Hirt vyhrál v Ománu předposlední etapu a v čele má minutový náskok

14. 2. 2022 11:58
Cyklista Jan Hirt vyhrál po úniku předposlední pátou etapu závodu Kolem Ománu a dostal se do čela průběžného pořadí. Před druhým Italem Faustem Masnadou, kterého připravil o červený dres vedoucího jezdce, má minutový náskok.
Jan Hirt
Jan Hirt | Foto: ČTK

Jednatřicetiletý člen belgického týmu Intermarché-Wanty-Gobert se dočkal třetího vítězství v profesionální kariéře, na které čekal přes pět a půl roku. Dosud jediné úspěchy slavil Hirt v červenci 2016 v závodě Kolem Rakouska, kde ovládl čtvrtou etapu a pak i celkové pořadí.

V Ománu útočil na dílčí prvenství už v třetí etapě, v níž nakonec dojel se ztrátou několika metrů druhý za Dánem Anthonem Charmigem. Díky tomu se posunul na druhé místo i celkově, v neděli klesl na průběžnou třetí příčku, ale dnes už mu útok vyšel dokonal.

V závěrečném dvoukilometrovém stoupání v pohoří Džebel Achdar ujel soupeřům a cíl po 150 kilometrech protnul s náskokem 39 sekund na Kévina Vauquelina. Třetí skončil další Francouz Élie Gesbert s mankem 48 sekund.

"Vzali jsme to na sebe a jeli na etapové vítězství. Celý tým odváděl od začátku až do konce výbornou práci," pochvaloval si Hirt podle serveru cyclingnews. "Když nic nepokazíme, měli bychom celkové první místo zítra uhájit. Ale hlavním cílem bylo vyhrát etapu, všechno další bude navíc," řekl český cyklista.

Dosavadní lídr Masnada dojel jedenáctý se ztrátou 1:48 minuty na Hirta. Třetí v průběžné klasifikaci je portugalský mistr světa z roku 2013 Rui Costa s odstupem 1:16 na českého jezdce.

Závod druhé nejvyšší kategorie po World Tour vyvrcholí v úterý etapou dlouhou 132,5 km.