Dvořák: Sportovci mají vše připraveno

ČTK
7. 2. 2006 7:49
Sestriere - Čeští sportovci mají od pondělí na olympijských hrách v Turíně připraveno vše potřebné. Šéf mise František Dvořák se svými spolupracovníky dokončili "budování" hlavních center v Turíně, Sestriere a Bardonecchii. "Dnes dokončujeme poslední misi. Ještě by nám měli zapojit pevné telefony a faxy," řekl Dvořák.

Největší práci mají funkcionáři se zajištěním podmínek v Sestriere, nejlepší je olympijské ubytování v Bardonecchii. "V Turíně se o vše starají kustodi hokejistů," uvedl Dvořák.

Předvoj hokejové výpravy přiletěl do Itálie v neděli a dnes jej následoval kamion s vybavením. Po "zabydlení" kabiny přijdou na řadu domy v olympijské vesnici. Hokejisté přiletí ze zámoří 13. a 14. února. O den dříve přicestují trenéři a jediný evropský hráč v nominaci, liberecký brankář Milan Hnilička.

Řada sportovců už je v Itálii a seznamuje se s podmínkami. Včera je doplnila další část běžců, kteří o víkendu startovali na Světovém poháru v Davosu. Všichni využívají rad Kateřiny Neumannové, která se do dějiště her přesunula jako první. "Už je tady dlouho, takže ostatním předává zkušenosti. Ví, kam je potřeba která propustka a podobně," ocenil Dvořák pomoc jedné z hlavních hvězd české výpravy.

V Bardonecchii se v neděli usadila další česká medailová naděje Nikola Sudová. Akrobatická lyžařka má dnes volno a v úterý se půjde podívat na trať pro jízdu v boulích v Sauze d'Oulx. "Vesnice vypadá docela dobře, akorát je tu dost špína. Jak asi nestíhají venku uklízet, tak se dovnitř nosí bahno," řekla Sudová.

Nepořádek měli i sdruženáři, kteří jsou od soboty v Sestriere. "Už jsme to uklidili a vyčistili," poznamenal skokanský trenér sdruženářů David Jiroutek. V pondělí v jejich domě praskla voda. "Všude to kape, ale u nás je sucho," uvedl Jiroutek.

Sdruženáři poprvé zamířili na běžecké tratě, kam je v neděli nepustili. "Prohledávali každý kanál kvůli bombám," řekl Jiroutek. Cestou do Pragelata viděli pracovat těžkou techniku. "Připravují to na další olympiádu," vtipkoval trenér Libor Foltman. Sdruženáři měli trénovat na turistických tratích, kde běhala i Neumannová. "Stejně musíme první den začít pomalu, aby se kluci v té výšce hned nezatavili. To je nebezpečné," řekl Jiroutek.

Čtyři dny před začátkem her již vznikají dopravní problémy, i když ještě zdaleka není v dějišti tolik lidí. "V neděli jsme jeli ze Sestriere do Turína a přijeli jsme o pětačtyřicet minut později," řekl Dvořák. Padesát kilometrů jeli v mlze. "A problém je, když jedete za pomalým autem nebo autobusem. Všude je dvojitá plná čára a máte smůlu," konstatoval Dvořák.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy