Šťovíček: Kauza Sáblíkové? UCI s námi přestala komunikovat, podáme žalobu k arbitráži. Chybí ale čas

ČTK ČTK
21. 6. 2016 20:36
Právník Jan Šťovíček se ještě nevzdává a spolu s Českým olympijským výborem chce podat žalobu ke sportovní arbitráži kvůli kauze startu Martiny Sáblíkové na OH v Riu. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) totiž s českou stranou nejedná v rukavičkách. Ovšem čas se krátí a záchranou může být jen zkrácené řízení.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Expert na sportovní právo Jan Šťovíček připustil, že kauza startu Martiny Sáblíkové na olympijských hrách skončí na 99 procent před Mezinárodní sportovní arbitráží (CAS). České straně se kromě jiného nezamlouvá, jakým způsobem s ní o celé věci Mezinárodní cyklistická unie (UCI) jedná. Arbitráž však má smysl pouze za předpokladu, že právě UCI bude souhlasit se zrychleným zkráceným řízením.

"Ještě si na to večer na Českém olympijském výboru (ČOV) sedneme a poradíme se, co dál, ale na rovinu říkám, že na 99 procent podáme žalobu ke sportovní arbitráži. Protože když ten náš partner v této situaci nijak nekomunikuje, tak asi nemá smysl to dále řešit snahou o dohodu. A my musíme udělat všechno pro to, abychom využili všechny možnosti, jak bychom mohli Martinu na olympiádu dostat," řekl dnes ČTK Šťovíček.

Nepovažuje ještě naděje na start Sáblíkové pod pěti kruhy za ztracené, nicméně netají, že situace není ideální. "Teď je to tak, že jsme vedli ještě včera nějakou komunikaci s UCI a výsledek je takový, když to řeknu ve stručnosti, že UCI řeklo: 'Vy máte nějaký názor, který nás vůbec nezajímá, my si to uděláme po svém a nebudeme se s vámi už vůbec bavit, už vám vůbec nic neřekneme a nikdo nám do toho nebude mluvit'," přiblížil komunikaci obou stran Šťovíček.

"I když jsem jakožto právník zvyklý na ledacos, jde o poměrně arogantní a netransparentní přístup, který se nám vůbec nelíbí. Ale není to tak, že oni by už řekli, že Sáblíková v žádném případě na olympijské hry nepojede, to ne," zdůraznil Šťovíček s připomínkou, že ČOV není ve sporu s UCI první. Navíc ze stejného důvodu.

"Od března tam leží žaloba italské federace, která dospěla v podstatě do stejné situace v případě jejich dráhaře, sprintera Francesca Ceciho. Také oni byli po mistrovství světa přesvědčeni o tom, že se kvalifikoval, ale UCI jim řekla, že nikoliv, že místo Ceciho je tam druhý japonský závodník. Takže Italové jsou rovněž ve sporu s UCI kvůli různému výkladu pravidel a my budeme druhou federací, která to bude řešit touto cestou," uvedl Šťovíček.

Italové ale vše řeší již od března. "A my na to máme hrozně málo času. Pokud by to řízení probíhalo normální cestou, tak se to do olympiády nestihne. Naší jedinou šancí tak je požádat o zrychlené zkrácené řízení před CAS, ale s tím by musela souhlasit UCI," podotkl Šťovíček.

"Tam se pak ukáže, zda dělají vše v zájmu sportu a chtějí mít na olympiádě trojnásobnou olympijskou vítězku, nebo ne. Když budou souhlasit se zkráceným řízením, máme šanci olympiádu stihnout, ale pokud ne, bude rozhodnuto někdy na Vánoce, což je k ničemu," doplnil Šťovíček.

Zkrácené řízení může povolit jen UCI

Pokud se však UCI zapře a možnost zkráceného řízení nepřipustí, bude po nadějích. "Čekám, že zítra začneme psát žalobu, do konce týdne ji podáme a budeme věřit, že UCI na to zkrácené řízení přistoupí, aby se vše stihlo. Uvidíme, jak to dopadne. Ale zároveň na rovinu říkám, že UCI nám doposud zrovna moc vstříc nevycházela, takže bych byl překvapený, kdyby to udělali v tomto případě," připustil Šťovíček.

Určitou naději vidí v tom, že UCI podle jeho odhadu ještě definitivně nepřerozdělila nevyužité kvóty ze strany některých národních olympijských výborů.

"Podle událostí posledních pěti dnů bych odvozoval, že k tomu ještě nedošlo. Koordinátor UCI, který to má na starosti, byl do konce minulého týdne na dovolené. A i UCI nám v pondělí psala, že si to sama rozhodne, v budoucím čase. Proto věřím, že to rozhodnutí ještě není a teprve bude v těchto dnech. I když by to bylo překvapivé, věřím, že Martina to místo stále může získat touto cestou," prohlásil Šťovíček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy