Historický úspěch českého šermu. Beran ze 114. pozice ovládl turnaj Grand Prix

Aktualizováno 8. 5. 2023 9:20
Jiří Beran vyhrál šermířskou Grand Prix v Cali. Jednačtyřicetiletý kordista vyhrál v kolumbijském dějišti jedenáct ze dvanácti duelů a ve finále porazil italského soupeře Davidea di Veroliho 9:8.
Jiří Beran (vlevo)
Jiří Beran (vlevo) | Foto: Reuters

Turnaj elitní kategorie, který je v šermu obdobou tenisového grandslamu, opanoval Beran jako první Čech.

Jeho maximem bylo třetí místo v roce 2010 v italském Legnanu.

Naposledy měl k triumfu v GP podobně blízko fleretista Alexander Choupenitch v roce 2015, který v Šanghaji ve finále prohrál.

Beran se v konkurenci 211 šermířů probil k životnímu triumfu z pozice 114. kordisty světového žebříčku.

Jedinou porážku na startu olympijského cyklu utrpěl v sedmičlenné kvalifikační skupině od amerického soupeře z konce druhé stovky pořadí FIE Nicholase Lawsona.

Ostatních pět zápasů ale vyhrál a přemožitele nenašel ani ve vyřazovacím pavouku, kde si poradil i se čtyřmi protivníky z první padesátky žebříčku Franciscem Limardem z Venezuely (40.), Matem Tamásem Kochem z Maďarska (14.), Yulenem Pereirou a ze Španělska (41.) a Di Verolim (27.), který vloni s Italy získal týmové stříbro na mistrovství světa v Káhiře.

V Jižní Americe Beran navázal po 16 letech na svůj dosud jediný triumf ve Světovém poháru, na který dosáhl v Buenos Aires.

V argentinské metropoli byl ještě druhý o šest let později. Z celkem čtyř bronzových medailí získal jednu také v Kolumbii, v roce 2006 se mu to povedlo v Bogotě.

Beranova oddílová kolegyně z SC Praha Veronika Bieleszová obsadila v Kolumbii 28. místo.

Jednadvacetiletá šermířka v Cali také prošla do hlavní soutěže s jedinou kvalifikační porážkou a ve vyřazovací části zdolala úřadující olympijskou vítězku z týmové soutěže a bronzovou medailistku z Tokia Katrinu Lehisovou z Estonska. Poté nestačila na světovou dvojku Man Wai Vivian Kong z Hongkongu.

V hlavním pavouku pro 64 šermířů startovali také Martin Rubeš (55.) a Jakub Jurka (60.), oba ale vypadli hned v prvním kole.