Čáslavská bojuje za Sáblíkovou. Šéfovi olympijského výboru poslala dopis plný emocí

Sport Sport
24. 6. 2016 11:59
České sportovní legendy v čele s Věrou Čáslavskou se nehodlají smířit s neúčastí Martiny Sáblíkové na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro. Olympijská vítězka v gymnastice poslala dojemný dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Martina Sáblíková už se pomalu smiřuje s překvapivou neúčastí v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiru, všichni okolo ale stále bojují o to, aby si trojnásobná šampionka ze zimních her svůj velký sen přece jen splnila. 

S velmi emotivním příspěvkem se do boje za Sáblíkovou vrhla jiná česká sportovní legenda, Věra Čáslavská. Někdejší gymnastka totiž napsala osobní dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi. Celé znění dopisu zveřejnil server Idnes.cz.

Olympijská vítězka poprosila německého funkcionáře o nalezení schůdné dodatečné cesty k tomu, aby Sáblíková přece jen do časovky v brazilské metropoli nastoupila.

Čáslavská: Martina je sportovní i morální vzor

„Vážený pane doktore, při našich osobních setkáních jsem Vás poznala nejen jako předsedu Mezinárodního olympijského výboru, ale i jako empatického a čestného člověka, který z vlastní zkušenosti ví, jaké úsilí a sebeobětování musí sportovec vynaložit k vrcholnému výkonu. A jaké musí být jeho zklamání a frustrace, když nabytou energii, sílu a odhodlání nemůže přetavit ne svojí vlastní vinou v onen sportovní výkon.

Oslovuji Vás proto s velkou důvěrou společně se svými sportovními přáteli ve věci trojnásobné olympijské vítězky, české reprezentantky v rychlobruslení Martiny Sáblíkové, která se rozhodla účastnit se jako cyklistka i letních olympijských her v Rio de Janeiro.

Po redukovaném devátém místě v časovce na mistrovství světa v září loňského roku v Richmondu se radovala z možnosti účasti v Riu, ale pochybením Českého svazu cyklistiky, který si mylně vyložil kvalifikační kritéria UCI, má však dveře do Ria prozatím zavřené. Nedomníváme se, že řešit tuto kauzu právní cestou je nejvhodnější (bylo-li by to vůbec účinné), neboť ve svém sportovním životě jsme vždy vsázeli na fair play jednání přímo na sportovišti a věřili jsme olympijské myšlence, jíž jste jejím vrcholným představitelem.

Vážený pane doktore, slečnu Martinu Sáblíkovou znám jako sportovkyni s velkým srdcem. Jako morální i sportovní vzor je skutečným symbolem olympionismu, a proto se společně s přáteli velmi přimlouvám, a prosím, aby i Vaší autoritou a péčí byla nalezena schůdná dodatečná cesta, jak jí umožnit start na olympijských hrách v Rio de Janeiro. 

Jsme přesvědčeni, že bez ohledu na její konečné umístění na olympijské silnici bude umocněn nejen její vklad do historie českého i světového sportu, ale že její účast v neposlední řadě posílí v obecné rovině také olympijskou myšlenku. Včetně tolik potřebné spravedlnosti a víry v ní.

S poděkováním předem a srdečným pozdravem, Věra Čáslavská.“

Podle informací Idnes.cz se k dopisu Věry Čáslavské za mnohé další české olympioniky jmenovitě připojili Věra Růžičková, gymnastická olympijská vítězka z Londýna 1948, Dana Zátopková, atletická olympijská vítězka z Helsink 1952, a Jiří Daler, cyklistický olympijský vítěz z Tokia 1964.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy