Peking - Čínský premiér Wen Ťia-pao obvinil Dalajlámu, že zinscenoval v Tibetu nepokoje, při nichž mohou zemřít desítky lidí. Jeho příznivci se prý snaží vyvolat bojkot srpnových olympijských her v Pekingu.
"Existuje spousta faktů a důkazů, že incident zorganizovala, předem připravila a podnítila Dalajlámova klika," řekl na tiskové konferenci Wen.
Čínská komunistická strana na prahu dlouho očekávané olympijské události úzkostlivě pečuje o svůj obraz. Nyní lehce znervózněla.
Podle čínského předsedy vlády je sabotáž olympiády "nevyřčeným cílem demonstrantů".
Mluvčí čínského ministra zahraničí dokonce prohlásil, že by Dalajláma měl stanout před soudem.
Dalaljláma nařčení popřel a oznámil, že vymknou-li se násilnosti v Tibetu kontrole, rezignuje.
Bojkot asi nebude, Čína je Čína
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nicméně sdělil, že absolutně neexistují žádné hlasy z vlád jednotlivých zemí, které by požadovaly bojkot pekingské olympiády.
Ovšem třeba prezidentský kandidát na Taiwanu, jenž Čína považuje za vlastní, Ma Jing-jeou, prohlásil, že když bude v sobotu zvolen, bojkot zváží.
"Jestliže budou čínští komunisti pokračovat v útlaku Tibeťanů a jestliže se situace v Tibetu bude zhoršovat, nemohu vyloučit, že bych na LOH 2008 neposlal taiwanský tým," řekl reportérům.
Hromadnější mezinárodní protesty či sabotování Her však nelze očekávat.
Jak konstatoval analytik na zahraniční politiku z Australské národní univerzity Tony Kevin, zdrženlivá mezinárodní reakce na tvrdý zásah čínské policie proti tibetským demonstrantům se dala předpokládat. Může za to strategické a ekonomické důležitost čínské velmoci.
"Na Čínu se v oblasti lidských práv vztahují odlišná měřítka než v případě méně důležitých zemí," řekl mimo jiné Kevin.