Van Avermaet po ošklivé kolizi v Lutychu počítá zlomeniny, sezona mu skončila

Aktualizováno 5. 10. 2020 9:50
Olympijský vítěz Greg van Avermaet si při pádu na domácí klasice Lutych-Bastogne-Lutych přivodil několik zlomenin a v této sezoně už se na kole neukáže. Pětatřicetiletý belgický cyklista bude léčit zlomená žebra, spojení klíční kosti s lopatkou i prasklý výběžek na hrudním obratli.
Greg van Avermaet
Greg van Avermaet | Foto: Reuters

Van Avermaet skončil na zemi 97 km před cílem nedělního cyklistického monumentu, který vyhrál Slovinec Primož Roglič. Belgický specialista na jednodenní klasiky dlouho ležel na asfaltu bez hnutí, po odvozu do lutyšské nemocnice pak rentgen odhalil řadu zlomenin.

Van Avermaetovi a Jay McCarthymu se patrně stal osudným sloupek na ostrůvku uprostřed silnice:

"Snímky ukázaly frakturu akromioklavikulárního kloubu, tří žeber, malý pneumotorax i prasklinu příčného výběžku hrudního obratle. Otřes mozku neměl," uvedl Max Testa, lékař Van Avermaetova týmu CCC. V jeho barvách už se vítěz olympijského závodu v Riu de Janeiro či klasiky Paříž-Roubaix z roku 2017 neukáže, protože od příští sezony bude jezdit za stáj AG2R La Mondiale.

před 15 minutami

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Bylo mu 104 let.

před 33 minutami

Krčmář odpočíval a česká biatlonová štafeta dojela v Anterselvě patnáctá

Čeští biatlonisté bez své jasné jedničky Michala Krčmáře, který dostal po náročném programu volno, obsadili v posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami 15. místo. Naděje na lepší výsledek týmu sebral hned na prvním úseku Mikuláš Karlík, neboť po trestném kole jel v závěru startovního pole. Vyhráli suverénně Norové.

Karlík v prvním kole zlomil hůl, což jej ovlivnilo při následné úvodní střelbě. "Zbytečně jsem si ukopl hůlku, pak nad tím přemýšlel a na ležce neudělal nic, co jsem měl. Jsem na sebe naštvaný," řekl České televizi. Po trestném kole Karlík klesl na poslední 24. pozici a na ní s velkou ztrátou také předával Milanu Žemličkovi.

Ten na střelnici nezaváhal, štafetu vytáhl a předával devatenáctý s mankem už téměř tří minut. Jakub Štvrtecký třikrát dobíjel a vyslal Adama Václavíka na trať z 17. místa. Český finišman si úsek protáhl po chybné ráně také o 150 metrů a doběhl patnáctý, předposlední ze štafet, které nebyly dostiženy o kolo. Odstup od Norů v cíli narostl na více než pět a půl minuty.

Češti si připsali 15. pozici v této sezoně po 11., 9. a 18. místě, vždy absolvovali minimálně jeden trestný okruh. Norové vyhráli i třetí týmový závod, do něhož nastoupili. Druzí byli o bezmála dvě minuty pomalejší Rusové, třetí Němci.