Deset medailí? V Riu bude těžké opakovat Londýn, říká Doktor

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 8. 2015 15:54
Kolem 130 českých sportovců by se mělo zúčastnit olympijských her v brazilském Riu de Janeiro.
Martin Doktor.
Martin Doktor. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kolem 130 českých sportovců by se mělo zúčastnit olympijských her v brazilském Riu de Janeiro.

Vedoucí výpravy Martin Doktor však přiznává, že zopakovat zisk deseti medailí z her před třemi lety v Londýně bude velice těžké. Zahájení her je stanoveno na 5. srpna 2016, což je dnes přesně za rok a jeden den.

Letenku má už sedm sportovců

Zatím mají díky splněným časovým limitům jistou účast v Riu plavci Závadová, Baumrtová a Micka, dále střelci Kostelecký, Mazurová a Švecová i jachtařka Fenclová.

„Žádný kolektivní sport nás v Riu reprezentovat zřejmě nebude, ale věřím, že někteří jednotlivci cestu na stupně vítězů najdou,“ myslí si Doktor.

Doktor jede zjistit stav příprav

Tento dvojnásobný olympijský šampion v rychlostní kanoistice pojede příští týden do Brazílie na seminář šéfů misí, aby zjistil stav příprav osobně.

„Na programu bude hlavně prohlídka ubytovacích zařízení, přiděleného počtu postelí, doprovodu, parkovacích karet a spousty dalších věcí. Snad už si také prohlédneme všechna sportoviště, a ne jako při minulé návštěvě, kdy nám bylo řečeno, že ty další jsou tam za kopcem. Bude mě zajímat i často diskutovaný stav často zmiňované znečistěné vody v místech, kde se uskuteční soutěže kanoistů, veslařů a jachtařů. Aspoň napovědět by moje návštěva v Riu měla situaci i v oblasti dopravy lidí, materiálu a potřebného lékařského zařízení, důležitého pro dokonalou zdravotní péči o všechny účastníky české výpravy,“ zdůrazňuje Doktor.

Bude Rio v České republice

Český olympijský výbor po loňském úspěchu olympijského parku při ZOH v Soči na pražské Letné chystá podobnou akci zopakovat.

„Chceme se vydat i mimo Prahu, aby sportem žila i další místa. Lidé si budou moci opět vyzkoušet některé olympijské disciplíny nebo se potkat se zajímavými sportovci. Zatím je tento projekt ve stavu dojednávání a vymýšlení, na podzim ho už představíme,“ prozrazuje předseda ČOV Jiří Kejval.

Nedostatky vyváží nadšení pořadatelů

Zahajovací ceremoniál se uskuteční na slavném stadionu Maracaná s kapacitou 75 tisíc diváků. V současnosti je největší divácký zájem o vstupenky na mužské finále ve volejbalu. Na jeden lístek je 220 žadatelů. Velký otazník je pak nad plánovaným dokončením metra z Olympijského parku do Copacabany, což je mimořádně důležité pro uskutečnění soutěží hned v několika sportech.

„Už dnes je téměř jisté, že v organizaci her budou určité nedostatky, po všech stránkách perfektní Londýn to nebude. Nicméně vyvážit by je mělo obrovské nadšení pořadatelů her,“ dodává Kejval.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy