Nymburk - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) se nepřejmenuje. Změna názvu na Asociaci sportů ČR na dnešní valné hromadě v Nymburku neprošla a sportovní svazy podle očekávání zablokovaly i novelizaci stanov ČSTV.
Změnu názvu a stanov organizace sdružující sportovní svazy a jednoty navrhoval výkonný výbor ČSTV. K jejich prosazení potřeboval podporu obou komor zvlášť, což se nestalo.
Sportovní svazy již předem deklarovaly, že změnu stanov ani názvu nepodpoří, jak se dohodly na schůzce iniciativy Český sport 2011. Zástupci jednot by většinově změny přijali.
Čtěte také:
Někdo má, někdo ne. Média zaplaví kampaň proti Hušákovi
"Je dobře, že jsme se před hromadou sešli a vystupujeme jednotně. ČSTV potřebuje zásadní reformu a ne kosmetickou úpravu," řekl novinářům šéf svazu jachtingu Karel Bauer.
"To je jeho názor. Já jsem přesvědčený o tom, že i když máte útulný byt a vymalujete, tak se vám žije lépe," uvedl předseda ČSTV Pavel Kořan.
Bauer: Beru to jako aroganci
Kořan chtěl změnit název, protože ČSTV je podle něj v politické sféře vnímán negativně. "Politické kruhy mají pocit, že jsme kvůli tomu organizací nereformovatelnou a přežíváme z dob totality," konstatoval.
Před hlasováním o změně názvu si vzal slovo i šéf Sazky Aleš Hušák a delegátům řekl, že každý může hlasovat, jak chce, ale aby všichni pozorně sledovali, kdo jak hlasuje.
"Neberu to jako zastrašování, ale aroganci," uvedl Bauer. Sportovní svazy oponovaly, že změnit název a nechat starou strukturu by bylo směšné.
Neprošla ani novelizace stanov. "Je to určitě škoda, sportovní svazy potvrzují setrvalý svaz," řekl Kořan a navrhl valné hromadě, aby vznikla pracovní skupina složená z obou komor, která by měla do listopadu připravit společnou změnu.
"Není možné zpracovávat izolované návrhy, protože je evidentní, že by si je komory navzájem likvidovaly a konec by byl v nedohlednu," uvedl Kořan.
Do areálu musela přijet policie
Ostře sledovaná valná hromada začala za doprovodu pohřebních pochodů. Zasedání bylo krátce po začátku přerušeno, protože delegáti museli přeparkovat auta.
Při příjezdu do sportovního centra v Nymburce hrála delegátům dechovka pohřební pochody a vítal je transparent "Nestaňte se hrobaři českého sportu".
Pod ním ležela černá rakev plná míčů a tenisek. To vše v duchu anonymní kampaně, v rámci které se ve čtvrtek válely na ulicích u sídla společnosti Sazka hromady zvětšených "stokorun" z dob Československa.
Už dříve se na mostu u Sazky objevily figuríny oběšených sportovců, k jejichž instalaci se později přihlásila umělecká skupina Czakra.
Uzavřené jednání začalo dohady o programu valné hromady, ale po dvaceti minutách muselo být přerušeno, neboť do areálu přijela policie kvůli špatnému parkování. "Tohle nepamatuji," znělo mezi funkcionáři, kteří se hrnuli ze sálu a mířili k vozům.
Valná hromada má projednat nabídky na záchranu Sazky, v níž je ČSTV hlavním akcionářem. Loterijní firma je v úpadku a bojují o ni finanční skupiny.
Penta, již preferuje Hušák a vedení ČSTV, a skupiny PPF a KKCG, která předala jednajícím před vstupem na valnou hromadu dopis s nabídkou na záchranu Sazky.