Cyklista Rojas zatlačil své dva kolegy do vláčku. A pykat bude celá stáj

Aktualizováno 22. 3. 2017 18:01
Nedovolenou fintu použil během závodu Kolem Katalánska José Rojas. Při úterní časovce totiž zatlačil své kolegy a pomohl tak svému týmu.
José Rojas (druhý zleva)
José Rojas (druhý zleva) | Foto: ČTK

Banyoles - Stáj Movistar dodatečně přišla o vítězství v úterní časovce družstev, která byla druhou etapou cyklistického závodu Kolem Katalánska. Španělský tým dnes obdržel minutovou penalizaci za to, že jeho jezdec José Rojas v rozporu s pravidly na trati mírně zatlačil své dva kolegy.

Vítězství připadlo cyklistům BMC, kteří s Movistarem prohráli na trati dlouhé 41,3 km o dvě sekundy. V zelenobílém dresu lídra vystartoval do třetí etapy Belgičan Ben Hermans, po skončení prvního kopcovitého dne jej z něj vysvlékl týmový kolega z BMC Tejay van Garderen z USA.

Po úterní časovce nejprve oblékl trikot vedoucího jezdce Rojas. Po stížnostech týmů BMC a Trek-Segafredo však dostal tříminutovou penalizaci a do čela celkového pořadí se posunul jeho stájový kolega Španěl Alejandro Valverde. Vítězství Movistaru rozhodčí ponechali, ale přes noc záležitost přehodnotili a rozhodli se potrestat celý tým.

"Viděli jsme televizní záběry, které jasně ukazují, jak Rojas tlačí jiné jezdce, což se během závodu nesmí. Za každé zatlačení dostal trestnou minutu a pokutu," řekl v úterý novinářům k Rojasovu trestu hlavní komisař UCI Ernesto Maggioni.

Penalizaci dostali i dva závodníci, které Rojas mírně postrčil a pomohl jim zařadit se do "vláčku". Nelson Oliveira si připsal trestnou minutu a Andrei Amador dvě. O penalizacích se všichni tři dozvěděli až po slavnostním vyhlášení výsledků, takže jim radost z pódia následně zhořkla.

Movistar po minutové penalizaci klesl v časovce na třetí místo za BMC a Sky. Valverde si hned vynahradil zklamání etapovým triumfem, když po 188 kilometrech s třemi horskými prémiemi přijel do cíle v lyžařském středisku La Molina první před obhájcem zdejšího vítězství z loňska Danielem Martinem z Irska. Hermans v závěrečném stoupání odpadl, Van Garderenovi stačilo k posunu do čela pořadí osmé místo a vede s náskokem 41 sekund před jiným týmovým kolegou Samuelem Sánchezem ze Španělska.

před 4 hodinami

Vaclík kvůli zranění chytal jen poločas, Sevilla porazila Getafe

Brankář Sevilly Tomáš Vaclík odchytal v 25. kole španělské fotbalové ligy proti Getafe kvůli zranění pouze první poločas. Podle klubového webu si česká reprezentační jednička řekla o vystřídání kvůli potížím s pravým kolenem. Rozsah zranění ukáže až vyšetření.

Sevilla zvítězila 3:0 a posunula se na čtvrté místo. V lize vyhrála po třech zápasech a celkově po pěti soutěžních utkáních. Díky lepšímu skóre se před Sevillu po výhře 3:1 nad Villarrealem dostalo Atlético Madrid..

"Nevíme, co přesně se stalo. Doufáme, že to nebude nic vážného," řekl na tiskové konferenci trenér Sevilly Julen Lopetegui. Jeho tým čeká ve čtvrtek domácí odveta 2. kola Evropské ligy s rumunskou Kluží. První zápas skončil 1:1.

Vítězný gól andaluského celku zaznamenal dvě minuty před koncem první půle Lucas Ocampos. Další zásahy přidali po pauze Fernando a Jules Koundé. Místo Vaclíka do druhé půle naskočil Bono.

Atlético prohrávalo od 16. minuty, kdy se trefil Paco Alcácer. Do přestávky srovnal Ángel Correa a obrat dokonal v 64. minutě Koke. Pojistku přidal o deset minut později Joao Felix.

Granada zvítězila v Pamploně i díky dvěma trefám Darwina Machíse 3:0, Alavés zdolal po obratu Bilbao 2:1 a Valladolid si poradil s posledním Espaňolem Barcelona 2:1. Katalánský tým hrál od 25. minuty bez vyloučeného Davida Lopéze.

Španělská fotbalová liga - 25. kolo:

Pamplona - Granada 0:3 (4. a 28. Machís, 41. Foulquier), Alavés - Bilbao 2:1 (28. Pérez z pen., 90.+1 Ely - 17. García), Valladolid - Espaňol Barcelona 2:1 (77. Ramírez, 83. Guardiola - 90.+3 Embarba z pen.), Getafe - FC Sevilla 0:3 (43. Ocampos, 67. Fernando, 75. Koundé),  Atlético Madrid - Villarreal 3:1 (40. Correa, 64. Koke, 74. Felix - 16. Alcácer).