž z utkání. Třem korunkám se tak povedlo to, čeho se obávaly od Čechů. Švédský tisk už před utkáním varoval, že Češi milují časná vedení. Soupeř tedy těžil z rychlé výhody, neradoval se z ní ale dlouho.

Otřesený český tým se totiž dokázal vzchopit a už za necelé tři minuty vyrovnával Filip Kuba. "Dobře vyřešená situace tři na dva. Gólman Kubovu střelu po Strakově nahrávce neviděl," liboval si Šejba. Pak se však taktovky hry ujali Švédové, kterým pomáhaly chyby české obrany. Vedení jim přinesla chytrá rána Lidströma od modré, kterou za Hniličkova záda doklepl Axelsson.

Nejhorší chvilky však českého brankáře teprve čekaly. Už 76 vteřin po začátku druhé dvacetiminutovky inkasoval z hole Henrika Sedina. Za další dvě minuty lovil puk znovu. To Hniličkovi  prošel Bäckmanem vypálený kotouč mezi rukou a tělem. Pátý gól Švédů přidal Jönsson a do české branky šel ve 28. minutě místo Hniličky Tomáš Vokoun. Mužstvu se nedařilo v obranné třetině, nechávalo mnoho okének, do nichž hbití Švédové bez problémů vnikali. Žlutomodří byli lepší i v osobních soubojích.

"Špatně jsme bránili prostor mezi kruhy ve vlastním obranném pásmu. Byl znát rozdíl mezi českým a švédským týmem. Zatímco soupeř bránil kompaktně v pěti, naši hráči dávali Švédům prostor, umožňovali jim lehkou střelbu. Svědomitá obrana, v tom byl rozdíl," soudil Šejba.

Přesto se ještě Češi vzepjali k poslednímu ataku a kolem poloviny zápasu Hemský s Prospalem snížili na nadějných 3:5. Jenže přišla další minela a veškeré chutě svěřenců kouče Hadamczika na vyrovnání utnul minutu před druhou přestávkou Daniel Alfredsson. Skóre na konečných 3:7 z pohledu českého týmu pečetil čtyři minuty před koncem Holmström.

"Rozhodně bych neviděl chybu v brankářích. Ti proti osamoceným hráčům, kteří dostávají přihrávky zpoza branky, nemají nárok. Musejí sledovat přihrávku a ještě se stačit rychle přesunout. Něco jiného je, když brankář ví, že hráči před brankou jsou pokrytí. To se stávalo jen zřídka," obhajoval na závěr oba české gólmany v našem on-linu mistr světa z roku 1985 Jiří Šejba.

Výsledek:
Česká republika - Švédsko 3:7 (1:2, 2:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kuba (Straka, Prospal), 31. Hemský (Jágr, Židlický), 32. Prospal (Výborný) - 1. Modin (M. Sundin, Forsberg), 14. Axelsson (Lidström, Kronwall), 22. H. Sedin (D. Sedin), 24. Bäckman (Alfredsson), 28. J. Jönsson (K. Jönsson,
Samuelsson), 39. Alfredsson (Axelsson), 57. Holmström (Zetterberg). Rozhodčí: Marouelli - Racicot (oba Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 8071.
Česká republika: Hnilička (28. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz (21. - 40. Kotalík). Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Lidström, Hävelid, D. Tjärnqvist, Bäckman, K. Jönsson, R. Sundin - Modin, M. Sundin, Forsberg - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, Zetterberg, Holmström - H. Sedin, J. Jönsson, D. Sedin. Trenér: