reklama
 
 

Tour příští rok cyklisty zavede do Alpe d'Huez i na kočičí hlavy

Aktualizováno 17. 10. 2017 16:59
Pořadatelé v úterý zveřejnili program Tour de France 2018. Po třech letech se cyklisté opět podívají do Alpe d'Huez a dojde i na kočičí hlavy.

Paříž - Tour de France bude mít v roce 2018 na programu jedinou individuální časovku, cyklisté budou poprvé od roku 2015 opět šplhat na Alpe d'Huez a vypořádat se budou muset i s úsekem po kočičích hlavách na trase jarní klasiky Paříž-Roubaix. V pořadí 105. ročník slavného závodu odstartuje 7. července na ostrově Noirmoutier v Atlantiku a vyvrcholí po 3329 kilometrech 29. července v Paříži. Začátek je oproti tradičnímu termínu o týden posunut kvůli kolizi s fotbalovým mistrovstvím světa.

Po dvouleté pauze se do programu Tour vrací týmová časovka. Jediná individuální je naplánována až téměř na závěr a její kopcovitý profil by mohl svědčit úřadujícímu mistru světa v jízdě proti chronometru Nizozemci Tomu Dumoulinovi.

Ten by měl být jedním z největších soupeřů britského obhájce prvenství Chrise Froomea při jeho útoku na pátý triumf. Rekordních pět prvenství mají na kontě Belgičan Eddy Merckx, Francouzi Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Španěl Miguel Indurain.

"Nic jiného jsem od pořadatelů nečekal. Bude to příští rok ohromná výzva a Tour, která prověří jezdce po všech stránkách," řekl Froome. Podle jeho krajana Marka Cavendishe jde o nejtěžší Tour, jakou kdy viděl, zejména pro sprintery. "Proto si nejsem jistý, že se dostanu až do cíle. Potřeboval bych zázrak, abych dojel až do Paříže," uvedl vítěz 30 etap na Tour, jenž letos závod nedokončil kvůli zlomené klíční kosti, což si přivodil po pádu ve spurtérském souboji se Slovákem Peterem Saganem.

První z náročných stoupání je na programu v 10. etapě, jež zahájí drsné tři dny v Alpách. Obdobnou zkouškou si jezdci projdou během čtyř etap v Pyrenejích. Jedna z nich měří sice pouhých 65 kilometrů, avšak jsou v ní tři příkrá stoupání s cílem na Col de Portet.

S celkovým pořadím může naposledy zamíchat individuální časovka v 20. etapě, v té následující s dojezdem na Champs-Elysées v Paříži už se tradičně nezávodí.

"Kladli jsme důraz hlavně na různorodost etap a tras, které mohou závod rozhodovat. A zároveň se snažili kombinovat legendární výstupy se zcela novými sjezdy nebo mimořádně dynamickými formáty, abychom nabídli vizi moderní a inspirující cyklistiky," uvedl režisér Tour Christian Prudhomme.

autor: ČTK | 17. 10. 2017 13:48

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama