Vinokurova čeká soud kvůli podezření, že si za čtyři miliony koupil vítězství

ČTK ČTK
2. 4. 2017 12:26
Hvězda cyklistického pelotonu Alexander Vinokurov z Kazachstánu je mezi obviněnými z manipulace výsledku slavného jednorázového závodu Lutych-Bastogne-Lutych před sedmi lety. Triumf si měl koupit od Rusa Alexandera Kolobněva, s nímž byl v úniku.
největším úspěchy kariéry Alexandera Vinokurova bylo vítězství na olympiádě v Londýně.
největším úspěchy kariéry Alexandera Vinokurova bylo vítězství na olympiádě v Londýně. | Foto: Reuters

Brusel - Bývalý kazašský cyklista Alexander Vinokurov a ruský jezdec Alexander Kolobněv stanou kvůli podezření z korupce v polovině května před soudem v Lutychu. Olympijský vítěz z Londýna Vinokurov čelí obvinění, že zaplatil Kolobněvovi 150 000 eur (čtyři miliony korun podle současného kurzu) za to, že ho nechal v roce 2010 vyhrát závod Lutych-Bastogne-Lutych.

Oba nařčení z korupce odmítají, i když italští vyšetřovatelé během pátrání po dopingových aktivitách lékaře Michele Ferrariho v roce 2012 zjistili, že z Vinokurovova monackého účtu odešly v červenci a prosinci 2010 na Kolobněvovo švýcarské konto dvě platby v celkové výši 150 000 eur. Podle Kazacha šlo o půjčku.

"To je moje soukromí. Je to další historka, která má očernit moje jméno. Každou chvíli půjčuju peníze napravo i nalevo," řekl Vinokurov v roce 2011 švýcarskému časopisu L'Illustré, který tehdy s obviněním přišel. Soud v Lutychu se jím zabývá už téměř tři roky.

Před sedmi lety jel Vinokurov v belgické klasice s Kolobněvem v úniku. Několik set metrů před cílem se od něj odpoutal a zvítězil o šest sekund.

Třiačtyřicetiletý Vinokurov, který má za sebou trest za doping, skončil s cyklistikou v roce 2012 a nyní je generálním manažerem stáje Astana. Pětatřicetiletý Kolobněv závodil do loňska.

ura gpa

 

Právě se děje

Další zprávy